Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Unmechanical

Unmechanical: Extended

Talawa Games •  Teotl Studios •  Grip Games (PS3, PS4, XOne)
08.08.2012
17.03.2013
15.09.2014
30.01.2015
10.02.2015
kompatibilní
72
35 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Unmechanical je indie logická prvotina studia Talawa Games, běžící na UDK engine (Unreal Engine 3, který je dostupný k volnému použití).

V této plošinovce ovládáte malého robůtka s vrtulkou, díky které se může vznášet v prostoru. Gameplay je postavený na logických puzzlech a fyzice, takže k postupu je třeba řešit nejrůznější hádanky od spuštění určitých mechanismů po přenášení objektů všech tvarů a velikostí. Prostředí je plné kovových trubek, ozubených kol a jeskyní a slibuje hutnou atmosféru, čemuž by měla dopomoct i futuristická hudba.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Herní výzva 2019 - 2. Čapkův odkaz

Na doporučení v diskuzi jsem vdechnul tuhle rychlovku (necelé 3 hodiny) a ve finále jsem celkem spokojený. Příběh malého robůtka zaseknutého v obrovském průmyslovém komplexu se hrál celkem dobře. Hra je plná logických puzzlů, z nichž některé jsou na pár sekund, některé dokáží i pěkně potrápit a jednou jsem dokonce kouknul do návodu (abych zjistil, že řešení bylo úplně primitivní). Na nějaký příběh se tady moc nehraje, vlastně jsem moc nepochopil, proč toho robůtka na začátku vlastně chytli a co s ním zamýšleli.

Jak jsem psal výše, hra je velice krátká, takže vlastně ani nezačne nudit. Prostředí je vcelku rozmanité, grafika neurazí, zvuky taktéž. Hra má dva konce, ale jde pouze o poslední cca minutu hry, tak není problém odehrát oba. Celkově díky za doporučení a zároveň doporučuji dál.

Pro: Příjemná jednohubka; rozmanité prostředí.

Proti: Krátké.

+23
  • PC 85
Když jsem Unmechanical spouštěl poprvé, nenapadlo mě, že bude tím prozatím nejlepším titulem, který jsem letos hrál. Není toho zatím moc a ty předchozí čtyři kousky ani žádné absolutní hitovky nejsou, ale že dám putování malého nemotorného robůtka více, než cestě Na Měsíc? To jsem opravdu nečekal.

Na začátku mi připadalo, že má Unmechanical trochu volnější tempo, ale jakmile jsem si osvojil vcelku intuitivní ovládání, odsýpalo to jedna báseň. Jednotlivé hádanky, na kterých je hra postavena především, jsou vcelku logické a zasekl jsem se na nich jen výjimečně. Navíc se často mění, takže se u mě nedostavil stereotyp snad ani jednou.

Povedlo se mi splnit všechny achievementy a jeden z nich s názvem Loopist (čtyři otočky za sebou) mi ještě dlouho bude ležet v hlavě, protože jsem při jeho asi hodinovém plnění nadával jak dlaždič.

Dvě možná zakončení, a to jak v základní hře, tak i v minirozšíření, manipulace s předměty, ozvučení, upgrade na ponorku či parťák v DLC, to všechno jsou přednosti, kterými se tento kousek může pyšnit. Jedinou kaňkou na kráse je asi jen občasné zaseknutí pod některou z překážek a nutnost restartu uložené pozice. To se mi ale stávalo zřídka kdy, takže nemohu jinak, než toto robotí dobrodružství doporučit, a to nejen milovníkům logických her.

Pro: létající robůtek, ovládání, manipulace s předměty, dvě možná zakončení, parťák v DLC

Proti: občasné zaseknutí pod některou z překážek

+22
  • PC 80
Když mě napadla na konci minulého roku kategorie výzvy, kde se má hrát za robota, přišlo mi to jako dobrý nápad (a myslím si to stále) a předpokládal jsem, že takových her jsou desítky a výběr bude otázkou pár minut. Proto jsem byl rád, že se kategorie do výzvy dostala. Ošklivě jsem se přepočítal, roboti se sice vyskytují v obrovském množství her, ale když má za ně člověk hrát, tak zas tak velká nabídka her není. Nakonec jsem dal na radu Jumase a vyzkoušel si Unmechanical, a bylo to dobře ;)

Podobné hry beze slov, které vyprávějí příběh obrazem a jsou prošpikovány kdejakými technickými udělátky mě baví rok od roku víc a víc. Zdejší vrtulníkový robot je sympaťák od prvního pohledu. A jak už to tak bývá je vržen do víru událostí a je nucen si poradit sám. Líbilo se mi, že ovládání je minimalistické a přesto funguje. Logické hádanky jsou těžké tak akorát a za minutku, za dvě, je po překonání překážky umožněno pokračování v putování.

Svět je to hodně technický a často mi připomínal Machinarium. Což byla mimochodem hlavní inspirace výše vzpomínané robotí kategorie výzvy, takže i z tohoto pohledu byl výběr Unmechanicalu povedený. Jen byla škoda, že v této hře není tolik interakce s dalšími roboty, i ten tamní robotí správce mohl mít větší roli.

Už jsem vzpomínal prostředí, které se opravdu povedlo a i dnes, když už má hra za sebou nějaký ten pátek, tak vypadá nádherně. Hodně dobrý je i soundtrack, který vás doprovází na cestách. Oceňuji i 2 možné konce a to jak v základní hře, tak i v relativně dlouhém DLC.

Hra je pro mě nečekaným klenotem a v rámci žánru se určitě neztratí (už jen z důvodu, že to není skákačka, ale lítačka) ;)

Pro: robot s vrtulí, prostředí, hádanky, hudba

Proti: málo ostatních robotů, občas není jasné kudy pokračovat

+16
  • PS4 60
Herně logická jednohubka na 2-3 hodinky, obdařena triviálním příběhem, kdy robůtek, s vrtulkou v hlavě à la inspektor Gadget, je nejspíš omylem vtažen do industriálního strohého prostředí důlních úzkých chodeb, šachet a místností. Hráč se potom s tímto pišišvorem musí za použití svého pronikavého fištrónu prokousat až na samotný povrch.

Čistě logické hádanky jsou z ranku lehčího a ze stejného pytle je i ovládání našeho mechanizovaného hrdiny. Vystačíte si se směrovými šipkami a jedním tlačítkem pro přenos zásadních předmětů určených pro další postup. Jednou je např. nutné přemístit kovovou tyč a následně ji pustit na tlačítko otevírající dveře, jindy přemístit sopečné kameny a tím zvýšit tlak v kotli, či nechat poškodit jiného robota a následně přepravit k výměně....

Pro: nápad, stísněné prostředí, atmosféra, puzzle

Proti: jednoduchost

+15
  • PC 80
Příjemná oddechovka s hezkou grafikou. Zábavné puzzly střední obtížnosti, plynule dohráno za 2 hodinky.

Pro: Grafika, zábavné logické hádanky

Proti: Krátké (ale to se dá brát i jako výhoda)

+14 +18 −4