Desperados: Wanted Dead or Alive

akce > taktická akce *
akce > stealth akce
20.04.2001 PC
Jak již název napovídá, Desperados je hra zasazená do prostředí Divokého západu, konkrétně do oblasti Nového Mexika. Píše se rok 1881 a John Cooper, ostřílený lovec odměn, má za 15 000 dolarů zjistit, kdo stojí za přepadáváním vlaků společnosti Twinnings & Co.

Desperados se mnohými herními principy podobá sérii Commandos – hráč má za úkol s přispěním až 6 hrdinů (v čele klasický pistolník John, dále odborník na výbušniny Samuel, doktor McCoy, svůdná hráčka pokeru Kate, těžkotonážní Mexičan Sanchez a čínská dívka Mia) projít 25 různorodých misí. Pohled na hrací plochu je z ptačí perspektivy.

budvarek: Je to skvělá hra, ale commandos mám radši ;)

Desperados som hral prvýkrát pred 15 rokmi a bol som úplne ohúrený krásnou a veľmi detailnou izometrickou grafikou a westernovým prostredím. O to viac ma potešilo keď som hru znovu rozohral pred 4 rokmi a na svojej kráse nič nestratila.

Poteší veľký počet rôznorodých levelov, ktoré prinášajú všetky podstatné westernové zákutia. Desperados patrí celkovo k malému počtu hier, pri ktorých som sa jednoducho nevedel dočkať nových úrovní a ich vzhľadu. Aj po rokoch ma prekvapila AI nepriateľov, ktorá je kvalitná, nepredvídateľná a pravidelne sa stávali neočakávané situácie. Riešení, ako prejsť daný level je stále viac a zaujímavé sú aj hrateľné postavy, z ktorých je každá jedna využiteľná a má niekoľko schopností.

Desperados je hrou, ktorá nestarne. S kamarátom sme z nej boli pred 4 rokmi nadšení, ja som bol zavalený vlnou spomienok a preto sa u mňa nadšenie po rokoch dá zvaliť na nostalgiu, no kamarát to hral prvýkrát a bol s hrou veľmi spokojný po všetkých stránkach.

Pro: Krásna a detailná grafika, prostredie Divokého západu, AI nepriateľov, veľký počet rôznorodých levelov, úctihodná dĺžka hry, postavy a ich využiteľnosť

Proti: Slabšia AI vlastných jednotiek

Zbožňujem western odkedy som prvý raz uvidel Leoneho Fistful of Dollars, a isometrickú grafiku dodnes považujem za nakrajšiu a najhratelnejšiu zo všetkých. Desperados má nestárnucu a nádhernú grafiku aj po 10 rokoch. Je tu všetko čo od westernu môže človek očakaváť: pekelná náročnosť s množstvom save-load situácii, ktoré sa dopredu nedajú vždy dokolane predvídať, rôznorodosť misií od klasických westernovských mestečiek, cez kaňony, pevností až po banditské kempy, popkornové Clintovské hlášky, hudbu jemne kopírujúcu Morriconeho a báječnú atmosféru.

Narozdiel od dvojky, ani jedna misia sa nedala riešiť systémom, že ostatných skryjem do domu a všetko dokončím len s Cooperom. Všetky postavy a všetky ich schopnosti sú v niečom špecifické a hodia sa na iný typ situácie. Aj niektoré ability, ktore sa mi na prvý pohľad javili ako zbytočné (napr. Kate a jej kartičky), oceníte v istých momentoch a dokážu zásadne ulahčiť postup.

Nebyť skoršieho Commandos, tak by som priradil Desperados do svojej súkromnej topky, takto bohužial to ostáva "iba" ako westernovský mód do Commandos, ktorý ma však nesmierne bavil.
Adios, amigo. Buy yourself a one way ticket to hell.

Aneb kterak si divoký západ dal do kapsy druhou světovou. Desperados je téměř ve všech ohledech lepší hrou než Commandos. A to Commandos považuju za taktéž skvělé hry. Že vykrádačka? Áááále! Tak co? Když je to udělaný parádně, jakože to fakt parádní je, tak na to sere pes. Hra zaujme velice pěknou barevnou grafikou a krásnými mapami, které si vždycky na začátku mise rád projíždím. Většinou u toho i sténám při pomyšlení, jak mám, sakra, projít přes tuhle tlupu nepřátel atd. Hra je navíc celkem těžká. Pokud samozřejmě nešvindlujete, nestojíte za rohem a vystřely nelákáte všechny nepřátele k sobě, abyste je mohli z poza toho rohu postřílet, to by přeci bylo až moc lehký. Mnohem těžší než Commandos. Nepřátel je hodně, jsou rychlejší, vynalézavější a někteří se nenechají jen tak nachytat. Navíc stačí jedna dobrá rána a máte po postavě. A jsou taky strašně vtipný! Z těch jejich hlášek jsem několikrát vyprskl smíchy. Párkrát ten smích taky zabránil mému naštvání se, když jsem byl náhodou odhalen a následně zastřelen. Nepřátelé se fakt povedli. Příběh je fajn. Samozřejmě na něj není kladen až takový důraz, ale pro tento typ hry bohatě stačil. Hlavně na ty ukázky se hrozně hezky koukalo.
A hlavně - hlavní hrdinové jsou senzační. John Cooper je ten nejklišeodnější kovboj v herním vesmíru, ale charisma, styl, nůž a hlavně hodinky má, takže jsem si ho oblíbil. Není však sám, je tu i Sam. Veselí odborník na dynamity a rychlonožka, skvělej doktor s otrávenými lahvičkami, svůdná Kate, hromotluk Sanchez (můj oblíbený) a malá asijská holčina s nejstrašlivější a nejmocnější zbraní ze hry - její foukačka. Každý má svůj vlastní charakter, povídaj si, mektaj vtipy, urážky atd., což je dobře, protože hráč si jak tak víc oblíbí a zapamatuje. Hudba je senzační. Vždy dokáže nahodit tu správnou atmosféru, navíc se vždy změní podle toho, nakolik si vás jsou nepřátelé vědomi. Když něco podezřívají, je klidně dramatická, a když vás konečně odhalí, změní se na opravdu neklidně dramatickou.

