Space Quest: Chapter I - The Sarien Encounter

říjen 1986 PC
1986 Apple IIAtari ST
1987 Amiga
Sierra
Hlavní postava, Roger Wilco (z anglického "Roger, Will Comply", aneb "Rozumím, provedu"), pracuje jako uklizeč na výzkumné lodi Arcada putující vesmírem, na jejíž palubě se nachází cenné experimentální zařízení zvané "Star Generator". To dokáže z vyhaslé planety udělat "nové Slunce", tolik potřebné pro život v galaxii Earnon, kde současné Slunce začíná vyhasínat. Roger si jako vždy dává ve službě šlofíka a když se vzbudí, zjistí, že Arcada byla napadena, posádka pobita a Star Generator ukraden hmyzáckou rasou Sarienů. Navíc loď bude za 15 minut zničena, Rogerovým prvním úkolem je tedy odsud co nejrychleji vypadnout. A tím trable jen začínají...

Space Quest je velmi podobný legendárnímu, o dva roky staršímu King's Quest - běží také na enginu AGI, tudíž veškeré akce jsou prováděny zadáváním jednoduchých příkazů do stavové řádky. V roce 1991 Sierra vydala oficiální remake Space Quest I: Roger Wilco in the Sarien Encounter. Příběh pokračuje v Space Quest II: Chapter II - Vohaul's Revenge.

Já mám v plánu dohrát všechny Questy, ale uvidím jak to dopadne. Člověk míní.... Ale jsem dost zvědav jaký díl mě bude bavit nejvíc. Já když…

Nerad píši komentáře déle po dohrání, ale u Space Questu si nemohu pomoct. Po prvních dvou King's Questech jsem se pustil do vesmírného dobrodružství. Nejprve jsem zkoušel remake Space Quest I: Roger Wilco in the Sarien Encounter, ale tahle původní verze se mi líbí víc. Grafika má super atmosféru a ovládání přes parser mám prostě rád. Hra je docela krátká, ale dost obtížná a není problém něco minout. Kromě častého umírání tak hrozí i slepá ulička bez možnosti návratu. Ukládání naštěstí tuto bolest řeší a hra je tak dohratelná i bez návodu nebo nekonečného opakování.

Hra je vtipná a obsahuje i řadu narážek, což velmi oceňuji. Velké plus za městečko Ulence Flats (Mos Eisley) s nákupem droida a vesmírné lodě. Hraní za vesmírného uklízeče je dobrý a originální nápad. Největším mínusem je tak minihra s řízením vznášedla. Obtížnost by ani nevadila, ale zaseknout se na 40min v něčem otravném je prostě špatně nebo jsem dost nešikovnej :-). Hrál jsem Steam verzi pod ScummVM a technicky bylo vše bez problémů. Hru jsem si ale opravdu užil a už se těším na další "Quest" (asi King's Quest III: To Heir is Human pokud pojedu chronoligicky). Za sebe hru rozhodně doporučuji.
Po dohrání většiny ze série King`s Questů jsem se pustil znovu do dalšího dobrodružství - série Space Quest. Místo pohádek se tahle série soustředí už podle názvu na sci-fi, půjčuje si, paroduje i oslavuje různé slavné filmy i náměty a v hlavní roli je nenapravitelný looser Roger Wilco, vesmírný uklízeč.

Jenže v prvním díle moc z toho co si pamatuju není. Roger se probouzí po proflákané směně v údržbářském kumbále na lodi Arcada a zjistí, že zákeřní Sarieni povraždili celou posádku a ukradli Star Generator, stroj který může zničit celou planetu. A tak jako hrdina proti své vůli musí uniknout z lodi, projít planetu Kerona a dostat se na Sarienský křižník Deltaur, kde Star Generator je. Po splnění nás čeká pěkná gratulačka s předáním vyznamenání.

Oproti King Questům je ovládání celkem snadné, nejsou tu žádné vražedné schody atd.. umírat tak budete spíše při setkáních s nepřátelskými tvory či strážnými. Problém je spíše v tom, že některé předměty nejsou vůbec vidět (střep u lodi) a ve většině případů netušíte vůbec co vlastně napsat, abyste se dostali dál (např. u mříže ve ventilaci). A když už kouknete na návod, zjistíte že hra je vlastně velice krátká.

Je tu jeden hezký odkaz Mos Eisley ze Star Wars, dvě minihry (automat, jízda ve vznášedle) a ke konci dostanete bouchačku. Grafika mě přišla o fous horší, než u ve stejném roce vydaném King`s a ten mě i přes frustraci s časovým limitem bavil přece jen o něco více, takže Space Quest 1 více jak 65% nedostane.

Pro: Minihry, jednoduché ovládání, pár odkazů

Proti: Krátké, většinou netušíte co vlastně hra chce abyste udělali.