Space Quest II: Vohaul's Revenge

Space Quest II VGA Remake

31.12.2011

freeware

Space Quest II: Chapter II - Vohaul's Revenge původně vyšel roku 1987 s EGA grafickým zpracováním a ovládáním pomocí zadávání příkazů. Na rozdíl od dílu prvního, kterému se o několik let dostalo VGA předělávky přímo od Sierra však Vohaul's Revenge zůstal neupraven. Infamous Adventures tak po více než pěti letech prací přinášejí remake, který se snaží být co nejvěrnější předloze, přidává však původní dabing a některé další úpravy. Stejně jako předchozí projekt, remake King's Quest III: To Heir is Human, je titul Infamous Adventures zdarma ke stažení ne jejich stránkách. Hra je vytvořena pomocí enginu AGS.

Znovu si tak zahrajete za Rogera Wilca, vesmírného uklizeče, který momentálně pracuje na Xenon Orbital Station 4. Děj však nabere obrátky po únosu Rogera Sludge Vohaulem a humorný příběh bude moci začít.

Do remaku druhého Space Questu se sice nepustila přímo Sierra, ale Infamous Adventures a to až v roce 2011, ale hře to spíše prospělo. Remaku jedničky jsem vytýkal často necitlivé překreslení do VGA, ale zde autoři odvedli výbornou práci. Jednotlivé obrazovky získaly více detailů a především na planetě vše působí správně tajemně. Také hudební stránka je zvládnutá dobře. Ovládání je dle očekávání kompletně pomocí myši, stejně jako remake jedničky nebo čtvrtý díl. Opět tak dochází někdy k zjednodušení a někdy naopak ke zpomalení. Space Quest II je obecně o něco delší, takže zrychlení dané novým ovládáním není tak výrazné. Průchod jsem si překvapivě pamatoval méně, což také prodloužilo herní dobu.

Příběh a většina ostatních prvků je věrná předloze, pouze se objevilo pár nových vtípků a easter eggů. Hodně mě potěšila nová a povedená minihra Troll's Tale, která je sama věrným remakem stejnojmenné hry. Rozhodně si minihru projděte, je to další kousek herní historie ve velmi příjemném podání. Autoři připravili dokonce i manuál, který doporučuji projít. S hraním to na rozdíl od originálních parserovek moc nepomůže, ale kvůli povedenému a zábavnému zpracování stojí za přečtení. Ve výsledku zde máme verzi která se vedle originálu nemá za co stydět. Ten má ale stále co nabídnout, takže v tomto případě bych doporučil odehrání obou verzí.
Obdobně jako u prvního dílu jsem po chvíli hraní původní verze se zadáváním příkazů došel k závěru, že toto zpracování není pro mě, a tak jsem využil možnosti si zahrát tento fanouškovský VGA remake.

V prvé řadě opět vyniká příběh. Kontrast toho, že se ze zachránce světa stala celebrita, co dává rozhovory v televizi, ale ve výsledku pracuje jen jako podřadný uklízeč na vesmírné lodi je úsměvná. Stejně jako řada situací, do kterých se Roger postupně dostane. Docela potěší i narážky na jiná díla, především filmy. Postřehl jsem Predátora, Vetřelce a Hannibala Lectera. U posledního jmenovaného je mi jasné, že je to nápad autorů tohoto remaku, protože v době originálního vydání hry film s touto postavou ještě neexistoval.

Co se zpracování a game designu týče, musím hru pochválit především v tom, že není tak krutě obtížná jako jednička. Ano, smrt opět číhá na každém kroku, včetně parádních animací. A ano, umíral jsem až příliš často. Naštěstí jsem měl z jedničky vycvičený pud sebezáchovy a tak jsem každou chvíli hru ukládal. Ale zpět k obtížnosti. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem si na styl hraní již zvykl, ale při hraní jsem nakukoval do návodu mnohem méně než v případě jedničky. Bylo to především u mechanismů, které se daly snadno přehlédnout (např. místo v jezeře, kde se Roger potopí). Líbí se mi, že i když jsem neměl nějaký předmět z dřívější části hry, dala se daná situace vyřešit jinak. Například potvoru u základny je možné zneškodnit rubikovou kostkou, kterou jsem neměl. Místo toho jsem utekl zpět do vody a po návratu byla cesta volná. Jinak mě celkem pobavila i hra na automatu.

Ke grafickému stylu nemám žádné výhrady, tento ručně kreslený vzhled adventur je mi sympatický. Dobře zní i hudba a dabing.

Celkově jsem s hraním spokojený, bylo to o dost zábavnější než jednička a bez nutností neustálého koukání do návodu. U her tohoto typu mi trošku vadí to přepínání činností, ale to není nic, na co by se nedalo rychle zvyknout. Hru tedy můžu doporučit a sám jsem velmi zvědavý, jestli časem dostane svou VGA podobu i třetí díl.
Roger Wilco! Blonďatá kreatura s velejemným hláskem proti Darth Vaderovi, pardon, