Xzone.cz – Vyhrajte luxusní PlayStation herní koutek v hodnotě 250 000 Kč!

The Witcher

Z RPG žánru jsem moc her nehrál, ale Zaklínač stál rozhodně za to. 100% jsem mu dal hlavně kvůli tomu, že jsem hru dohrál celkem už 2x (pokaždé s jiným zakončením) a klidně bych si ho rád zahrál znovu. Takže příště až ho budu hrát tak sáhnu rovnou po Rozšířené edici, abych vyzkoušel v čem je lepší.

Ve hře mě nejvíc bavil soubojový systém spolu s různými styly, který je velice jednoduchý a mě neomrzel po celou dobu hraní. Na rozdíl od Zaklíneče 2, kde mě nový soubojový systém dělal, hlavně ze začátku než jsem se ho naučil, problémy.

Další dobře propracovanou věcí je příběh s mnoha možnostmi voleb a dobrými charaktery postav, kde hodně vašich rozhodnutí ovlivní, jak se bude dále příběh odvíjet. Český dabing hře jenom prospěl a hráč se tak může více soustředit na příběh a okolní prostředí.

Boj s bossy byl pokaždé zábavný a v něčem trochu jiný a hlavně vyžadoval použití různých kombinací lektvarů, které trochu pomáhali v boji.

Jedna z věcí co mohla být ve hře lépe zpracována je znamení kde jsem z pěti používal za celou hru pouze dvě (Aard a Igni). Ty ostatní tři jsem prostě neměl důvod za celou dobu použít.

Načítání lokací bylo sice delší, ale to mi zas tak jako ostatním lidem nevadilo.

Svět Zaklínače mám rád a do budoucna si plánuju přečíst i knihy od A. Sapkowského. Doufám že CD Projekt bude pracovat i na třetím pokračování hry.

Pro: Soubojový systém, příběh, dabing, lektvary

Proti: Znamení jsem používal jenom dvě z pěti

Parádní RPGčko, fakt že jo. Děj má hlavu i patu a nenudí. Stále vás něco napíná. V některých místech jsou však takové, papírem šustící dialogy, ale jinak fakt povedený!

Hodně oceňuji odvahu autorů, že vůbec dokázali Sapkowského svět převést do herní podoby. Určitě to s sebou neslo spoustu rizik, ale... POVEDLO SE! Kdyby byl zaklínač RPG, ve kterém byste si postavu tvořili sami, hodně by to snížilo herní zážitek. Protože co se mi fakt na Zaklínači líbí je to, že jsem se s Geraltem dokázal sžít, vnímal jsem jeho příběh, jeho vlastnosti a podle nich se rozhodoval.

Zajímavým zpestřením je možnost tvorby vlastních lektvarů, bez kterých je v pozdější fázi hry fakt těžké přežít. RPG prvky jsou také fajn. Stupňování schopností má svůj smysl a není to tam jen tak a stejně i vylepšování znamení.
A abych nezapomněl, ztvárnění žen, zejména Triss.. WOW!

Potěšil mě český dabing.. bohužel, to opakování stejných hlasů bylo naprd. Je celkem paradox, že poláci mají v tomhle lepší dabing jak češi, což bývá normálně naopak. I tak jsem rád, že dabing byl.

Zaklínač je hrou, kterou by každý RPG hráč neměl propásnout. Hodně mě potěšilo, že zrovna Poláci stojí za jednou z nejlepších her všech dob!

PS
Jediný s čím mě fakt štvou je, že už mě nebaví čekat na trojku! Fakt se na ni těším.

Pro: ztvárnění světa, děj, RPG prvky, nahá Triss, dabing, souboje, příšery, SUPR hra

Proti: chci trojku!

10 ROKOV

- Dnes by to malo byť presne 10 rokov, čo spatrila svetlo sveta vynikajúca, kvalitná a poctivá hra Zaklínač 1.

- Rozmýšľal som pôvodne to len tak, spomenúť alebo pripomenúť v diskusii, ale potom som si povedal, aaa seriem na to, keď je to takéto herné výročie, zaslúži si to napísať krátky komentár v presný deň, napriek tomu že som ho už na hru ( rozšírenú edíciu ) napísal. Nič viac.

