Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Momentálně rozehráno


 1. Pacifista
  Dishonored (HC) - Přišel ten správný čas na maskovaného hrdinu. - - - Under Leaves (Základ) - Tahle česká jednohubka mě ihned zaujala.
 2. Amerika, jak ji neznáte
  Overcast - Walden and the Werewolf (HC) - Bylo to trochu utrpení. - - - Papo & Yo (Základ) - Zvláštní příběh chlapce a podivného monstra.
 3. Remaster
  S.W.I.N.E. (HC) - Válku prasat proti králíkům jsem už musel ukončit. - - - Death Rally (Základ) - Původní hra je skvělá a ani remake není špatný.
 4. Minihraní
  Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City (HC) - Další GTA na řadě. - - - Creaks (Základ) - Něco od Amanity ve výzvě je taková moje tradice.
 5. Pořádný pařan
  Diablo III (HC) - Když už přibyl nekromant, musel jsem za něj hrát. - - - Dishonored: The Knife of Dunwall (Základ) - Začátek Daudova příběhu.
 6. Jménem zákona
  Condemned: Criminal Origins (HC) - Horor jsem už dlouho nehrál. - - - Dishonored: The Brigmore Witches (Základ) - Konec Daudova příběhu.
 7. Čas je relativní
  Dishonored: Dunwall City Trials (HC) - Všechny výzvy na tři hvězdy. - - - Dračí Historie (Základ) - Jedna z prvních česky dabovaných her.
 8. Herní nášup
  Mafia II (HC) - Konečně jsem hrál dvojku včetně všech tří rozšíření. - - - Outlast (Základ) - Čekal jsem, že se budu bát ještě o něco málo více.
 9. Okna vesmíru dokořán
  The Moment of Silence (HC) - Jeden z velkých adventurních restů. - - - Star Battalion (Základ) - Vcelku nečekaně zábavná hra na Xperia Play.
 10. Dětský svět
  Star Wars: Racer Revenge (HC) - Po sehnání PS2 to byla jasná volba. - - - Shadwen (Základ) - Stealth mám rád, tentokrát v ženském podání.

Profil


PRVNÍ ODEHRANÁ HRAPsal se rok 1996 a mně právě táhlo na devět, když jsem se dostal ke své první PC hře. Nejednalo se o nic jiného, než legendární střílečku Doom. Tehdy jsem ještě musel prosit svého strýce, aby mi umožnil hraní na svém stroji, což v dnešní době už řešit opravdu nemusím.


PRVNÍ ORIGINÁLKAV lednu roku 2003 jsem při návštěvě Levných knih narazil na časopis Game4U číslo 21, jehož přílohou byla má oblíbená strategie Commandos: Behind Enemy Lines. Samozřejmě jsem tam tento klenot nemohl nechat, a i když jsem zrovna nedisponoval moc velkým finančním obnosem, musel jsem si hru pořídit. Právě tehdy začala má vášeň pro sbírání fyzických nosičů s herními tituly všemožných žánrů. Touto koupí jsem navíc získal ještě dětský časopis CD-Romek s pohádkou Císařovy nové šaty a nějakými hříčkami typu Člověče, nezlob se! či Pexeso, ale ten, stejně jako původní magazín, skončil v propadlišti dějin. Commandos mám však ve své sbírce stále.


TOP 11 HER


Diablo II spolu s datadiskem Lord of Destruction považuji za to nejlepší, na co jsem v herním světě doposud narazil, a proto oba tituly okupují bok po boku vrchol mého žebříčku. Tím se z klasické TOP 10 stala TOP 11, do které jsem po hodně dlouhé době zařadil nový titul. Nejnovějším přírůstkem je tajemná Point & Click adventura Gray Matter, ale pevně doufám, že mě ještě někdy něco uchvátí natolik, aby došlo k další změně.


TOP 10 VÝVOJÁŘŮ


Na rozdíl od her mám na prvním místě jen jeden vývojářský tým Blizzard North, který má na svědomí Diablo a dvě hry z vrcholu mého herního žebříčku - Diablo II a datadisk ke dvojce Lord of Destruction. Tento žebříček z části kopíruje ten herní, ale najdou se i případy, jako je Arkane Studios, Monolith Software, Piranha Bytes, Remedy Entertainment, Spellbound nebo moje úchylka Amanita Design, jež nemají v portfoliu žádný mnou nejvýše hodnocený titul, ale několika nadstandardními kousky si své umístění vysloužily.


