Syberia 3 - An Automaton with a plan

Syberia 3 - Automat, který má plán

09.11.2017

rozšíření

An Automaton with a plan je rozšíření adventury Syberia 3, které vyšlo necelých sedm měsíců po původní hře. Dobrodružství začíná na olympijském stadionu Youkolským obřadem, po kterém si jde Kate Walker odpočinout, aby mohla s kmenem Youkolů pokračovat v jejich putování.

Ráno ale Kate není k nalezení a na místě, kde spala, jsou známky po boji. Únos má na svědomí nejspíše detektiv Nick Cantin, který Kate pronásleduje již od druhého dílu, a tak nezbývá nic jiného, než ji v roli automata Oskara najít a zachránit.

DLC bylo uvolněno zdarma pro všechny hráče na Xbox One, PlayStation 4 a pro majitele PC verze původní hry. Ostatní PC hráči si již musí toto rozšíření na Steamu zakoupit.

Já jsem to hrál před pár měsící a můžu potvrdit, že čeština na toto DLC je součástí hry na Steamu.

základní hra mi nabídla chvilku hraní za Oskara, k níž se váže i jeden z achievementů. Tady se to opakovalo, ale jen na půl hodiny, a to kvůli tomu, že patnáct minut zaberou cutscény. Alespoň jsem si vyzkoušel ovládání pouze pomocí myši, které Syberia 3 ihned po vydání neumožňovala.

To ale rozšíření An Automaton with a plan nezachrání. Nejen, že jde o úplně zbytečný obsah navíc, který nepřináší nic převratného, ale Microïds za to ke všemu chce zaplatit. Kdybych DLC jako vlastník původní hry neobdržel zdarma, asi bych se k němu nedostal, a kdyby ano, byl bych rozčílen, že jsem za takovou kravinu utratil peníze.

Pokud toto rozšíření máte a museli byste kvůli němu znovu instalovat třetí Syberii jako já, nedělejte to, nestojí to za to. Pokud toto rozšíření nemáte a přemýšlíte o jeho koupi, rozmyslete si to a utraťte své úspory za něco kvalitnějšího.

Pro: pro majitele původní hry zdarma

Proti: krátké, dlouhé cutscény, zbytečné DLC

Rozšíření nejsou pro adventury moc běžné a z dobrého důvodu. Dobrý příběh je u adventur celistvý a rozumně se tak dá navázat jen na konec nebo před začátek, což zase většinou vylučuje série. Zde se autoři pokusili vstoupit do děje téměř před koncem. Vyplňují celkem na sílu jedno volné místečko malou mezihrou za Oskara. Hraní za tuto populární postavu je dobrý nápad, ale není moc prostor ho využít. Zhruba polovinu velmi krátké herní doby tvoří animace, navíc z velké části již dříve viděné. Pak následuje projití několika známých lokací a jedna nová budova.

Co víc také chcete stihnout mezi probuzením a brzkým odjezdem dále. Ve výsledku tu máme půl hodinové rozšíření, které kdyby bylo rovnou součástí původní hry, tak zabere asi deset minut. Potěší snad jen způsob Oskarova vyprávění a spolupráce s roztomilým a šikovným Youkim. Tuk tuk.
První a nejspíš i jediné DLC ke hře Syberia 3 nám ukáže, co se dělo v období mezi dokončením Youkolského rituálu a ranním odjezdem pryč. Rozhodně tedy nedoporučuji DLC hrát před dokončením této části přiběhu základní hry.

Dozvídáme se, že detektiv Cantine není až takový blbec, jak to v základní hře vypadalo, protože se mu podařilo celou naši skupinu vystopovat. Je teda otázkou, jak se mu to povedlo, když Youkolové plavali lodí do zábavního parku v Baranour a následně putovali tunelem metra ke starému stadionu a taky jak se tam tak rychle dostal. Stejně tak je záhadou, jak se dokázal infiltrovat do Youkolského tábora, objevit jurtu s Kate Walkerovou a tu nepozorovaně unést pryč do stanice metra (přitom musel i s Kate v bezvědomí nějak slézt dolů z toho pštrosa). To nemají Youkolové žádné hlídky? Co Yukiové? Nebo i Oskar? Ten přece nemusí spát. Toť zápletka. Hráč následně ovládá Oskara a musí Kate zachránit.

Samotná herní doba je velmi krátká, cca 30 minut a z toho přibližně polovina doby je tvořena videosekvencemi (navíc velká část těchto sekvencí je stejná jako v původní hře). Co je na DLC zajímavé je to, že je příběh vyprávěn Oskarem, tzn. už od začátku jako hráč vím, že uspěje (a taky jakým způsobem), jen je potřeba odehrát ten průběh. Trošku jsem se pousmál u finále, kdy Oskar popsal, jak Kate důvtipně zachránil, ale následně jsem se dozvěděl, že to všechno bylo trošku jinak. A že detektiv je přeci jenom idiot, když tam nechá Oskara jen tak bez povšimnutí pobíhat. No škoda mluvit.

Jak už bylo řečeno, DLC je opravdu velmi krátké a asi by bylo mnohem lepší, kdyby bylo součástí původní hry, nebo by se ke hře po čase dodávalo zdarma (a ještě se ideálně zakomponovalo do chronologického postupu hrou). Bohužel tomu tak není a za krásných 4.99 € dostáváme prakticky jen 30 minut pochybné zábavy a to je set sakra vysoká cena. DLC tedy mohu doporučit jen v případě koupě v nějakém hodně výhodném bundlu.