The Witcher

Zaklínač

26.10.2007
CD Projekt RED
Zaklínač je fantasy RPG vytvořené podle románů Andrzeje Sapkowského a je volným pokračováním jeho ságy. Zhostíte se v něm role Geralta z Rivie, zaklínače - geneticky mutovaného lovce příšer. Geralta se ztrátou paměti naleznou staří kolegové zaklínači v lesích a je přiveden do jejich pevnosti Kaer Morhen. Za nedlouho je však pevnost napadena neznámým mágem a největší zaklínačská tajemství jsou ukradena. Zaklínači, včetně hráče, se proto vydávají po stopách zloděje.

Ani ne za rok vyšla Rozšířená Edice, která vylepšuje řadu aspektů a je pro majitele původní verze ke stažení zdarma. Druhý díl s názvem The Witcher 2: Assassins of Kings vyšel o další 3 roky později.

Podpořte Databázi a kupte si hru přes Heureka.cz

Hokarul
Hokarul

Zdravím, rozhodl jsem se po pár letech proběhnout witchera znova, nicméně jsem se zasekl zde https://ctrlv.cz/o9GP. Prostě Shani zmizela a…

Z RPG žánru jsem moc her nehrál, ale Zaklínač stál rozhodně za to. 100% jsem mu dal hlavně kvůli tomu, že jsem hru dohrál celkem už 2x (pokaždé s jiným zakončením) a klidně bych si ho rád zahrál znovu. Takže příště až ho budu hrát tak sáhnu rovnou po Rozšířené edici, abych vyzkoušel v čem je lepší.

Ve hře mě nejvíc bavil soubojový systém spolu s různými styly, který je velice jednoduchý a mě neomrzel po celou dobu hraní. Na rozdíl od Zaklíneče 2, kde mě nový soubojový systém dělal, hlavně ze začátku než jsem se ho naučil, problémy.

Další dobře propracovanou věcí je příběh s mnoha možnostmi voleb a dobrými charaktery postav, kde hodně vašich rozhodnutí ovlivní, jak se bude dále příběh odvíjet. Český dabing hře jenom prospěl a hráč se tak může více soustředit na příběh a okolní prostředí.

Boj s bossy byl pokaždé zábavný a v něčem trochu jiný a hlavně vyžadoval použití různých kombinací lektvarů, které trochu pomáhali v boji.

Jedna z věcí co mohla být ve hře lépe zpracována je znamení kde jsem z pěti používal za celou hru pouze dvě (Aard a Igni). Ty ostatní tři jsem prostě neměl důvod za celou dobu použít.

Načítání lokací bylo sice delší, ale to mi zas tak jako ostatním lidem nevadilo.

Svět Zaklínače mám rád a do budoucna si plánuju přečíst i knihy od A. Sapkowského. Doufám že CD Projekt bude pracovat i na třetím pokračování hry.

Pro: Soubojový systém, příběh, dabing, lektvary

Proti: Znamení jsem používal jenom dvě z pěti

Parádní RPGčko, fakt že jo. Děj má hlavu i patu a nenudí. Stále vás něco napíná. V některých místech jsou však takové, papírem šustící dialogy, ale jinak fakt povedený!

Hodně oceňuji odvahu autorů, že vůbec dokázali Sapkowského svět převést do herní podoby. Určitě to s sebou neslo spoustu rizik, ale... POVEDLO SE! Kdyby byl zaklínač RPG, ve kterém byste si postavu tvořili sami, hodně by to snížilo herní zážitek. Protože co se mi fakt na Zaklínači líbí je to, že jsem se s Geraltem dokázal sžít, vnímal jsem jeho příběh, jeho vlastnosti a podle nich se rozhodoval.

Zajímavým zpestřením je možnost tvorby vlastních lektvarů, bez kterých je v pozdější fázi hry fakt těžké přežít. RPG prvky jsou také fajn. Stupňování schopností má svůj smysl a není to tam jen tak a stejně i vylepšování znamení.
A abych nezapomněl, ztvárnění žen, zejména Triss.. WOW!

Potěšil mě český dabing.. bohužel, to opakování stejných hlasů bylo naprd. Je celkem paradox, že poláci mají v tomhle lepší dabing jak češi, což bývá normálně naopak. I tak jsem rád, že dabing byl.

Zaklínač je hrou, kterou by každý RPG hráč neměl propásnout. Hodně mě potěšilo, že zrovna Poláci stojí za jednou z nejlepších her všech dob!

PS
Jediný s čím mě fakt štvou je, že už mě nebaví čekat na trojku! Fakt se na ni těším.

Pro: ztvárnění světa, děj, RPG prvky, nahá Triss, dabing, souboje, příšery, SUPR hra

Proti: chci trojku!