- Všetko to začalo niekedy v roku 2006, keď som šiel dole ku priateľskému susedovi niečo sa dohodnúť, tuším ohľadom cesty do lesa alebo niečo obdobne. Chvíľu som tam pobudol, keďže mal u seba jedného pána, ktorého som nikdy dovtedy ani odvtedy nevidel, nalial jeden pohárik zo zdravotných dôvodov. Na konci mi požičal, ako každý mesiac časopis LEVEL ( Vtedy som ho čítal radšej ako dnes ). Bolo to v dobe keď vychádzali hry tipu Oblivion, Gothic 3 či Two Worlds atď.

- V časopise bol článok o hre podla akejsi knihy, vtedy sa ta hra javila trošku nenapadne v porovnaní s vyššie menovanými. Ale čo ma zaujalo najviac bolo to, že sused kamarát o tej hre vie, respektíve že ma byť podla jednej knižnej ságy, ktorú zhodou okolnosti on aj vlastni a ma ju dokonca aj prečítanú, čiže ešte pre samotným vydaním hry. Čo sa týka časopisu Level, tak vlastnil cez 10 ročníkov. Keď si to spojím aj s inými časopismi, ako boli History Revue, Vojensky, Chip či Záhradkár ktoré čítal, alebo mi ich občas požičal, bolo toho uňho naozaj dosť. Raz sme sa zasmiali, že keď mu to raz všetko tresne v izbe, tak ho to zahluší či zasype.

- Prešiel zhruba 1 rok, a pre-objednaná hra zrazu došla. Ako to bolo ďalej, to už všetci vieme. Čiže aspoň táka menšia vďaka, zanieteným tvorcom hry v CD Projecte.
Áno všetci máme možno nejaké problémy, možno sa to javí už zbytočne, ale práve kvôli tomu odpútaniu, ktoré nám hra dala, lepšie povedané herné dielo, som si spomenul, ja viem sú aj dôležitejšie veci, ale čo už. Tvorcom a hráčom za to díky.

Na záver to, na čo človek v hre nikdy nezabudne, je to už také nostalgické. Rád spomínam:

- Na večne upršanú atmosféru Podhradia.

- Snáď moja najobľúbenejšia lokácia, čo som v hrách videl spolu s okolím Khorinisu.

- Na stredoveku Wyzimu, na jej prehnité úzko-krivolaké uličky, pochybne štvrte s pajzlami, cintorín, špitál, prístav, ale aj jej výstavnejšiu časť s trhmi a radnicou s námestím.

- Pre mňa asi najlepšie na designované dobové mesto, spolu s Khorinisom (Gothic 2).

- Na búrku v bažinách.

- Na pozorovanie nočnej oblohy na brehu jazera.

- Na túlanie sa po poliach a lesíkoch, následne koštovanie malín v okolí Bahnic.

- Na výhľad z chladnej pevnosti Zaklínačov.

- Na noc s Triss.

- Na ožratie sa so Zoltanom Chivaiom a následne filozofické kecy o dianí za rohom.

- Na hudbu ktorá sa menila každou kapitolou, a všemožne zvuky.

- Ale najradšej spomínam na posedenie v hospodách pri ohníku keď vonku pršalo, následnú degustáciu Kaedwenskeho černého, a počúvanie feudálnej spoločnosti naokolo.

- No a nakoniec na asi najlepšiu skladbu v záverečných titulkoch.....
- Hru by si patrilo asi rozohrať znovu. Diky, Všetko dobre s pozdravom....

Pro: Hra nám začína dozrievať.

Proti: Hra nám začína starnúť.

