Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
 1. Karbaník
  The Night of the Rabbit (HC) - Má první adventura od Daedalicu. - - - Empire of the Gods (Základ) - Aneb stavění pyramid pomocí karet.
 2. Debut
  Troll (HC) - Prvotina českého studia Hrábě v trávě se celkem povedla. - - - Mata Hari (Základ) - Takhle začala ne příliš dlouhá pouť Brusinek.
 3. Císařův pekař / pekařův císař
  Secret Files 2: Puritas Cordis (HC) - Nina Kalenkovová podruhé. - - - Be a King II (Základ) - Dvojka je o kousíček lepší než jednička.
 4. Země vycházejícího slunce
  Shadow Tactics: Blades of the Shogun (HC) - Commandos já můžu. - - - Tenchu: Shadow Assassins (Základ) - Japonský Sam Fisher s katanou.
 5. Báje a legendy
  Medusa's Heart of Stone (HC) - Vždycky jsem chtěl hrát za Medúsu. - - - Rise of the Argonauts (Základ) - Film Jáson a Argonauti má rád.
 6. Sága pokračuje
  Syberia: The World Before (HC) - Po trojce to vypadá na zlepšení. - - - Secret Files 3 (Základ) - Nina Kalenkovová a Max Gruber potřetí.
 7. Silnější přežije!
  Someday You'll Return (HC) - Dlouho mě něco takhle nezaujalo. - - - Alone in the Dark (Základ) - Až doteď jsem žádný díl série nehrál.
 8. Pero mocnější meče
  Detektiv Kurzor (HC) - Z produkce ČT jsem hrál jen Anču a Pepíka. - - - Secret Files: Sam Peters (HC) - Zrzavou Ninu nahradila blonďatá Sam.
 9. Období páry a petroleje
  My Memory of Us (HC) - Nedávno jsem hru dostal a hned ji i zkusil. - - - Damnation (Základ) - Hodnocení hra nemá nic moc, a to oprávněně.
 10. Před naším letopočtem
  Fish Fillets (HC) - První hra od Altaru mi dala opravdu hodně zabrat. - - - Secret Files: Tunguska (Základ) - První Secret Files mě moc nenadchly.

Profil


PRVNÍ ODEHRANÁ HRAPsal se rok 1996 a mně právě táhlo na devět, když jsem se dostal ke své první PC hře. Nejednalo se o nic jiného, než legendární střílečku Doom. Tehdy jsem ještě musel prosit svého strýce, aby mi umožnil hraní na svém stroji, což v dnešní době už řešit opravdu nemusím.


PRVNÍ ORIGINÁLKAV lednu roku 2003 jsem při návštěvě Levných knih narazil na časopis Game4U číslo 21, jehož přílohou byla má oblíbená strategie Commandos: Behind Enemy Lines. Samozřejmě jsem tam tento klenot nemohl nechat, a i když jsem zrovna nedisponoval moc velkým finančním obnosem, musel jsem si hru pořídit. Právě tehdy začala má vášeň pro sbírání fyzických nosičů s herními tituly všemožných žánrů. Touto koupí jsem navíc získal ještě dětský časopis CD-Romek s pohádkou Císařovy nové šaty a nějakými hříčkami typu Člověče, nezlob se! či Pexeso, ale ten, stejně jako původní magazín, skončil v propadlišti dějin. Commandos mám však ve své sbírce stále.


TOP 11 HER


Diablo II spolu s datadiskem Lord of Destruction považuji za to nejlepší, na co jsem v herním světě doposud narazil, a proto oba tituly okupují bok po boku vrchol mého žebříčku. Tím se z klasické TOP 10 stala TOP 11, do které jsem po hodně dlouhé době zařadil nový titul. Nejnovějším přírůstkem je tajemná Point & Click adventura Gray Matter, ale pevně doufám, že mě ještě někdy něco uchvátí natolik, aby došlo k další změně.


10 NEJHORŠÍCH HER


Když mám na profilu nejlepší hry, proč nesestavit také žebříček těch nejhorších. Zaměřil jsem se jen na placené tituly (s výjimkou Need for Speed: World), protože k freeware scéně by to nebylo moc fér. Naposledy jsem přidal steampunkový "příběh" Damnation, který se zařadil na krásné deváté místo. Třetí příčku zase okupuje ta nejčerstvěji vydaná hra, rozšíření třetí Syberie An Automaton with a plan. Tento žebříček moc obměňovat nechci, ale nedělám si iluze, že narazím už jen na samé dobré hry.


TOP 10 VÝVOJÁŘŮ


Na rozdíl od her mám na prvním místě jen jeden vývojářský tým Blizzard North, který má na svědomí Diablo a dvě hry z vrcholu mého herního žebříčku - Diablo II a datadisk ke dvojce Lord of Destruction. Tento žebříček z části kopíruje ten herní, ale najdou se i případy, jako je Arkane Studios, Monolith Productions, Piranha Bytes, Ubisoft Montpellier, Remedy Entertainment nebo Spellbound, jež nemají v portfoliu žádný mnou nejvýše hodnocený titul, ale několika nadstandardními kousky si své umístění vysloužily.