Pro mě byl zaklínač opravdu velmi příjemné překvapení. Čekala jsem průměrnou šedivou fanstasy, kde se akorát sem tam objeví nějaká ta polednice nebo jiná pro germánské fantasy neobvyklá potvora.
Ovšem od prvního spuštění bylo jasné, že to tak není. Už v prvním aktu se ukázalo, že svět Zaklínače rozhodně není černobílý a žádné vaše rozhodnutí není uplně dobré nebo úplně špatné.
Moje obavy týkající se soubojového systému byly taky zbytečné - nejedná se monotónní klikání, souboje mají svůj rytmus, nejsou ani příliš těžké, ani triviální, alchymie je rovněž zajímavě řešená. Zrovna tak mě potěšilo, že boss fighty nejsou nijak frustrující, snad až na bosse v prvním aktu.
Příběh je docela propracovaný, i když má taky své slabší momenty (které ale popisovat nebudu, nechci zbytečně spoilovat).
Nelze opomenout úžasné a nápadité lokace, které vypadaly naprosto úchvatně, hlavně venkovské prostředí IV. aktu mi úplně bralo dech.
Taktéž byla příjemná variabilita vedlejších questů, které rozhodně nepůsobily jako dělané přes kopírák, jak to v jiných hrách bývá.
Jako jediná tady jsem asi Zaklínače zbaběle hrála v angličtině, protože polština je mi jako jazyk nepříjemná a vůbec jí nerozumím. A ačkoliv podle toho, co jsem slyšela, je anglický dabing co se týče nadávek a sprosťáren dost okleštěný, rozhodně není nevydařený.

Pro: příběh, hlavní hrdina, úžasné lokace (hlavně lokace v polích), dobře řešený soubojový systém, možnost volby, neobvyklá monstra

Proti: občas otravné nahrávací obrazovky

Zaklínače jsem v první řadě přehodil z češtiny do polštiny, protože CZ dabing je otřesný, kdežto PL prvotřídní.
Zaklínač mě hodně potěšil tím, že je to docela dospělá hra. Není to žádné hrdinské fantasy ve stylu "hurá na draka" a připomíná kvalitní fantasy povídku jako málo co. Jazyk je hezky přirozený a přirozeně sprostý, stejně jako postavy, které jím mluví. I ty jsou valmi lidksé a přirozené - pomlouvají, podvádějí, lžou a kradou a přesto stále fungují jako společnost - málokdo je bez poskvrnky.
Vývoj postavy není úplné dokonalý, pár kazů by se našlo i na hře (třeba hledání questových postav které se v herním světě objevují jen v určitý čas na určitém místě a vy nevíte kdy je docela otrava).
Systém soubojů je poměrně jednoduchý, ale efektní i efektivní. Kosená monstra jsou prakticky samé slovansnké originály, graficky je hra vyvedena na výbornou.
Všechny chybky pak spolehlivě zamete pod koberec perfektně podaný příběh s výborně napsanými dialogy, které jsou (tedy v polské verzi) opravdu profesionálně namluvené.

Nejlepší RPG od vydání Vampire Bloodlines, v rámci fantasy od vydání Gothic 2. Nemůžu jinak než doporučit.

Pro: mistrovsky napsaný příběh a dialogy, polský dabing, uvěřitelná atmosféra, původní svět inspirovaný slovanskými pověstmi, délka

Proti: český dabing, některé vedlejší aspekty se zdají být nedomyšlené, nějaký ten bug

Vzhledem k tomu, že toto je pouze shrnutí několika dojmů týkajících se hlavně rozdílů jednotlivých verzi. Přikládám odkaz na můj komentář k rozšířené edici, kde jsem se hru snažil okomentovat komplexněji. http://dbher.cz/k13608

S odstupem času jsem si chtěl vyzkoušet původní verzi zaklínače. Zajímaly mě hlavně změny a chyby, které byly v rozšířené edici opraveny.

Hra byla velice zajímavá, docela mě bavilo pozorovat a hledat, které věci byly upraveny, či kompletně změněny (menší barevné odlišení mezi jednotlivými občány, či chyby vztahující se k různým předmětům, elixírům....). I tak se ale jednalo o zajímavou a velice hratelnou záležitost.

Musí se nechat, že celá tato hra prošla dlouhou cestu a opravdu podobně jako víno, vyzrála k dokonalému požitku. Vzhledem k volně dostupným patchum, si lze i původní verzi upgradovat na nejnovější verzi. Někdy ale není od věci si vyzkoušet původní verzi.
95%

Pro: Pro ostřílené hráče Rozšířených a platinových verzí, zajímavý požitek.

Proti: Musí se nechat, že pozdější vývoj přivedl tuto hru k dokonalosti, a že původní hra obsahuje dost chyb.