Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Xbox One

2013, Microsoft • XOne

Uvedení

Navzdory názvu spadá do osmé generace konzolí a jedná se o třetí generaci Xboxu od Microsoftu po originálním Xboxu a Xboxu 360. K oznámení došlo v květnu 2013 a do prodeje šel Xbox One ještě téhož roku v listopadu, a to například v USA, Brazílii, Austrálii a ve vybraných Evropských státech. Zbytek Evropy, Čína a Japonsko si počkaly do září 2014.

Hardware

Na rozdíl od svého předchůdce (Xbox 360) se Xbox One navrátil od procesoru typu PowerPC k běžnější, a tedy i přístupnější x86 architektuře. Xbox One využívá, stejně jako konkurenční Playstation 4, procesor Jaguar, vyvinutý společností AMD, jde o procesor typu APU taktovaný na 1,75 GHz schopný počítat nejen hlavní procesorové úkony, ale také grafické výpočty. Grafický čip vychází z architektury GCN společnosti AMD, obsahuje 12 výpočetních jednotek se 768 jádry taktovanými na 853 MHz o odhadovaném výkonu 1,31 TFLOPs.

Součástí konzole je také 8GB DDR3 RAM (Playstation využívá 8GB GDDR5 paměti) a 32 MB statické paměti, z 8 GB RAM byly plné 3 GB vyčleněny pro operační systém konzole a programy, pro hry je tedy uvolněno 5GB RAM. Dále je instalován 500 GB HDD a mechanika typu Blu-ray. Konzole Xbox One podporuje výstup pro 4K rozlišení a prostorový zvuk 7.1. Na rozdíl od předchůdce nepodporuje 1080i a další prokládaná rozlišení. Podporuje HDMI typu 1.4 pro vstup i výstup.

Ovladač

Ovladač konzole Xbox silně připomíná svého předchůdce, avšak i zde došlo k několika změnám, zejména k výměně osmisměrného d-padu za čtyřsměrný, došlo ke zmenšení baterie a místo tlačítek start a back jsou zde menu a view. Každá spoušť nyní obsahuje svůj vlastní motorek pro vibrace, které mohou pracovat samostatně i současně podle potřeb tvůrců her.

Periferie

Nedílnou součástí prvních vydání Xboxu byl také Kinect verze 2.0, který disponuje širokoúhlou 1080p kamerou a schopností sledovat až 6 jedinců najednou. Samozřejmostí je také schopnost rozeznávat hlasové povely. Kvůli negativním reakcím publika na nemožnost odpojit Kinect 2 od konzole nebo ho alespoň vyřadit z provozu, společnost Microsoft nakonec ustoupila a začala vydávat také verze bez Kinectu.
Konzole obdržela také několik bezpečnostních prvků, které ji mají ochránit před poškozením. Za zmínku stojí zejména schopnost sledovat svou teplotu a reagovat na nebezpečné hodnoty, které by mohly způsobit přehřátí hardwaru.

Revize

Dne 2.8 2016 vydal Microsoft vylepšený Xbox One S, který přinesl několik úprav po technické stránce a mírně zvýšený výkon. Prodejní premiéra Xbox One X, označovaná samotným Microsoftem jako nová generace, je plánována na 7. listopadu 2017.