Helldorado

Helldorado: Conspiracy, Desperados 2: Conspiracy

30.11.2007

Původně mělo být Helldorado stand-alone datadiskem mixu taktického RTS a 3rd person akce Desperados 2, jenže ještě před vydáním vývojáři tuto možnost přehodnotili a Helldorado je nakonec plnohodnotná nová hra. Příběh hry ovšem přímo navazuje na konec Desperados 2, ve kterém lovec odměn John Cooper zničil se svou partou železniční impérium krutého magnáta Lestera Lloyda Goodmana. Vdova po zesnulém Goodmanovi se chce Cooperovi samozřejmě pomstít, unese člena party Doca McCoye a Coopera vydírá. Ten neváhá a i když musí nutně porušit zákon, pracuje pro vdovu, aby zachránil přítele.

Kampaň se skládá ze čtyř kapitol, odehrávajících se v Relais Station, Santa Fe, Black Watter a v New Orleans. Jednotlivé mise spočívají v opatrné likvidaci, neutralizaci a obcházení nepřátel ve stylu Commandos. Nechybí možnost přepnout se do 3rd person perspektivy a vyřešit situace trochu jinak než v RTS módu. Šestičlenná parta je stejná jako v Desperados 2. John Cooper je typickým pistolníkem, dokonale ovládajícím svůj revolver a nůž, Doc McCoy dovede odpravit nepřátele na dálku svou odstřelovačkou a také umí léčit spolubojovníky, Sam Williams se spoléhá na svou pušku a umí výborně zacházet s dynamitem, Kate O'Hara dokáže nalákat nepřátele na své ženské půvaby, Pablo Sanchez je silák s oblibou v těžkých zbraních, který se dokonale hodí na akčnější vyřešení situací a posledním členem party je Hawkeye, vybavený tomahawkem a lukem.

Oproti Desperados 2 disponuje Helldorado několika novými funkcemi a vylepšeními. Největší novinkou jsou tzv. kombo akce, k jejichž uskutečnění je vždy třeba spolupráce dvou členů party. Sanchez například může předstírat, že má Hawkeye jako vězně, Sam dovede na šípy Hawkeye připevnit dynamit, John se s Kate můžou líbat, čímž se jim doplní zdraví apod. Vylepšen byl i quick action mód, ve kterém se dopředu plánuje činnost členů party. Po naplánování stačí pouze stisknout jedno tlačítko a už se jen dívat, jak parta plní zadané příkazy v novém movie módu, který sleduje naplánovanou akci dynamickým pohledem filmové kamery.

Vydatný nášup k Desperados 2, který nemám problém vnímat jako samostatnou hru, tak vydatná tato porce je. Příběh pokračuje tam, kde D2 končí, tedy únosem Doca. Kdo si přeje zůstat v obraze, nechť si projde i tutorial, pokud vám jde jen o další mise, směle do toho bez dalšího zdržování. V tutorialu jsou předvedeny i novinky ve formě kombo akcí, které jsem sice moc nevyužil, ale přesto jde o jasný posun nahoru. Ku prospěchu věci je i mírná změna herní nabídky do kulatého profilu. Jinak na výborné úrovni zůstávají hratelnost i ovládání, které spolehlivě odvrací frustraci i v těžších kolech (především v těch, ve kterých nemůžete kosit nepřátele hlava nehlava, a musíte jen omračovat), kterých je překvapivě hodně, ale na druhou stranu právě tyto kola herní čas jen pozitivně prodlužují a nutí hráče trochu uvažovat a kombinovat. Přepínání z izometrického pohledu do pohledu třetí osoby jsem i zde shledal jako velmi vítané a maximálně funkční a i nadále jej považuji za jeden z nejlepších přínosů této strategie. Chvalozpěvy zaslouží si i hudební doprovod, který svou náladou hezky reaguje na změny prostředí v samotné hře.

Pro: hratelnost, ovládání, přepínání do pohledu třetí osoby, hudební doprovod

Proti: než jsem si zvykl, přišlo mi, že je tu o chlup horší grafika

Na Helldorado jsem se vrhnul hned po zdolání Desperados 2 a v nějaké citelné zlepšení předchozího nemastného neslaného dílu jsem příliš nedoufal. Uvítalo mě téměř identické menu se stejnou hudbou, což mě trochu překvapilo. I když mělo jít původně jen o datadisk, nečekal jsem, že se prakticky nic nezmění a dostanu jen přídavek několika dalších misí. Naštěstí jsou menu, hudba a komiksové cutscény jedny z mála věcí, které se nezměnily a novinek je opravdu spousta.

Pominu mírná grafická vylepšení a zmíním to nejlepší, co Helldorado přineslo, a to je téměř kompletní odstranění všech bugů. Až na výjimky se žádný z členů party při přesouvání po mapě nezasekává o překážky na cestě, nepřátelé neodlétávají z mapy ani není problém se zadanými úkoly.

Byly také vypuštěny nelogické prvky, a tak už nejde šplhat s omráčeným nebo mrtvým nepřítelem po žebříku a naopak lze s nepřítelem přes rameno otevřít dveře. Vylepšení doznala i umělá inteligence a nepřátelé se shání po svých kumpánech, pokud jsou primárně vedle nich a baví se s nimi. Dokonce bylo vylepšeno i ovládání kamery, s níž jsem již neměl téměř žádné problémy.

Potěšil mě tutoriál v podobě úvodní mise, kde mi byly představeny staré známé schopnosti členů party, ale i nové možnosti, které Helldorado přináší. Stejně jako v předchozí hře jsou i zde vcelku rozmanité úkoly (vyloupení banky, záchrana dítěte, zmaření atentátu na prezidenta), jen se odehrávají znovu pouze v pěti lokacích, což je škoda. Skvělé byly mise jen s jedním členem party, které sice nejsou kdovíjak dlouhé, ale je při nich třeba každý krok opravdu důkladně promyslet.

Celkově došlo ke zlepšení ve všech směrech a Helldorado je oproti Desperados 2 opravdovou výzvou, což by měl být u taktických strategií standart. I když je zhruba polovina hudebních motivů převzata z původní hry, stále mě poslech soundtracku neomrzel a i nové skladby stojí za to. Dokončením této hry jsem odehrál vše, co jsem měl od Spellboundu v plánu, a pokud bych mimo znovuhraní prvního dílu Desperados ještě něco od těchto bohužel již zbankrotovaných vývojářů zkoušel, byla by to asi Arcania, ale spíše dám přednost Risenu.

Pro: hratelnost, opravené chyby, rozmanité úkoly, mise s jedním členem party, soundtrack

Proti: cutscény, málo lokací