Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Xbox Series X/S

2020, Microsoft • XboxX/S
Uvedení
Xbox Series X je herní konzole 9. generace vyvinutá společností Microsoft, jde o přímého konkurenta Playstation 5 od společnosti Sony. Původní vývoj probíhal pod kódovým označením Project Scarlett a vydání bylo stanoveno na poslední kvartál roku 2020.
Oproti Xbox One se Series X vyznačuje výrazným navýšením výkonu, což znamená lepší vzhled her, více snímků za sekundu a kratší nahrávací časy. Mezi další lákadla náleží podpora až 8K rozlišení a reálného ray-tracingu.

Hardware
Jádrem celého přístroje je stejně jako u konkurenčního PlayStation již druhou generaci procesor od AMD. Jde o upravený procesor řady Zen 2 vyrobený 7nm procesem obsahující 8 výpočetních jader. Jejich frekvence lze nastavit na 3.8 GHz při klasickém a 3.6 GHz při simultánním multithreadingu. Jedno z jader procesoru je vyčleněno pro práci s operačním systémem.
Grafický čipset s celkem 56 výpočetními jednotkami o 3584 jádrech je založen na architektuře RDNA 2. Odemčeno je však 52 jednotek a 3328 jader. Grafika je taktovaná na 1.825 GHz (oproti 2.25 GHz u PS5) a dosahuje výkonu až 12 teraflopů (konkrétně 12.147 teraflopů).
Paměť konzole sestává z 16GB GDDR SDRAM. 10GB je (při propustnosti 560GB za sekundu) vyčleněno na grafické operace, 6GB (při propustnosti 336GB za sekundu) na ostatní výpočetní funkce. Po odečtení výkonu nutného pro systém konzole je zde pro hry a aplikace dostupných 13,5 GB.
Celý systém je nastavený tak, aby byl schopný renderovat jak 4K, tak 8K rozlišení, a to při minimálních garantovaných 60 snímcích za vteřinu, s tím, že konzole je však schopna dosáhnout až 120 snímků.

Software
Jednou ze zajímavých řešení konzole je funkce quick resume, díky které si je konzole schopna pamatovat více spuštěných her najednou a vy tak klidně můžete přepínat mezi více rozehranými tituly. Konzole je schopna udržet v paměti rozehraný titul také v době, kdy je vypnuta, a tak lze pokračovat v rozehrané hře ihned po načtení systému.

Design
Konzole je stylově velice jednoduchá, záměrem bylo udělat nenápadný, miniaturní design zapadající do každého prostoru. Rozměrově není příliš velká. Šířka a hloubka těla startovního modelu odpovídá 15 centimetrům, výška třiceti a celá konzole váží čtyři a půl kila. Konzole je na rozdíl od Xboxu One navržena tak, aby bylo možné ji položit jak vertikálně, tak vodorovně. Jedinými prvky na přední ploše konzole je tlačítko napájení a mechanika podporující formáty Blu-ray, Ultra HD Blu-ray, DVD a CD. Horní plocha konzole je vyhrazena větracím průduchům. Záď obsahuje 2.1 výstup pro HDMI, 3 USB porty verze 3.1, ethernetový port, vstup pro napájení a slot pro připojení externího úložiště.

Ovladač
Ovladač je modernizovanou verzí bezdrátového Xbox One gamepadu. Series X ovladač zohledňuje širší škálu velikostí dlaní uživatelů a přináší lepší d-pad. Xbox One i Series X ovladače jsou kompatibilní s konzolemi obou generací. Ovládací prvky jsou defacto totožné s těmi, co byly již v předchozích verzích ovladače. Nové share a menu tlačítka slouží ke sdílení videí a obrázků z hraní. Zůstalo napájení formou dvojice AA baterií…

Zpětná kompatibilita
Xbox Series X zpětně podporuje všechny tituly známé z Xbox One včetně her z původního Xboxu a Xboxu 360, které team zpětné kompatibility Microsoftu zprovoznil na Xbox One v letech 2015 až 2019. Předběžně se počítá s tím, že budou na Series X postupně uváděny další zpětně kompatibilní tituly ze starších generací Xboxu.