Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

PlayStation 5

2020, Sony • PS5
Uvedení
PlayStation 4 po celou dobu svého aktivního cyklu (2013-2020) přetrvával v pozici nejúspěšnější z konzolí 8. generace. Do roku 2019 předčil konkurenční Xbox One od Microsoftu v celkových prodejích hardware o 50%, čemuž odpovídal i dlouhodobý poměr prodejů her 2:1 ve prospěch PS4.

Hlavní architekt PS4 Mark Cerny prozradil první detaily o nástupnické konzoli v rozhovoru pro americký magazín Wired publikovaném 16. dubna 2019. Kromě výrazně výkonnějšího hardware potvrdil přetrvání diskové Blu-Ray mechaniky a SSD disk místo HDD, protože technologie již dostatečně zlevnila. Vůbec poprvé se Sony nezúčastnilo herní výstavy E3 probíhající ve dnech 11. – 13. června 2019.

PlayStation 5 byl oficiálně oznámen až 8. října 2019. Prezident Sony Jim Ryan stručný post na PlayStation.blog z 8. října 2019 věnoval představení ovladače DualSense. Oficiální logo konzole bylo odhaleno 7. ledna během Consumer Electronics Show 2020. Detailní specifikace uvedl Mark Cerny 18. března 2020 prostřednictvím Sony videokonference uzavřené širší veřejnosti kvůli pandemii Covid-19.

Detailní shrnutí prezentovaného téhož dne publikovala technologická rubrika webu Eurogamer, Digital Foundry. Představení široké škály chystaných herních titulů plánované na 4. června bylo odloženo na neurčito v důsledku vypuknutí sociálních a rasových nepokojů v USA koncem května 2020.

Hardware
Sony s PS5 pokračovalo v úzké spolupráci s AMD, kterou započalo během vývoje PS4 poté, co rezignovalo na tvorbu CPU vlastní architektury (Cell Broadband Engine od IBM) a GPU od Nvidie (Reality Synthesizer) u PS3. Základní deska PS4 je tak osazena osmijádrovým AMD Zen 2 procesorem o frekvenci 3.5GHz a grafickým čipsetem rovněž od AMD s 36 výpočetními jednotkami o frekvenci 2.23 GHz. Systémová GDDR6 paměť sestává z 256-bitových 16GB. SSD disk startovního PS5 má kapacitu 825GB, přičemž ji lze rozšířit přes přídatný SSD slot nebo USB porty, a 4K UHD Blu-ray mechanika přehrává i DVD.

Periferie
Ovladač DualSense odhalený 7. dubna 2020 disponuje adaptivními spouštěmi L2/R2 s programovatelnou mírou odporu odpovídajícího právě prováděné činnosti ve hře a zároveň haptickou funkcí zpětné odezvy. Rozložení tlačítek odpovídá DualShocku 4 od PS4. Zabudovaný mikrofon umožňuje komunikaci se spoluhráči i bez headsetu, pro nějž ovladač nepostrádá audio jack vstup. LED světlo se z předku ovladače u DualSense 4 přesunulo do stran podél touchpadu. Mezi jeho hlavní funkce nadále patří rozlišení až čtveřice hráčů při „gaučové“ kompetici či kooperaci (Player 1 je modrý, player 2 je červený, player 3 je zelený a player 4 růžový). Vestavěná lithium-iontová baterie se dobíjí skrze USB-C konektor.

Kompatibilita
PlayStation 5 by měl být zpětně kompatibilní s většinou PS4 titulů. Zpětná kompatibilita s hrami ze všech předešlých generací konzolí od Sony nicméně zůstává na rozdíl od Xbox Series X nevyřešena.

Autor popisku: RNDr. Gunár Pavel