Syberia 3

Syberia III

20.04.2017
Microïds
V adventuře Syberia 3, která je nově zcela ve 3D, se znovu vžijeme do role newyorské právničky Kate Walker. Příběh se začíná odvíjet v sanatoriu, kde se Kate ocitá poté, co ji kmen kočovných Youkolů zachránil před umrznutím. V tomto zařízení je Kate držena proti své vůli, a musí se tak pokusit odtud co nejdříve dostat. Takhle začíná její další dobrodružství, ve kterém s kmenem podnikne každých dvacet let opakující se migrační pouť na sněžných pštrosech napříč krajinou.

Syberia se vrací po dlouhých třinácti letech a příběh z pera Benoîta Sokala volně navazuje na předešlé dění. Znovu se tak vracíme do ledového světa, který kdysi učaroval hráčům a seznámíme se s novými postavami, jako je opilecký kapitán Obo, šamanka kmene Youkolů jménem Ayawaska či hodinář Simon Steiner.

Hra vyšla na platformy PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, iOS a Android.

Podpořte Databázi a kupte si hru na Xzone.cz … nebo přes Heureka.cz

musa
musa

M.a.t.t.: vsechny zminene prvky budou vyreseny a vynahrazeny ve ctvrte dile. A to ti rikam, kybych naaahodou psal o hrach, ctverku dostanu na…

Od třetí Syberie, která byla v plánu už dlouho, ale vyšla až více než 13 let po druhém dílu, jsem mnoho nečekal. Nevěděl jsem totiž, jak se vývojářům podaří navázat na již ukončený příběh. Překvapivě se to povedlo vcelku dobře, a mohl jsem se tak znovu ujmout právničky Kate Walker, která zestárla a získala spoustu vrásek a šedin. I když na začátku hry říká, že je jí třicet, vypadá na mnohem víc, za což mohou asi zážitky z předchozích dílů.

Na klasické ovládání pouze pomocí myši, jak je u adventur zvykem, jsem zde mohl zapomenout a chvíli jsem se musel učit chodit po lokacích pomocí kláves WSAD. To by nebyl až takový problém, kdyby nebylo příšerné kamery, která se chová prapodivně, a věčně jsem tak narážel do různých překážek, protože nebylo pořádně vidět na cestu. Pohled kamery se navíc občas zasekne ve špatném sklonu a pro jeho změnu je třeba načíst pozici. Hra se ze sebe snaží dělat akci z pohledu třetí osoby, ale daří se jí to jen napůl, což určitě nestačí.

Při putování s kmenem Youkolů jsem se dobře bavil a vůbec nenudil, za což může především vynikající příběh, jež krásně odsýpá. Kate je znovu dabována výbornou Sharon Mann, kterou mám s touto postavou neodmyslitelně spjatou již od jedničky. Hlavolamy mi nepřišly až tak složité a daly se ve valné většině logicky vyřešit, některé však byly na můj vkus příliš zdlouhavé. Kvůli zpracování hry plně ve 3D zobrazení již tolik nevynikaly jednotlivé lokace, jež byly v předchozích dílech opravdu úchvatné. Potěšil mě však jiný faktor (návrat Oskara), který tento nedostatek plně nahradil.

Jak je u dnešních her zvykem, vycházejí v nedokončeném stavu, a tak jsem narazil i na několik bugů. To, že občas chyběly textury nebo že se mi několikrát hra ani nepodařila spustit bych ještě překousl, ale v jednom okamžiku (nedaleko před koncem) mi obrazovka zamrzla a Kate nemohla ani po několikerém načtení pozice vyjít nebo sejít jakékoli schody. Jelikož se hra ukládá pomocí checkpointů na jednu jedinou pozici, která se neustále přepisuje, musel bych hrát úplně od začátku, kdybych si svůj postup nezálohoval. Naštěstí jsem přišel asi jen o půl hodiny hraní, což nebylo tak zlé.

Po příběhové stránce je na tom třetí díl jednoznačně lépe, než ten druhý, ale v hratelnosti za svými předchůdci značně pokulhává, především kvůli zmršenému ovládání a nepřizpůsobivé kameře. Nepotěšily mě ani dlouhé a početné načítací sekvence. Určitě ale nelituji utracených peněz a doufám, že Benoît Sokal ještě v herní branži neřekl poslední slovo a nějaký jeho trochu doladěnější výtvor ještě okusím.

Pro: příběh, Kate Walker, Oskar, dabing, hlavolamy

Proti: kamera, ovládání, systém ukládání, načítací sekvence, bugy