Titus the Fox: To Marrakech and Back

červen 1993
listopad 2000

Titus the Fox je klasická 2D plošinovka. Hlavným hrdinom je lišiak Titus (ktorý je zároveň aj maskotom spoločnosti Titus). Jeho milovaná Suzy bola unesená kdesi na druhú stranu Saharskej púšte. Aby ju zachránil, bude musieť Titus prejsť 15 nebezpečných levelov, plných nástrah, zlých psov, robotníkov, obrovských včiel a ďalších rôznorodých druhov protivníkov. Titus sa môže brániť hádzaním predmetov, ktoré sú rozostavané po leveloch, do protivníkov, prípadne chytiť odzadu protivníka a hodiť ho po ďalšom. Ukladanie hry tu neexistovalo, avšak boli tu kódy do jednotlivých levelov, ktoré sa však generovali pre každý počítač zvlášť.

Zkráceně jsme tuhle hru už jako kluci nazývali "Titus" a dá se říct, že jsem nikdy nevěnoval víc času žádné jiné plošinovce než téhle (i když určití konkurenti by se našli). Překvapivě můžu říct, že jsem nikdy nezažil obtížnější plošinovku. Troufám si myslet, že většina lidí, která tuto hru kdy hrála, ji nedohrála do konce. Když jsem s touhle hrou začínal, bylo mi asi 8, a přestože jsem nad ní strávil hodiny a hodiny, dohrát se mi ji povedlo asi ve 14-ti nebo 15-ti letech. Proč?

Hře se daří perfektně nastavovat vyšší a vyšší obtížnost s dalšími a dalšími levely. Zatímco první level zvládne i malé dítě během několika desítek vteřin odehrát, levely před koncem jsou otázkou extrémní vytrvalosti a přesnosti. Na hře se mi líbí, že si ji oblíbí prakticky všechny věkové kategorie.

Vůbec nejvíc jsem proklínal level 8 (podzemí / kanalizace) a 9 (pyramida). Nedá se nijak vyčíslit ani vyjádřit, kolik vzteku, úderů pěstí do stolu a řevu a nepříčetnosti jsem zažil nad opakovanými a opakovanými faily po tom, co jsem hru rozehrál abych za několik hodin skončil zase na nule, a to doslova a do písmene. A tohle se dělo s postupujícími lety stále dokola a dokola.

Dá se říct, že krom Isharu 2 jsem snad nehrál hru, kterou bych měl rozehranou tak dlouho a jejíž zdolání by trvalo řadu let. Na druhou stranu, má to své kouzlo, když se mi Vám povede dostat do levelu 10, což Vám neuvěří ani nejlepší kámoš, pokud to neuvidí na vlastní oči.

Hodně a hodně vzpomínek, vzteku a emocí jsem týhle hře věnoval, ale stálo to za to.

Pro: Chytlavá pěkná hra, každý level je svým způsobem unikátní

Proti: Neférová obtížnost ve vyšších úrovních

"Áááá!" Tak tohle byla jedna z mých nejoblíbenějších plošinovek. Lišák Fox (tak jsme mu říkali :) byl svého času pojem a nenašlo se moc lidí, u kterých by neokupoval legální harddisk! Hra byla v krásné grafické prezentaci - animace taky ušly. Hře dominoval vynikající level design a ne zrovna lehcí protivníci a "špatně" položené nástrahy. Někdy nestačilo ani vyskočit na popelnici. :) Foxe jsem nedohrál, jelikož to v té době, a v mé lokalitě, nebylo moderní. Zapařit, smazat - ehm, uchovat na 85 MB-ovém disku, a vrhnout se na něco jiného - co dalšího zrovna letí. Krásná doba. :) K Foxovi jsem se ale na rozdíl od spousty dalších her vracel a to hodně rád. Takové hry se už nedělají.

Pro: určitě Lišák - povedená to postava

Proti: občas obtížné i pro zkušeného pařana