Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

To the Moon

17.11.2011
10.05.2017
16.01.2020
78
85 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

To the Moon je prvním komerčním počinem od studia Freebird Games. Samotný titul je vytvořen za pomoci RPG Makeru, hratelností se ale jedná o adventuru, či spíše interaktivní film, díky kladení důrazu na příběh a jeho odvyprávění, oproti logickým puzzlům a dalším tradičním žánrovým postupům. Klasickou top-down grafiku doplňuje profesionální soundtrack, dabing však chybí. Doba k dohrání by se dle tvůrců měla pohybovat okolo pěti hodin.

Děj hry je zasazen do nedaleké budoucnosti, kdy je možno proniknout do lidské paměti a pozměnit vzpomínky daného jedince. V To the Moon se tak zhostíte dvojice Dr. Evy Rosalene a Dr. Neila Wattse, kteří jsou zaměstnaní v tomto oboru a jejich cílem je měnit vzpomínky osob dle požadavků. Jejich dalším klientem je pozvolna umírající Johnny upoutaný na lůžko ve svém domově, jehož snem bylo vzlétnout k měsíci. Úkolem dvojice tak bude najít skrze jeho vzpomínky vhodný moment a umožnit mu jeho sen prožít.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Nikdy by mě nenapadlo, jak moc mě nadchne hra vytvořená v RPG makeru. Je až neuvěřitelné, kolik emocí tvůrci dokázali vtisknout do několika rozpixelovaných figurek. To the Moon je více než adventura interaktivním filmem, kde hraje prim příběh a jeho vyprávění. Hráč tu a tam na něco klikne a pak jen sleduje, co se před ním na obrazovce děje. Pravda, že velký vliv má opravdu přenádherný soundtrack, ale faktem je, že příběh To the Moon by měl slušný potenciál i ve filmovém světě. I když si myslím, že by se část kouzla ze hry vytratila, umělecká stránka hry má totiž hodně co do sebe. To the Moon kombinuje jemný humor, napětí, drama i romantiku. A táhne... příběh opravdu táhne a není vůbec těžké se hrou strávit celý večer a dorazit ji na jeden zátah. Akorátní pětihodinovou délku příjemně rozvíjí dvojice vánočních DLC, jež poodkrývají morální dilemata, která se v daném tématu skrývají a která jistě rozvede již připravované pokračování. Záměrně trochu mlžím, protože čím méně hráč o To the Moon ví, tím víc si ho užije. Romantická duše či prostě milovník kvalitních a ne zcela typických herních příběhu určitě!

"They all look the same from here, but that doesn't make them any less pretty."

Pro: příběh, atmosféra, emoce, hudba, jemný humor, nebrzdící herní prvky

+26
  • PC 80
"They can take you back Johnny,
they´ll give you a second chance, and they´ll let you relieve your life.
All the way.. from the beginning...
Change one thing, fulfill one wish,
you know what you´d wish for, don´t you?
But just remember...
It will be the last thing you ever do."

Ptáte se sami, co by se stalo, kdyby jste onu osobu nepotkali ve svém životě? Co kdyby vaše cesta byla úplně jiná? Co když na smrtelné posteli budete chtít změnit jednu věc ve svém životě, ale čas se přece vrátit nedá... nebo snad ano?

Interaktivní adventura To the Moon, která má srdce a duši. V roli Dr. Evy Rosalene a Dr. Neila Wattse se vydáte ke svému dalšímu pacientovi Johnnymu, který žije na osamoceném místě v blízkosti majáku a žádá své poslední přání. A vy jej můžete splnit.

Nejenom nápad hry je zajímavý, ale stejně tak postavy a jejich příběhy, komunikace, řešení jak se vracet v čase aj. Interaktivní příběh vás nechá lehce plout hrou, která příjemně odsýpá a vás vždy překvapí, jak odkazy a drobnosti ve hře jsou navzájem propojeny.
Vzhled hry je v typickém jrpg stylu, který já mám ráda, hudba je také solidní a podkresluje celkový nádech hry, který je melancholický, dojemný a i veselý. Hrací doba je cca 5 hodin, což mi přišlo naprosto dostačující.

Mě tato hra oslovila. Po dohrání hry a následném shlídnutí traileru jsem opět měla příjemný pocit, který me doprovázel celou hrou, pocit, že charaktery a příběh ke mě promluvily a zanechaly ve mě pozitivní pocity. Tato hra není pro každého, stejně jako např. Dear Esther - někdo se může u této hry nudit, jiný bude plesat. Pokud jste ale připraveni nahlédnout do životního příběhu muže a sledovat, kam vás jeho minulost i budoucnost zavede, tak směle tuto hru zkuste.

