@Richmond (03.02.2023 14:40): neznal jsem to, teď na to čumim :-D No to tu dobu už musíš mít hodně rád, když se v dnešní době chystáš vytvořit hru s EGA grafikou :-D
Jsem rád, že jsem to zkusil a přes víkend se pustím do druhého dílu :-)
@malarkey (komentář): "dneska by si to už nikdo nedovolil použít"
Ty neznáš Crimson Diamondm viď? :) Ale jinak chápu, že pro ty, kdo zkusí EGA verzi bez předchozí zkušenosti s parserem, to bude šok. A taky jsem rád, že to někdo zkusil!
@jvempire (12.12.2021 14:45): Ty remaky tomu dost často vezmou podstatu. Když je součástí gameplaye přicházení si na ty kombinace příkazů, tak point and click z toho kolikrát udělá jednoduchou frašku. Kde musím ale uznat, že se mi remake fakt líbil a udělal z trochu slabších kousků skvost, byly fan remaky Quest for Glory 2 nebo Kings Quest 3.

Co se ale asi nejlépe nemělo dít bylo to, že původní firma udělala remake nějaké své hry do svého aktuálního enignu. Takovou hru to dost snížilo. U toho Space Questu 1 to asi do očí bije nejvíce. Remake Quest for Glory 1 ještě půl bídy, tam byly aspoň excelentní VGA kresby na každém kroku.
@Ringo (12.12.2021 01:36): Super, jsem rád že se ti to líbilo. Je dobře, že se stále hrají i tyhle původní verze. U těch nových je zážitek už opravdu jiný a je škoda originály vynechávat.
EGA verzi jsem ještě nehrál, kdysi jsem dohrál jen tu VGAčkovou. Tak jsem si dneska (vlastně už včera) rozjel původní EGA verzi a dohrál jsem si ji. Překvapilo mě, jak jsou ty jednoduché obrázky působivé. Ta původní žlutá planeta Kerona zůstane navždy legenda. Tady je vlastně vidět, jak občas remaky vypustí duši původnímu dílu. Ve VGA verzi ta planeta až tak působivá není. Možná jen úvodní panoráma po "přistání". Ale třeba výměna skalisek za jakousi obří kostru ještěra, jaká to chyba.

Jinak většinu hry jsem si zvládnul sám, ale pár mrknutí na video bylo, jednak střep (asi někteří ví), a pak jsem trochu pohořel na některých výrazivech. Nenapadlo mě použít třeba slova hold nebo turn. Používal jsem pořád hromadu jiných výrazů, jen tyhle dva ne. A ke konci jsem zaboha nevěděl, co to leží na pultíku u robota vydávajícího zbraně. Jakékoliv look na cokoliv mi nedalo odpověď, tak jsem si musel zjistit dle videa, co to tam leží, bylo mi zcela jasné, že to musím vzít :-) Ale jinak jsem spokojen s mírou vyřešení všeho ostatního.
Quest for Glory 1 (respektive tehdy Hero´s Quest 1) jsem dohrál jak v EGA verzi, tak i ten VGA rermake Quest for Glory 1 a kdybych měl porovnat obě verze, tak kromě toho, že VGA remake vynikal opravdu krásnou grafikou ve stylu King´s Questu 5, kvůli které jsem ty Sierrovky tehdy chtěl hrát, tak navíc to ovládání myší bylo pohodlnější při trénování statistik.

Problém u Hero´s Questu 1 a 2 mám ale hlavně s tím, že se mi zdá, že tam přehnali některé barvy, které v EGA grafice úplně příjemně nepůsobí a to je sytá žlutá a pak fialová, kterou překypoval druhý díl.
@jvempire (14.04.2021 11:02): Díky =). Přiznám se, že jsem měl z přechodu z VGA do EGA u SQ1 celkem respekt, ale byl jsem příjemně překvapen dobrou hratelností originálu. Oproti tomu jsem si dosud netroufl na EGA verze Quest for Glory 1+2 obzvláště proto, že jejich remaky považuji za mimořádně zdařilé. Možná ale i k nim časem dospěju.
Já mám v plánu dohrát všechny Questy, ale uvidím jak to dopadne. Člověk míní.... Ale jsem dost zvědav jaký díl mě bude bavit nejvíc. Já když jsem tyhle hry zkoušel v devadesátkách tak jsem nikdy žádnou nedohrál, na rozdíl od adventur od jiných výrobců. Ale bavily mě hodně.
Dohrál jsem kdysi všechny SQ až po pětku a musím říci, že absolutně nej je Space Quest III, kterou jsem sám bez návodu dohrál někdy v roce 1992.
@jvempire (komentář): Konečně někdo vytvořil komentář k téhle klasice. Dosud zde byl jediný příspěvek, navíc nakvašenej :-D. Sérii mám stále před sebou, nějak jsem se zaseknul poté, co jsem dal 4 díly původních KQ a QfG1 EGA. Nejvíc času jsem kdysi dal SQ2, což byla první sierrovka, co jsem tenkrát hrál a koukal na to s otevřeno pusou (mohl být rok 92). Po bombastickém intru SQ2 jsem myslel, že to nejlepší hra na světě :)
Minihry jsou tedy dost otravné, kdyby se to nedalo v průběhu ukládat, tak s tím asi seknu -_-