Space Quest II: Chapter II - Vohaul's Revenge

Space Quest II: Vohaul's Revenge

1987 PCApple IIAtari ST
1988 Amiga
Sierra
Space Quest 2: Vohaul's Revenge je pokračovaním úspešného Space Quest: Chapter I - The Sarien Encounter a hráč sa znova vtelí do role vesmírneho upratovača Rogera Wilca. V druhom dieli je Roger navzdory svojmu statusu hrdinu poslaný na Xenon Orbital Station 4 kde sa stáva hlavným a jediným upratovačom. Problémy nastanú, keď ho unesie Sludge Vohaul, ktorý s ním má isté nevyrovnané účty. Dobrodružstvo tak môže začať.

Aj pokračovanie funguje na podobnej báze ako prvý diel (Adventure Game Interpreter), takže hra je ovládaná výlučne cez klávesnicu (i keď má i voliteľnú možnosť, ovládať hru joystickom) a príkazy k vykonaniu činnosti musí hráč zadávať ručne. Zachovaný ostal aj najdôležitejší prvok série - humor.

Richmond: Je to tak. Žádná hra už mi ten prvotní zážitek nenahradí jako ty, co se mi dostaly prvně pod ruku.

Druhý díl legendární série Space Quest je v podstatě vylepšenou verzí jedničky. Pryč je otravné řízení vznášedla a naštěstí nebylo nahrazeno jinou zásekovou minihrou. Vše dobré bylo zachováno - dobrý parser, hezky kreslená grafika a vtipné scénky. Pochválit musím také bezvadný manuál, který obsahuje krátký komiksový úvod do příběhu. Ten navazuje na první díl a popisuje jak se z našeho hrdiny stal opět uklízeč za kterého začínáte hrát. Prostředí jsou zajímavá a pravidelně se střídají. Zajímavá je i pasáž s plaváním (naštěstí není nutné stále psát SWIM). Obtížnost je jinak zhruba shodná s prvním dílem.

Co musím vypíchnout je grafika. Obrazovky jsou opravdu moc hezky nakreslené a líbí se mi mnohem více než remake z roku 2011. Obzvláště džungle působí správně tajemně, cize a občas děsivě(bažiny). Super je také atmosféra, hra působí jako klasické sci-fi z 80. let. Z cílových 250 bodů jsem dokázal nahrát 245, takže mi muselo něco utéct. A to jsem se snažil být důkladný, pečlivě procházel lokace a několikrát se vracel abych získal více bodů. Alespoň to dokazuje jak mě hra bavila. Konec nabádá k co nejdřívějšímu hraní dalšího dílu, tak uvidíme. Hrál jsem verzi ze Steamu přes ScummVM a vše bylo bez problémů. Verze pro ostatní platformy se mi zdála shodná.
Druhý díl navazuje na konec jedničky. V parádním komixu v manuálu si přečtete, jak si Roger užil svých 15 minut na výsluní, ale časem bylo jeho hrdinství zapomenuto a on opět skončil jako uklízeč na vesmírné stanici. Kdo však nezapomněl byl tvůrce Star Generator Sludge Vohaul, který se za zmaření svého plánu rozhodl pomstít. Na hrdinovu planetu Xenon hodlá vypustit tisíce pojišťováků a Rogera uklidí na pekelnou planetu Labion.

Ve hře se tak musíte dostat z Labionu na jeho asteroid a zastavit jeho ujetý plán. Dvojka vypadá stejně jako první díl, ale je o něco lepší. Labion je rozsáhlý, ale nenutí Vás bloudit sem a tam, postupujete stále dopředu a narazíte na všechnoo možné - monstra, jeskyně, bažiny, šplhání po lianách, podvodní jeskyně, propasti i místní domorodé Pinkuny. Na asteroidu musíte zlikvidovat Vohaula a zastavit jeho plán (likvidace je docela brutální). Narazíte na pár odkazů Vetřelec, tazmánský čert, robot z Robocopa, je tu pár animaček i minihra se startováním lodě (pěkný model). Jen žádné gratulačky nečekejte, dvojka končí hrdinou unášeným v únikovém modulu neznámo kam

Hratelnost je stejně jako v jedničce brutální - spousta věcí na kterých bych nepřišel bez návodu ani za milion let, případně věcí které víte jak udělat, ale netušíte co napsat, aby to hra uznala. Je nutno všechno prohlížet, prohledávat a i tak pitomý rozjezd výtahu zabere 4 akce. Zkrátka hardcore adventura ze staré školy, nicméně oproti jedničce docela rozsáhlá a musím uznat, že na planetě Labion se mi opravdu líbilo. Adventura roku 1987.

Pro: Rozsáhlejší, pár hezkých animaček, ujetý příběh, parádní komix v manuálu

Proti: Opět většinou netušíte co hra chce abyste udělali.