Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
 1. Parťák

  Rayman Origins (HC) - Každoroční Wii seance nechyběla ani letos. - - Armikrog (Základ) - Tohle dílo na Neverhood nemá ani náhodou.

 2. Heuréka!

  Portal (HC) - Do Portalu se mi nechtělo, ale nakonec celkem dobrý. - - Pilgrims (Základ) - Amanitu Design zbožňuji, takže nebylo co řešit.

 3. ♫♫♫

  Musaic Box (HC) - Hudební hry moc nehraji, ale tohle se mi líbilo. - - Brány Skeldalu: 7 mágů (Základ) - Můj první větší dohraný dungeon.

 4. Reálná virtualita

  Indiana Jones and the Emperor's Tomb (HC) - Indy a Pražský hrad :) - - Duke Nukem Forever (Základ) - Aneb nejdéle vyvíjená akční hra.

 5. Moje jméno je...

  Indiana Jones and the Staff of Kings (HC) - Až na konec dobrý.

 6. Ještě jeden tah...

  Disciples: Sacred Lands (HC) - Dvojka je skvělá a jednička rovněž. - - Northmark: Hour of the Wolf (Základ) - První hra od Hrábě v trávě.

 7. Neseď doma

  Puyo Pop (HC) - Rozchodil jsem svou stařičkou Nokii N-Gage QD. - - Bomberman (Základ) - Zatím nejlepší hra, co jsem na N-Gage hrál.

 8. Zimní radovánky

  Alpha Polaris (HC) - Na první pohled nic moc, na druhý už to jde. - - Styrateg (Základ) - Podruhé to s Hrábě v trávě také celkem ušlo.

 9. Základní kameny

  Reprobates (HC) - S Future Games se chyba v podstatě neudělá. - - Helldorado (Základ) - Oproti Desperados 2 jde o opravdovou výzvu.

 10. Výzva naruby

  Půl kila mletýho (HC) - Je to blbost, ale název je naprosto skvělý. - - Desperados 2: Cooper's Revenge (Základ) - Kouzlo jedničky je pryč.Profil

PRVNÍ ODEHRANÁ HRAPsal se rok 1996 a mně právě táhlo na devět, když jsem se dostal ke své první PC hře. Nejednalo se o nic jiného, než legendární střílečku Doom. Tehdy jsem ještě musel prosit svého strýce, aby mi umožnil hraní na svém stroji, což v dnešní době už řešit opravdu nemusím.


PRVNÍ ORIGINÁLKAV lednu roku 2003 jsem při návštěvě Levných knih narazil na časopis Game4U číslo 21, jehož přílohou byla má oblíbená strategie Commandos: Behind Enemy Lines. Samozřejmě jsem tam tento klenot nemohl nechat, a i když jsem zrovna nedisponoval moc velkým finančním obnosem, musel jsem si hru pořídit. Právě tehdy začala má vášeň pro sbírání fyzických nosičů s herními tituly všemožných žánrů. Touto koupí jsem navíc získal ještě dětský časopis CD-Romek s pohádkou Císařovy nové šaty a nějakými hříčkami typu Člověče, nezlob se! či Pexeso, ale ten, stejně jako původní magazín, skončil v propadlišti dějin. Commandos mám však ve své sbírce stále.


TOP 11 HER


Diablo II spolu s datadiskem Lord of Destruction považuji za to nejlepší, na co jsem v herním světě doposud narazil, a proto oba tituly okupují bok po boku vrchol mého žebříčku. Tím se z klasické TOP 10 stala TOP 11, do které jsem po hodně dlouhé době zařadil nový titul. Nejnovějším přírůstkem je tajemná Point & Click adventura Gray Matter, ale pevně doufám, že mě ještě někdy něco uchvátí natolik, aby došlo k další změně.


TOP 11 VÝVOJÁŘŮPodobně jako u her mám i zde na prvním místě dva vývojářské týmy, které spolu úzce souvisí. Zatímco Blizzard North má na svědomí Diablo, Diablo II a datadisk ke dvojce Lord of Destruction, Blizzard Entertainment byl dříve zaměřen především na fantasy strategie Warcraft II: Tides of Darkness, Warcraft III: Reign of Chaos s datadiskem The Frozen Throne a jejich sci-fi odnož StarCraft. Tento žebříček hodně kopíruje ten herní, ale najdou se i výjimky, jako třeba Piranha Bytes, Monolith Software, Spellbound nebo moje úchylka Amanita Design, jež nemají v portfoliu žádný mnou nejvýše hodnocený titul, ale několika nadstandardními kousky si své umístění vysloužily.