TOP 10 ČESKÝCH HER


České hry čeští hráči buď vychvalují do nebes anebo naopak zatracují. Já sám mám české tituly rád, ale snažím se nebrat při hodnocení zemi původu příliš v potaz. Jestli se mi to daří nebo ne však těžko posoudím. Mafia: The City of Lost Heaven sice patří mezi nejlepší hry z této kategorie, ale já mám nejraději Czech Soccer Manager 2002 FE, u nějž jsem strávil neskutečné množství času. Nejnovějším přírůstkem v mém žebříčku co se data vydání i data dohrání týče je logická plošinovka Creaks. Pevně doufám, že to není poslední změna a třeba Memento Mori jednu z her nahradí.


NEJLEPŠÍ HRY OD ROKU MÉHO NAROZENÍ


1987                1988               1989                1990               1991                1992               1993                1994               1995                1996

1997                1998               1999                2000               2001                2002               2003                2004               2005                2006

2007                2008               2009               2010               2011                2012               2013                2014               2015                2016
 
2017                2018               2019                2020               2021

Už je to nějaký ten pátek, kdy jsem poprvé spatřil světlo světa a od té doby již bylo vydáno tisíce herních titulů. Určitě jsem nehrál spoustu kousků, které by si zasloužily být označeny za Hru roku, ale z toho, co jsem hrál, považuji v jednotlivých letech za nejlepší tyto.


ODEHRANÉ HRY PODLE FILMŮ, SERIÁLŮ, KNIH NEBO KOMIKSŮ

Herních adaptací je velká spousta a ve většině případů se jedná o průměrné nebo podprůměrné tituly. V mém žebříčku, seřazeném podle hodnocení, se však najde i na pár kousků, které stojí za to a jeden z nich se dokonce dostal i mezi jedenáct nejlepších her, které jsem hrál. Jsem zvědav, jak se bude dařit těm, jež mám v plánu někdy v budoucnu vyzkoušet, ať už se jedná o hry podle předlohy filmové (Mad Max, The Lord of the Rings: Aragorn's Quest a X-Men Origins: Wolverine), knižní (The Witcher 2: Assassins of Kings a The Witcher 3: Wild Hunt) nebo komiksové (Batman: Arkham City, Batman: Arkham Origins a Batman: Arkham Knight).


NEJOBLÍBENĚJŠÍ NEHRATELNÉ POSTAVY


     Bosper                 Deckard Cain                 Paulie                        Pey'j                     Phil Cassidy  

 Gothic II + NotR            série Diablo                    Mafia             Beyond Good & Evil    GTA III a GTA: VC 

Ať už jde o herce, sportovce nebo třeba spisovatele, každý si mezi nimi zajisté najde své oblíbence. Co se týče herních postav, které nelze ovládat samotným hráčem, nedám dopustit na tuto pětici.


NEJOBLÍBENĚJŠÍ ZÁPORÁCI


Andariel                Black Caps                Scarecrow                 Sebulba

     Diablo II                 Machinarium              Batman: AA             SW: Racer I a II

Když už tu mám nejoblíbenější nehratelné postavy, nesmím vynechat ani nejoblíbenější záporáky. Zatím jsou jen čtyři, ale určitě přibudou další, na které si buď ještě vzpomenu nebo mě zaujmou v nově hraných titulech.


CHCI SI KOUPITKoupí některých těchto titulů chci zkompletovat svou sbírku (NHL 94, 95 a 98) a ostatní mě nějakým způsobem zaujaly nebo jsou novějšího data vydání, takže s jejich nákupem nespěchám.


TOP 10 HER V RÁMCI ŽÁNRŮ


Adventury          Akční            Logické              RPG             Sportovní        Strategie         Závodní  
   
   
   
   
   
   
   
   
     
     

Toto jsou mí favoriti v jednotlivých žánrech. Oproti mému žebříčku TOP 11 HER zde dochází k daleko častějším změnám. Nejnovějším přírůstkem podle data dohrání je Dishonored a podle data vydání logický počin About Love, Hate and the other ones.


PLÁNY NEJBLIŽŠÍCH DNÍCo mě čeká a co mě nemine aneb na kterou hru se právě chystám.