Commandos: Beyond the Call of Duty

akce > taktická akce *
akce > stealth akce
07.04.1999 PC
Commandos: Beyond the Call of Duty je samostatný datadisk k původním Commandos, nevyžadující původní hru. Objevují se zde některá drobná vylepšení. Všichni vojáci teď umí pohodit krabičku cigaret nebo kámen, aby upoutali pozornost. Zelený baret nyní umí dát omračující ránu pěstí a nepřítele spoutat. Špion toho samého dosahuje použitím chloroformu. Objevuje se zde nový strategický prvek - pokud máte k dispozici spoutaného nepřítele, každý člen komanda ho bude umět pod pohrůžkou zastřelení přimět ke spolupráci. V praxi to vypadá tak, že váš voják je schovaný a míří na nacistu, zatímco ten se může v omezeném okolí pohybovat a upoutávat pozornost ostatních.

Je zde sada osmi nových, extra tuhých dlouhých misí, které dozajista prověří vaše strategické umění. Jejich menší počet je vynahrazen výše zmíněnou vysokou obtížností, délkou a nápaditostí. Podíváte se Jugoslávie, Řecka, či na obrovské vlakové nádraží.

valcik: Tak jsem ty nový mise rozehrál a je to fajn. Nedosahují kvalit původních, ale je to pořád skvělý požitek z hraní. Doporučuji. A díky…

Tak tahle hra je moje veliká láska a datadisk mě k ní přikoval ještě víc. Nic nespraví náladu víc, než pohodlné uvelebení do křesílka a podřezání pár desítek nácků. To vše navíc ve skvělé detailní grafice. Obtížnost byla sice občas na maximální úrovni, ale save/load netrval naštěstí nijak dlouho. Všechny mise byly ale perfektně nadesignovány, díky čemuž se jedná o vynikající datadisk..

Pro: Výborný design levelů, detailní grafika, hratelnost.

Proti: Občas přehnaná obtížnost.

Výbornej datadisk k jěště lepší hře. Mam pocit, že oproti původním Commandosum se ještě trošku přitlačilo na obtížnosti, což samo o sobě posouvalo hru do oblasti hardcoru :) Grafika zůstala na stejný úrovni, přibilo snad jen pár předmětů a možností. Samotný mise byly krásně rozsáhlý a propracovaný...

Pro: Rozsáhlost misí

Proti: někomu by asi nevyhovovala obtížnost :)

I když jsem si myslel, že podobnou zábavu jako u Commandos: Behind Enemy Lines už nikdy nezažiji, mýlil jsem se a tento datadisk je toho důkazem. Stejně jako v původní hře se, bohužel jen v osmi misích, děj odehrává za 2. světové války, ale nachází se zde několik vylepšení. Některé jsou méně zdařilé (třeba cigarety jsem použil jen velmi zřídka) a naopak jiné jsou vskutku originální (například kameny jsem házel po nepřátelských vojácích jako divý).

Určitě zajímavou novinkou je spoutání a následné svlečení nepřátel, kteří, i když je někdo osvobodí, nevyvolají poplach a místo toho utečou z mapy. Nesvlečené jedince můžete ovládat tím, že jim vyhrožujete pistolí a oni s vystrašeným zvoláním "Ja!" zabaví nic netušícího kolegu, kterého následně dalším členem komanda jednoduše zneškodníte.

Mise odehrávající se v Zoo je podle mě to nejlepší, co tento přídavek nabízí, a myslím, že se mnou bude většina hráčů souhlasit (už jen možnost schovat se do mrtvého slona jako do jakékoli budovy je prostě geniální, nemluvě o pštrosech, kteří při jejich puštění z ohrady napadají nic netušící nepřátele). Za svým předchůdcem datadisk určitě nezahálí a je jeho důstojným pokračováním.

Pro: házení kamenů, poutání a ovládání nepřátel, mise v Zoo

Proti: jen osm misí a špatná optimalizace na novější verze Windows

Po Max Payne 2 druhe nejlepsi pokracovani sveho predesleho dilu ve forme samostatne hry. Hra zdatne navazuje na hru Commandos: Behind Enemy Lines. Mate k dispozici 8 rozmanitych misi, jejichz obtiznost je na urovni poslednich misi v puvodni hre. Budete vyhazovat do luftu pevnost na ostrove, prepadat ZOO, likvidovat vlak na nadrazi, osvobozovat zajate kolegy, nicit nepratelska letadla a podobne. Obtiznost misi navic muzete jeste zvysit nastavenim na nejvyssi stupen pred zahajenim samotne kampane. Opet dostanete do ruky stejnou partu jako v predeslem dile s tim, ze se naucili nove prvky boje. Umi odlakat nepratelske vojaky pomoci krabicky cigaret, hazenim kamenu a po zneskodneni vojaka spoutat a ovladat ve svuj prospech. Pribyli dva novi clenove tymu, ktere vsak budete ovladat velmi sporadicky. Za me se jedna o velmi solidni nastavbu, ktera mohla byt o neco delsi.

Pro: stejna atmosfera jako v prvnim dilu, novi clenove, nove techniky boje, lepsi hudebni doprovod, upravene hlasy vojaku

Proti: misi mohlo byt klidne 10