TOP 10 ČESKÝCH HER


České hry čeští hráči buď vychvalují do nebes anebo naopak zatracují. Já sám mám české tituly rád, ale snažím se nebrat při hodnocení zemi původu příliš v potaz. Jestli se mi to daří nebo ne však těžko posoudím. Mafia: The City of Lost Heaven sice patří mezi nejlepší hry z této kategorie, ale já mám nejraději Czech Soccer Manager 2002 FE, u nějž jsem strávil neskutečné množství času. Nejnovějším přírůstkem v žebříčku co se data vydání týče je logická plošinovka Creaks a dle data dohrání Memento Mori 2: Guardians of Immortality. Pevně doufám, že to není poslední změna a třeba Someday You'll Return jednu z her nahradí.


OBLÍBENÍ ČEŠTÍ VÝVOJÁŘI


Žebříček českých vývojářů jsem pojal trochu jinak, než ty ostatní. Nachází se v něm studia, od nichž jsem toho hodně odehrál, a pak také ta, u kterých vidím příslib do budoucna v podobě nově připravovaných titulů. Je to v podstatě takový můj přehled, na co se z naší produkce můžu těšit. Pevné místo zde má určitě tým Amanita Design, od nichž hraji úplně vše a netrpělivě vyhlížím každý nový kousek. Budu však jen rád, když se u nás budou objevovat stále nová a nová studia, která budou produkovat řadu kvalitních herních titulů.


NEJLEPŠÍ HRY OD ROKU MÉHO NAROZENÍ


1987                1988               1989                1990               1991                1992               1993                1994               1995                1996

1997                1998               1999                2000               2001                2002               2003                2004               2005                2006

2007                2008               2009               2010               2011                2012               2013                2014               2015                2016
 
2017               2018                2019                2020               2021                2022               2023

Už je to nějaký ten pátek, kdy jsem poprvé spatřil světlo světa a od té doby již bylo vydáno tisíce herních titulů. Určitě jsem nehrál spoustu kousků, které by si zasloužily být označeny za Hru roku, ale z toho, co jsem hrál, považuji v jednotlivých letech za nejlepší tyto.


ODEHRANÉ HRY PODLE FILMŮ, SERIÁLŮ, KNIH NEBO KOMIKSŮ

Herních adaptací je velká spousta a ve většině případů se jedná o průměrné nebo podprůměrné tituly. V mém žebříčku, seřazeném podle hodnocení, se však najde i na pár kousků, které stojí za to a jeden z nich se dokonce dostal i mezi jedenáct nejlepších her, které jsem hrál. Jsem zvědav, jak se bude dařit těm, jež mám v plánu někdy v budoucnu vyzkoušet, ať už se jedná o hry podle předlohy filmové (Mad Max a The Lord of the Rings: Aragorn's Quest), knižní (The Witcher 2: Assassins of Kings a The Witcher 3: Wild Hunt) nebo komiksové (Batman: Arkham City, Batman: Arkham Origins a Batman: Arkham Knight).


NEJOBLÍBENĚJŠÍ NEHRATELNÉ POSTAVY


     Bosper                 Deckard Cain                 Paulie                        Pey'j                     Phil Cassidy  

 Gothic II + NotR            série Diablo                    Mafia             Beyond Good & Evil    GTA III a GTA: VC 

Ať už jde o herce, sportovce nebo třeba spisovatele, každý si mezi nimi zajisté najde své oblíbence. Co se týče herních postav, které nelze ovládat samotným hráčem, nedám dopustit na tuto pětici.


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ZÁPORÁCI


Andariel                Black Caps                Scarecrow                 Sebulba

     Diablo II                 Machinarium              Batman: AA             SW: Racer I a II

Když už tu mám nejoblíbenější nehratelné postavy, nesmím vynechat ani nejoblíbenější záporáky. Zatím jsou jen čtyři, ale určitě přibudou další, na které si buď ještě vzpomenu nebo mě zaujmou v nově hraných titulech.


CHCI SI KOUPITKoupí některých těchto titulů chci zkompletovat svou sbírku (NHL 94, 95 a 98) a ostatní mě nějakým způsobem zaujaly nebo jsou novějšího data vydání, takže s jejich nákupem nespěchám.


TOP 10 HER V RÁMCI ŽÁNRŮ


Adventury          Akční            Logické              RPG             Sportovní        Strategie         Závodní  
   
   
   
   
   
   
   
   
     
     

Toto jsou mí favoriti v jednotlivých žánrech. Oproti mému žebříčku TOP 11 HER zde dochází k daleko častějším změnám. Nejnovějším přírůstkem podle data dohrání je taktická strategie Shadow Tactics: Blades of the Shogun a podle data vydání logický počin Hadr.


PLÁNY NEJBLIŽŠÍCH DNÍCo mě čeká a co mě nemine aneb na kterou hru se právě chystám.