Pro mě byl zaklínač opravdu velmi příjemné překvapení. Čekala jsem průměrnou šedivou fanstasy, kde se akorát sem tam objeví nějaká ta polednice nebo jiná pro germánské fantasy neobvyklá potvora.
Ovšem od prvního spuštění bylo jasné, že to tak není. Už v prvním aktu se ukázalo, že svět Zaklínače rozhodně není černobílý a žádné vaše rozhodnutí není uplně dobré nebo úplně špatné.
Moje obavy týkající se soubojového systému byly taky zbytečné - nejedná se monotónní klikání, souboje mají svůj rytmus, nejsou ani příliš těžké, ani triviální, alchymie je rovněž zajímavě řešená. Zrovna tak mě potěšilo, že boss fighty nejsou nijak frustrující, snad až na bosse v prvním aktu.
Příběh je docela propracovaný, i když má taky své slabší momenty (které ale popisovat nebudu, nechci zbytečně spoilovat).
Nelze opomenout úžasné a nápadité lokace, které vypadaly naprosto úchvatně, hlavně venkovské prostředí IV. aktu mi úplně bralo dech.
Taktéž byla příjemná variabilita vedlejších questů, které rozhodně nepůsobily jako dělané přes kopírák, jak to v jiných hrách bývá.
Jako jediná tady jsem asi Zaklínače zbaběle hrála v angličtině, protože polština je mi jako jazyk nepříjemná a vůbec jí nerozumím. A ačkoliv podle toho, co jsem slyšela, je anglický dabing co se týče nadávek a sprosťáren dost okleštěný, rozhodně není nevydařený.

Pro: příběh, hlavní hrdina, úžasné lokace (hlavně lokace v polích), dobře řešený soubojový systém, možnost volby, neobvyklá monstra

Proti: občas otravné nahrávací obrazovky

Zaklínače jsem v první řadě přehodil z češtiny do polštiny, protože CZ dabing je otřesný, kdežto PL prvotřídní.
Zaklínač mě hodně potěšil tím, že je to docela dospělá hra. Není to žádné hrdinské fantasy ve stylu "hurá na draka" a připomíná kvalitní fantasy povídku jako málo co. Jazyk je hezky přirozený a přirozeně sprostý, stejně jako postavy, které jím mluví. I ty jsou valmi lidksé a přirozené - pomlouvají, podvádějí, lžou a kradou a přesto stále fungují jako společnost - málokdo je bez poskvrnky.
Vývoj postavy není úplné dokonalý, pár kazů by se našlo i na hře (třeba hledání questových postav které se v herním světě objevují jen v určitý čas na určitém místě a vy nevíte kdy je docela otrava).
Systém soubojů je poměrně jednoduchý, ale efektní i efektivní. Kosená monstra jsou prakticky samé slovansnké originály, graficky je hra vyvedena na výbornou.
Všechny chybky pak spolehlivě zamete pod koberec perfektně podaný příběh s výborně napsanými dialogy, které jsou (tedy v polské verzi) opravdu profesionálně namluvené.

Nejlepší RPG od vydání Vampire Bloodlines, v rámci fantasy od vydání Gothic 2. Nemůžu jinak než doporučit.

Pro: mistrovsky napsaný příběh a dialogy, polský dabing, uvěřitelná atmosféra, původní svět inspirovaný slovanskými pověstmi, délka

Proti: český dabing, některé vedlejší aspekty se zdají být nedomyšlené, nějaký ten bug

Vzhledem k tomu, že toto je pouze shrnutí několika dojmů týkajících se hlavně rozdílů jednotlivých verzi. Přikládám odkaz na můj komentář k rozšířené edici, kde jsem se hru snažil okomentovat komplexněji. http://dbher.cz/k13608

S odstupem času jsem si chtěl vyzkoušet původní verzi zaklínače. Zajímaly mě hlavně změny a chyby, které byly v rozšířené edici opraveny.

Hra byla velice zajímavá, docela mě bavilo pozorovat a hledat, které věci byly upraveny, či kompletně změněny (menší barevné odlišení mezi jednotlivými občány, či chyby vztahující se k různým předmětům, elixírům....). I tak se ale jednalo o zajímavou a velice hratelnou záležitost.

