Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
programátor MS Dynamics NAV / Business Central • Praha (ČR - kraj Praha)

Momentálně rozehráno


Profil

HISTORIE
Moje první zkušenosti s hraním na počítači se datují k roku 1988, kdy jsem docházel k budoucímu tchánovi hrát na jeho XTčku s grafickou kartou Hercules. I přes z dnešního pohledu chudé zobrazení mě hry naprosto uchvátily a to dokonce tak, že jsem si začal šetřit na 8-bitový počítač. S příspěvkem rodičů se to povedlo a já si koupil Didaktik Gama a připojil jsem k němu sovětskou černobílou televizi Shiljajis a veledůležitý kazetový magnetofon, na jehož značku už si bohužel nevzpomenu. V té době jsem hrál vše, co bylo k mání a co šlo vyměnit. Začal jsem se i učit programovat (Basic, Pascal, assembler - kniha Bity do bytu byla skvělá!).

Nová dimenze hraní přišla s nákupem 286ky do domácnosti. Začal jsem hledat přes inzeráty jiné hráče, abychom si mohli vyměňovat hry a musím říct, že cesta domů od kamaráda s batohem plným disket, na kterých byly hry, o kterých jsem nic nevěděl (pouze to, že to musí být samé pecky), byla vždy magická. Začal vycházet Excalibur, později Score a já se začal specializovat na některé herní žánry. Naprosto mě uhranul žánr RPG, i když nejprve v podobě "dungeonů". Jakoby tyto hry byly šité mně na míru, líbilo se mi v nich úplně vše. A protože tenkrát letěly i 2D point-click adventury, hrával jsem hodně i je, byť často s návodem. Třetím nejoblíbenějším žánrem se pak staly tahové strategie. Toto mé nejlepší herní období trvalo zhruba do roku 1999, kdy se stále více prosazovalo 3D zobrazení a kdy adventury odešly do ústraní a prázdný prostor zaplnily střílečky, u kterých jsem zjistil, že mě ale vůbec nebaví. Nové hry si mě pak už jen těžko získávaly a já začal pomaličku směřovat své síly ke hrám, které jsem v počátcích hraní buď ignoroval nebo se ke mně vůbec nedostaly. Začal jsem se zajímat i o tituly z 80.let a zjišťoval jsem, že řada z nich je mnohem zábavnější než většina nových titulů.

Naprostým zjevením se pak pro mě stal můj vrstevník Američan Chester Bollingbroke, známý též jako crpgaddict. Jeho blog a především smělý cíl dohrávat všechny cRPG hry od té úplně první mi otevřely nový svět a především nový způsob hraní. Od té doby jsem každý další cRPG hrál na "plný plyn". Začal jsem si vést deníčky a vytvářet mapy v Excelu. Návod na internetu je pro mě povolen jen ve výjimečných případech a teprve poté, co strávím hledáním řešení dostatečně dlouhou dobu.

Žánr RPG mi zabírá téměř veškerou mou herní aktivitu na PC. Což je možná škoda, protože jsem v poslední době "objevil" žánr leteckých simulátorů. Jenže jak to vše skloubit? :)

NEKONEČNÉ LABŮŽO
Má účast ve 30.dílu pořadu Nekonečné labůžo

HERNÍ DENÍČKY
Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord - http://www.oldgames.sk/disc/wizardry-1-dennik-hraca-richmond/
Wizardry II: The Knight of Diamonds - http://www.oldgames.sk/disc/wizardry-2-dennik-hraca-richmond/
Wizardry III: Legacy of Llylgamyn - http://www.oldgames.sk/disc/wizardry-3-dennik-hraca-richmond/
Wizardry IV: The Return of Werdna - https://www.oldgames.sk/disc/wizardry-4-dennik-hraca-richmond/

TOP 3 oblíbených herních žánrů
1. cRPG
2. point-click adventury
3. tahové strategie

TOP 6 HERNÍCH DOMŮ
Čestné místo v mém srdci mají i následující herní domy (bez pořadí):
Legend Entertainment ,Blue Byte Software, Looking Glass Studios, Thalion Software, Dynamix, FTL Games, Westwood Studios a LucasArts

Na žebříček her si zatím netroufám, stále mám velké množství titulů, které jsem dosud nedohrál. Přesto si dovolím zde vyzdvihnout některé tituly či série, které ve mně zanechaly nesmazatelnou stopu (opět bez pořadí):

RPG:
Ultima Underworld série


Wizardry série


Goldbox série


Betrayal at Krondor


Dark Sun série


Dungeon Master série


Might and Magic série


Lands of Lore


Ravenloft série


ADVENTURY:

a vůbec snad všechny sierrácké adventury!

STRATEGIE


2D PLOŠINOVKY


SIMULÁTORY


SBĚRATEL
Mám rád bigboxy! A proto je sbírám, povětšinou nákupem přes eBay. Zaměřuji se na (jak jinak) cRPG hry, především z 80. a 90.let. V mé sbírce se ale najdou i adventury, letecké simulátory (skvělé tištěné manuály!) a strategie. Počet krabic už překročil 70. Většina mé sbírky po kouscích nafocena na stránkách Oldgames.sk.

DESKOVÉ HRY
Vedle hraní PC her jsem také vášnivý sběratel a hráč moderních deskových her. I zde jsem prošel jistým vývojem od jednodušších her k těm složitějším, které mají pravidla na 20 a více stran, ale obecně se dá říct, že mohu hrát skoro vše. V poslední době jsem se začal zaměřovat na hry, které mají výbornou hratelnost v jednom hráči.
Celá moje sbírka na serveru Boardgamegeek.

Od roku 2021 tvořím blog o solitérním hraní válečných deskových her - Války v jednom.


Hry z mé sbírky, které jsou skvěle hratelně jako solitér:
Comanchería
Labyrinth: The War on Terror 2001 - ?
Cuba Libre
Fire in the Lake
D-Day at Tarawa
Fields of Fire
Enemy Action: Ardennes
Beneath the Med

HUDBA
Best album ever written, ever recorded, ever released. Best lyrics, best music, best riffs:


Další oblíbená alba:
Manic Street Preachers


Jimmy Eat World


The Cure


Placebo


Depeche Mode


The Smiths


Joy Division


Tublatanka


SPORT
Fanoušek týmů:


Univerzitní týmy NCAA