TOP 10 ČESKÝCH HER


České hry čeští hráči buď vychvalují do nebes anebo naopak zatracují. Já sám mám české tituly rád, ale snažím se nebrat při hodnocení zemi původu příliš v potaz. Jestli se mi to daří nebo ne však těžko posoudím. Mafia: The City of Lost Heaven sice patří mezi nejlepší hry z této kategorie, ale já mám nejraději Czech Soccer Manager 2002 FE, u nějž jsem strávil neskutečné množství času. Nejnovějším přírůstkem v mém žebříčku co se data vydání týče je třetí díl adventurní série Samorost, a pokud beru nejnovější přírůstek podle data dohrání, tak tím je adventura s RPG prvky Legie. Pevně doufám, že to není poslední změna a třeba Memento Mori jednu z her nahradí.


NEJLEPŠÍ HRY OD ROKU MÉHO NAROZENÍ


1987 - - - - - - 1988 - - - - - - 1989 - - - - - - 1990 - - - - - - 1991 - - - - - - 1992 - - - - - - 1993 - - - - - - 1994 - - - - - - 1995 - - - - - - 1996

1997 - - - - - - 1998 - - - - - - 1999 - - - - - - 2000 - - - - - - 2001 - - - - - - 2002 - - - - - - 2003 - - - - - - 2004 - - - - - - 2005 - - - - - - 2006

2007 - - - - - - 2008 - - - - - - 2009 - - - - - - 2010 - - - - - - 2011 - - - - - - 2012 - - - - - - 2013 - - - - - - 2014 - - - - - - 2015 - - - - - - 2016

2017 - - - - - - 2018 - - - - - - 2019 - - - - - - 2020

Už je to nějaký ten pátek, kdy jsem poprvé spatřil světlo světa a od té doby již bylo vydáno tisíce herních titulů. Určitě jsem nehrál spoustu kousků, které by si zasloužily být označeny za Hru roku, ale z toho, co jsem hrál, považuji v jednotlivých letech za nejlepší tyto.


ODEHRANÉ HRY PODLE FILMŮ, SERIÁLŮ, KNIH NEBO KOMIKSŮ

Herních adaptací je velká spousta a ve většině případů se jedná o průměrné nebo podprůměrné tituly. V mém žebříčku, seřazeném podle hodnocení, se však najde i na pár kousků, které stojí za to a jeden z nich se dokonce dostal i mezi jedenáct nejlepších her, které jsem hrál. Jsem zvědav, jak se bude dařit těm, jež mám v plánu někdy v budoucnu vyzkoušet, ať už se jedná o hry podle předlohy filmové (Mad Max, The Lord of the Rings: Aragorn's Quest a X-Men Origins: Wolverine), knižní (The Witcher 2: Assassins of Kings a The Witcher 3: Wild Hunt) nebo komiksové (Batman: Arkham City, Batman: Arkham Origins a Batman: Arkham Knight).


NEJOBLÍBENĚJŠÍ NEHRATELNÉ POSTAVY


Bosper - - - - - - - Deckard Cain - - - - - - Paulie - - - - - - - - - - Pey'j - - - - - - - Phil Cassidy
Gothic II + NotR - - - - série Diablo - - - - - - - - Mafia - - - - - Beyond Good & Evil - - GTA III a GTA: VC

Ať už jde o herce, sportovce nebo třeba spisovatele, každý si mezi nimi zajisté najde své oblíbence. Co se týče herních postav, které nelze ovládat samotným hráčem, nedám dopustit na tuto pětici.


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ZÁPORÁCI


Andariel - - - - - - - Black Caps - - - - - - Scarecrow
Diablo II - - - - - - - Machinarium - - - - - Batman: AA

Když už tu mám nejoblíbenější nehratelné postavy, nesmím vynechat ani nejoblíbenější záporáky. Zatím jsou jen tři, ale určitě přibudou další, na které si buď ještě vzpomenu nebo mě zaujmou v nově hraných titulech.


CHCI SI KOUPIT
Koupí některých těchto titulů chci ulevit svému svědomí, protože jsem je nesehnal zrovna legální cestou a přitom jsem u nich strávil spoustu času, některé chci pro doplnění kompletní sbírky (NHL 94, 95 a 98) a ostatní mě nějakým způsobem zaujaly nebo jsou novějšího data vydání, takže s jejich nákupem nespěchám.


TOP 10 HER V RÁMCI ŽÁNRŮ


Adventury - - - - Akční - - - - Logické - - - - - RPG - - - - - Simulátory - - Sportovní - - - Strategie

Toto jsou mí favoriti v jednotlivých žánrech. Oproti mému žebříčku TOP 11 HER zde dochází k daleko častějším změnám. Nejnovějším přírůstkem podle data dohrání i podle data vydání je logický počin About Love, Hate and the other ones.


PLÁNY NEJBLIŽŠÍCH DNÍCo mě čeká a co mě nemine aneb na kterou hru se právě chystám.