Musí se nechat, že celá tato hra prošla dlouhou cestu a opravdu podobně jako víno, vyzrála k dokonalému požitku. Vzhledem k volně dostupným patchum, si lze i původní verzi upgradovat na nejnovější verzi. Někdy ale není od věci si vyzkoušet původní verzi.
95%

Pro: Pro ostřílené hráče Rozšířených a platinových verzí, zajímavý požitek.

Proti: Musí se nechat, že pozdější vývoj přivedl tuto hru k dokonalosti, a že původní hra obsahuje dost chyb.

VELMI povedené RPG z mě notoricky známého a k srdci neskutečně přirostlého světa. Příběh a jeho podání v zásadě nemá chybu, jenom v samém závěru notně hapruje, protože v totálním rozporu se vším předcházejícím dějem se najednou Geralt opravdu začíná chovat jak naprogramovaný golem bez vlastní vůle a jde a zabíjí a jde a zabíjí...

Příjemná grafická stránka, krásná hudba, silná atmosféra a nejen díky proměnlivému prostředí velmi dobrá hratelnost.
Autoři navíc slibují enhanced edition update zdarma, což je věc v herním průmyslu mnou nevídaná.

Pro: grafika, hudba, atmosféra, hratelnost, přístup tvůrců

Proti: divný vývoj skillů, poněkud odfláknutě působící epilog,

The Witcher
===========
The Witcher je skvelá hra na dlhšie obdobie. Universe Zaklínača nepoznám a v tejto hre som sa s Geraltom z Rivie po prvykrát zoznámil.

Svojím originálným spracovaním si získal nemálo fanúšikov a aj ja už patrím medzi nich. Zažil som príjemné chvíle ale aj slabšie. Niekedy som nadával a niekedy som hru nemohol vypnúť. Škoda že hra ma toľko nedostatkov, neviem či to niekomu až tak vadilo ale mne áno.Loading ktorí sa tiahne celou hrou a asi tak 20% vám zoberie investovaného času. Malo modelov postáv a stále sa opakujú. Čo ma mrzí, že celkom dôležitá postava v hre vyzerá ako záhradník, ktorého som stretol, potom ako kanibal čo žerie ludske miaso, potom ako žobráci z ulice a to je aj z inými postavami.

AI ma niekedy srala, že nemá ani ochotu sa mi uhnúť NPC u dvier, mostíkoch pri ktorých stojí. Dejové Postavy celkovo charizmatické a žiadna nebola zbytočná. Dabing bol svieži, žiadna cenzura a to si cením, ale hlasy NPC sa často menily(povedal prvu vetu v svojom hlase ale druhá veta bola taká, akoby ju niekto iný povedal).

Svet bol rozmanitý ale škoda, že obmedzený takže žiadny Oblivion World sa nekoná. Príšery zo slovanskej mytologie som nečakal a príjemne prekvapily. Môže si tu aj zahrať poker s kockami, pasovať sa s niekým alebo sa opiť pod obraz boží, čo pekne spestruje hru.
Časom vás bude hnevať, že Geralt bez problémov skolí veľkého Kuroliška ale a na plošinu v úrovni prvého schodu vám nevylezie a furt chodiť naokolo a ešte ktomu cez bažinu plnú utopencov sa 2x nechce.

Bojový systém bol zo začiatku chaotický ale časom sa zorientujete a aj oblúbite. Znamenia som často používal ale to iba jedno Igni ostatne my prišli zbytočné. Alchymiu som začal používať až tak v 3 kapitole a typu doplnenia zdravia. Niekedy musíte viac logicky rozmýšlať ako v hre postupovať (Dezorientacia, neviete čo skôr). Kto neskúsil tak nech skúsi a nenechať si zo začiatku pokaziť náladu s ovladaním hry.

Spomienka ? Azar Javed padol jednou ranou :) asi bug.