Kvalita levlů však začne ke konci trochu upadat. Je to furt zábava jak prase, ale člověk si vzpomene, že přeci jenom už bývaly levely, které na tom byly s kvalitou mnohem lépe. Třeba poslední tři už mě moc nebavily. Plus přijde mi trochu odfláklý konec. Nemám problém se závěrečnou misí, myslím úplné zakončení. Na konce jsem hrozný hnidopich, pokud nejsou udělaný pořádně, jsem pak nasranej. Deperados je však stealth klenot. A doporučuju každýmu fandovi Commandos, aby tohle ozkoušel. Nebude litovat, caramba!

Pro: Mechanizmus ovládání, grafika, postavy a jejich vybavení, kvalitní a vtipní nepřátelé, hudba

Proti: Ke konci jde kvalita trochu dolů, dost odfláknutý konec

Commandos z divokého západu dopadli nad očekávání dobře a mají snad vše, co dělá dobrou hru. Je mi jedno, že je to akorát velká vykrádačka právě Commandos, u mě to prostě funguje a to ještě lépe, než právě Commandos. Krásná 2D gafika je natolik nadčasová, že hra ani po deseti letech neztratila nic ze svého kouzla, lokace jsou rozmanité a velmi dobře udělané. Díky šesti různým charakterům lze hrát opravdu mnoha způsoby, samozřejmě, že některé jejich vlastnosti najdou více využití a jiné ne, ale málokdy je možné celou situaci vyřešit jen hrubou silou. Což bohužel příliš neplatilo u posledních zhruba čtyř misí, kde aniž bych nějak chtěl, jsem trochu rezignoval na vymýšlení léček a takřka jen střílel. A i ten poslední souboj mě docela bavil, ačkoliv to tak v mém případě bývá málokdy.

Hudba je povedená a ke hře se hodí, zamrzela mě jen menší kvalita ingame videí, ale tak už je to nějaký ten rok zpět, takže to se dá prominout a navíc to není věc pro hru nějak zásadní. Desperados se povedli, chystám se na druhý díl a trochu z toho mám obavy, protože přechodu do 3D se bojím, pořád zastávám názor, že tomuhle typu her nejvíc sluší praktické a přehledné 2D.

Pro: Krásná grafika, nápadité mise, různorodé levely, docela vysoká obtížnost , rozmanité charaktery a jejich vlastnosti

Proti: Ke konci je nejlehčí vyřešit vše hrubou silou

Je nad míru jasné, že Desperados nenalézá svou inspiraci v ničem menším, než je legendární herní série Commandos, avšak i když nedosahuje kvalit své předlohy, přichází s něčím novým, jako je například zasazení herního děje do prostředí Divokého západu, což z něj dělá, spolu s nepokračováním Commandosů, výtečnou hru, jenž stojí za zahrání.

Stejně jako v předloze je i v Desperados k dispozici až šestice členů, z nichž každý má unikátní vlastnosti. Na začátku mi byl přidělen John Cooper, se kterým jsem si v první misi (jakémsi tutoriálu) vyzkoušel a naučil se používat jeho vlastnosti. Nejvíce se mi v oné misi líbila hláška při vyhlašování boxerské soutěže, kde byla zmíněna částka, jež bylo možno vyhrát: „twenty-five dollars“, která mi dodnes, díky skvělému výkladu, utkvěla v paměti.

Při herním postupu se ke mně začali připojovat další členové týmu, se kterými jsem (stejně jako s Cooprem) absolvoval poučný tutoriál. Většinu výstroje jednotlivých členů jsem používal neustále, ale například takového hada, kterého má Sam chyceného v pytli, jsem použil snad jen v již zmíněném tutoriálu.

Mezi další příjemná překvapení patří možnost jízdy na koňském hřbetě, která výrazně urychlí pohyb, dále klasické 2D zobrazení, jenž k tomuto hernímu žánru prostě nepopiratelně patří, pak také příjemná hudba, a to jak ta v hlavním menu, tak i ta při samotném hraní a v neposlední řadě mě zaujala herní videa, jež mě provázela mezi většinou z pětadvaceti misí.

Přes všechny klady není první Desperados dokonalé. Zaprvé je jednoduší, než jeho předloha, což však vyvažuje počet misí a za druhé mě vcelku zklamala mise závěrečná. Čekal jsem tedy daleko nápaditější zakončení příběhu a hlavně samotné provedení poslední mise.

Klady však jednoznačně převažují, a tak určitě nevylučuji možnost, že se mi první díl Desperados jednou v budoucnu zase vrátí na můj pevný disk a já se budu moci kochat nádhernou 2D grafikou, perfektními hláškami a dalšími výtečnými vlastnostmi, jenž tento kousek nabízí.

Pro: prostředí Divokého západu, šestice členů s unikátními vlastnostmi, jízda na koni, 2D zobrazení, příjemná hudba, herní videa

Proti: nižší obtížnost, závěrečná mise