( Můžete si zkusit hodinovou free verzi zde odkaz )
+23
  • PC 80
Po nedávném dohrání her jako jsou Life is Strange, Detroit: Become Human nebo první Walking Dead jsem měl chuť na další emocionální hry, chystal jsem se znovu na Firewatch a Night in the Woods, ale kamarád mi doporučil tuhle hříčku.
To the Moon mě hned po spuštění nijak zvlášť neuchvátila, RPG makeru nefandím a JRPG taky není můj šálek kávy a přesně jako nějaké low budget JRPG na mě hra zapůsobila v moment, kdy jsem ji spustil... a jak jen jsem se pletl :)
To the moon má velmi, velmi silnou atmosféru, která chytne a nepustí! Ať už jde o dialogy nebo o naprosto úžasný soundtrack!
Pokud jste emocionální hráč, hra si Vás stoprocentně podmaní. Hru nevyhledávejte, pokud vám jde o gameplay souboje, logické puzzle hádanky nebo dialogové rozhodnutí s dopadem na příběh. Nic takového tato hra neobsahuje. Znovuhratelnost tu také žádná není. Defakto jen "vyhledáváte" itemy a pročítáte si text, ale nenechte se odradit, jak říkám, hra má dost silný emocionální dopad!

Pokud máte smysl pro empatii a příběh je pro Vás ve hře na prvním místě, hra Vás stoprocentně nadchne! A já končím s tímto psaním, jelikož se už chystám na další hry z tohoto univerza :)

Pro: příběh, hudba, hutná atmosféra, rozhovory mezi hlavními protagonisty

Proti: nic?

+21
  • PC 40
Počin To the Moon uhodil na indie herní scénu jako blesk, a kde se na něj nachází kritika, tam z drtivé většiny převládají nadšené reakce (viz. metacritics). Nejlepší adventura za poslední léta, jak si lze i někde přečíst, to jistě není, ale jako titul s řadou zajímavých nápadů to obstojí. Navíc děj, tak trochu inspirovaný filmy Inception či Paprika, netrpí žádnou podstatnou logickou kolizí.

Samotný námět je dostatečně neokoukaný, a tak od prvních chvil je zábavné sledovat kam se hra bude ubírat, ačkoliv je z počátku hráči více méně ukázáno o co půjde po přibližně pět hodin hrací doby díky použité retrospektivní naraci. Vedle příběhu, který však nijak nevybočuje ze zažitého archetypu romantického vztahu dle západní kultury, zaujmou i dialogy, které působí dostatečně přirozeně, obzvláště ve srovnání s tituly, které se z většiny vyskytují na použitém enginu. Nechybí v nich jak jemný humor, především z úst ústřední dvojice za kterou budete hrát, tak i vážné pojetí. Celková hrací doba je naplno využita, hluchých míst se tvůrci vyvarovali.

Upozaděným prvkem vůči ději je zde hratelnost, která se skládá z častého opakování takřka stejných postupů – ačkoliv to může znít nepříliš zábavně, tak v průběhu hraní si toho ani nevšimnete – jednodušše budete pohlceni odkrýváním příběhu, a "zdržování se" puzzly by se do výsledného konceptu příliš nehodilo. Ačkoliv i ty zde jsou, respektive jedna vcelku zábavná minihra mezi časovými předěly, která je však až příliš jednoduchá.

Velké překvapení, zvláště když jde o titul vytvořený za pomoci RPG Makeru. Osobně To the Moon také můžu řadit mezi to lepší, co v roce 2011 vzniklo – jen málokterá hra upoutá pozornost po pár minutách hraní, nabídne po celou dobu intenzivní zážitek postavený na kvalitě vyprávění a mimo jiné nabídne i soundtrack, za který by se nestyděla kdejaká áčková hra (For River).

Na druhou stranu však titul Freebird Games není pro každého díky zvolenému tématu. Pokud však hledáte kvalitní interaktivní příběh ve stylu Fahrenheit či Tender Loving Care, pak To the Moon stojí za pozornost.

Pro: dialogy, hudba, detaily

Proti: nevyužití potenciálu naplno (což možná napraví pokračování)

+18 +19 −1
  • PC 100
Po Dreamfallu oficiálně druhá hra, které se podařilo mě rozfňukat. Na druhou stranu místama i rozhihňat. Hra se ani tak moc nehraje, jako spíš čte. Zbytek "gameplaye" je vpodstatě jen klikání na předměty a jedna hodně lehká opakující se minihra. Ale ten příběh... Hru jsem dokázal vkuse dohrát za 4 hodiny, protože mě strašně zajímalo, co se vlastně Johnnymu stalo. A jak se to dá napravit. Někdy v polovině už jsem prožíval všechny ty tragédie a lepší časy tak moc, že prostě nešlo odejít. Načež mě ke konci emočně pomalu zničili. Obrovskou zásluhu na tom měla i naprosto nádherná hudba odkaz .

A prostě bylo to krásný. ^_^
+18