Pro: Príbeh, Atmosféra, Geralt, Niektoré Questy skvelé, Milostné hrátky, 3 možné konce

Proti: Loading, Málo modelov postáv, Geralt nevie skákať (ale salto vie :), padanie hry, Hlasy sú často iné, Fakľa v Krypte stojí za prd, malé bugy, Hlupa AI miestami

Zaklínač je pro mě osobně nejlepší RPG od dob Vampire Bloodlines.Perfektní atmosféra, která skvěle vystihla knihy, charismatický Geralt (alespoň v anglickém dabingu teda), naprosto skvělé questy, výborný příběh.Pro mne jakožto milovníka původních knih (dvě povídkové plus pětidílný román) byla tahla hra splněným snem - jsem hrozně moc rád, že se to CDProjektu takhle povedlo!Těším se na druhé dohrání, už za dva měsíce v Enhanced Edition verzi : ).

Pro: Všechno

Proti: Nic, protože i těch pár maličkostí bude opraveno v Enhanced Edition

Zaklínač se ukázal být jako stvořený pro RPG hru. Díky této postavě bylo možné vyhnout se několika nedostatků snad každé hry tohoto žánru. Už sebou netaháte tuny zbraní, protože Geralt používá jen své dva meče. Peníze mají konečně nějakou cenu, dají se za ně nakupovat různé užitečné receptury a tak je zábava je vydělávat. Výroba lektvarů a celá příprava před bojem hře neuvěřitelně přidává na atmosféře. Dokonce tady máme i vydařený pokus o zapracování rozhodnutí a jejich skutečných a viditelných následků. Takže potlesk míří do Polska. A nakopnutí do pr**** míří do lokalizačního týmu, za zpackanou českou verzi.
Hodně povedené rpg moderní doby, které podle mě poráží spoustu jiných dnešních her tohoto žánru a to především svým příběhem, svou délkou a hratelností. Já jsem hrál asi dva týdny, tolik mi trvalo, než jsem Witchera pokořil a ani na chvíli jsem se nenudil. Líbilo se mi na něm skoro všechno, od grafiky, přes hratelnost až po vývoj postavy. Tohle se mi nestává u každé druhé hry. Jinak bych ještě vyzdvihl souboje, které jsou sice jednoduché, ale zábavné a nikdy vás nezačnou nudit. Je to něco mezi diablem a Never Winter Nights. Mezi zápory patřří časté načítání a pro některé taky české nadabování.

Pro: grafika, souboje, příběh, možnosti rozhodnutí se v určitých pasážích hry a tím pádem ovlivnění budoucího chodu hry, délka, hra vás nepřestane bavit ani na konci a příjemně překvapuje až do závěrečných titulků.

Proti: časté načítání a některým lidem se nelíbil český dabing, takže to beru jako mínus

Pro mě jedno z největších zklamání posledních let. Na Zaklínače jsem se velice těšil, přece jen - engine Neverwinter Nights, sympatický CD Projekt s povedenou mediální prezentací a podklad tvořený romány A. Sapkowského. Ovšem, i přes povedenou stylizace vystihující slovanskou kulturu a jisté produkční kvality, The Witcher obsahuje nepovedený soubojový systém, a tím, že souboje tu tvoří alfu a omegu hratelnosti, je hraní spíše ubíjející činností. Zvláště, když vám hru znepříjemní n-e-s-kutečně dlouhé nahrávání lokací, které vám jinak nadstandartní příbeh dokonale zkazí.

Na této hře jde krásně ukázat jak je snadné zkazit hru pár technickými problémy a nedostatky... ovšem, s vydáním The Witcher: Enhanced Edition a hraním na podstatně výkonější sestavě se ze Zaklínače stává kvalitnější RPG, jež však i tak svým obsahem nepatří k vrcholům žánru.

Pro: polský i český dabing, postava Geralta a Triss, Wyzima

Proti: soubojový systém, uzavřenost lokací, technické zpracování

-7+10 / -17
Je to jeden z najlepšých hier dnešnej doby.príbeh je velice kvalitný hráča upoutá hned na začátku. grafika a spůsob prevedený boje je tiež velmi dobrý. Hru som prešiel asi tak za tri týdny a ne mám mu čo vičítať dúfam že aj pokračovanie witchera bude taká dobra ak nie lepšia.

Pro: grafika, príbeh, výber zbraní

Proti: jedine asi hudba

-10+2 / -12