Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Profil

K videohrám jsem se dostal někdy na počátku 90. let. Už si přesně nepamatuji, která hra byla mojí úplně první, ale od nějakých sedmi let mě hraní videoher provází celým mým životem. Hrál jsem cokoliv co mě chytlo – od logických her přes závodní hry, střílečky, plošinovky, sportovní hry, strategie, RPG a další. Jsem moc rád, že jsem si prošel videohrami téměř od jejich úplných počátků a mám možnost srovnání. Mé úplné začátky jsou spjaty se hrami jako například Sokoban, Test Drive, Spear of Destiny, Atomix, Alcatraz, Stunts, Lotus, Blockout a další.

První PC, na kterém jsem hrál, byla 386/40 MHz, 4 MB RAM, monochromatickou grafikou a asi 50 MB HDD. Vše pěkně v M602 a Norton Commanderu. Tento způsob práce se soubory mně zůstal vlastní a dodnes jej používám skrz Unreal Commander. Za další dva roky taťka vylepšil stávající PC na 486/80 MHz, 8 MB RAM, Trident SVGA se 256 barvami a asi 850 MB HDD. Na tomto stroji jsem vydržel hrát dalších pět let. Poté tatík kvůli sestře pořídil Pentium 350 MHz, 64 MB RAM, 3DFx Voodoo Banshee a 10 GB HDD. Toto PC nám vydrželo další dva roky. Poté putovalo k sestře a já si z naspořených peněz ze studentských brigád pořídil první vlastní PC. Byl jím AMD Duron 700 MHz, 384 MB RAM a Riva TNT2 se 32 MB RAM. Po dvou letech, někdy v roce 2005, odešel procesor a pořídili jsme Intel Pentium 4 2.00 GHz, 512 MB RAM, nějakou GeForce a 300 GB HDD. Asi po dvou letech jsem taťkovi vylepšil RAM na 2 GB a přikoupil 500 GB HDD.

V roce 2009 jsem si pořídil Intel Dual Core 3.00 GHz, 4 GB RAM, Nvidia GeForce 9800 GTX 1 GB RAM a 1 TB HDD. Tento stroj mi vydržel předlouhých šest let. V roce 2016 už byl nevyhnutelný upgrade a tak jsem si sám postavil i3 Dual Core, 8 GB RAM, GeForce GTX 750 Ti 2 GB RAM, 256 GB SSD na systém a HDD jsem si přetáhl z původního PC. Po roce jsem vyměnil původní grafickou kartu za RX 560 4 GB RAM. Jelikož jsem se před lety přestěhoval do ciziny, PC skončil u mamky jako kancelářský stroj a obě grafické karty putovali k bratrancovi. Pořídil jsem si premiérový notebook HP Pavilion Power 17-ab304nc Shadow Black s konfigurací i5 Kaby Lake, 8 GB RAM, 1050 Ti 4 GB RAM a 1 TB HDD. Notebook byl ale z důvodu chybějícího SSD a pouze 8 GB RAM velmi pomalý, takže následoval upgrade o 512 GB SSD a zvýšení RAM na 16 GB a v Dual Channel. Výkon šel ve hrách výrazně nahoru. Přestože jsem byl s tímto notebookem velmi spokojený, pořídil jsem si po dvou letech nový. MSI GE75 Raider 10SFS Gaming Notebook - 17.3" 240Hz FHD, Intel Core i7-10750H, RTX 2070 Super, 32GB DDR4, 500 GB SSD, 512GB SSD, 2TB SSD, Win11 Pro. Původní konfiguraci jsem vylepšil paměť ze 16 GB RAM a místo 1 TB HDD osadil laptop dvěma dalšími SSD. Zvažoval jsem po dalších dvou letech i nákup laptopu s RTX 3070, ale poměr nárůstu výkonu se vůči investované částce nevyplatil. Jelikož mi laptop po záruční době odešel, vrátil jsem se k původní myšlence s RTX 3070, ale po letech v podobě stolního počítače. Nyní tedy hraji na AMD Ryzen 5 5600X, 32 GB RAM, RTX 3070 s tím, že využívám dvou M.2 SSD a sice 500 GB na systém a 2 TB na hry. V budoucnu s největší pravděpodobností přejdu na rychlejší CPU, desku a s největší pravděpodobností na 4070 Super nebo vyšší.

Dříve jsem hrál zejména FPS a Hack&Slash od AAA studií, konkrétně holdoval sériím Battlefield a Diablo. Dnes však dávám přednost méně známým studiím a titulům. Přešel jsem na FPS typu Day of Infamy, Insurgency: Sandstorm, Hell Let Loose či Post Scriptum. Výjimku tvoří starší Battlefieldy od Bad Company 2 až po Battlefield 4, ke kterým se čas od času vracím. Z nostalgie, ale především protože šlo o poctivé hry. Další FPS, které jsme s kolegy zdárně propadli, je Hunt: Showdown. V Hack&Slash nyní preferuji hry typově podobné Grim Dawn, ale už to nebudou tisíce hodin jako dříve v Path of Exile nebo Diablo hrách. Dále ještě sleduji Titan Quest a nově vznikající Last Epoch. Real-time strategie od Blizzard Entertainment jsem vyměnil za Command & Conquer, Men of War či Call to Arms. Herní konzole jdou úplně mimo mě, jsou značně zjednodušené a návrat k PC hraní je poté dost těžký. Naprosto odmítám hry typu Counter Strike, Fortnite, Overwatch, DOTA, League of Legends a podobných her od konkurence prolezlých toxickými dětmi a infantilními dospělými. V poslední době mě hodně chytil žánr survival s prvky craftingu. Takže nyní drtíme s kamarády Rust, The Forest a vyhlížíme i Green Hell nebo SCUM. Je veliká škoda, že většina PvP her se stylyzuje do akrádového módu a je v nich tudíž velké zastoupení casual hráčů a také i dost toxicity. Není totiž nad to zahrát si hru pěkně hardcore a bez jakýchkoliv prvků usnadňujících hraní.

Diskuze uživatele

Doposud zde nikdo nediskutoval.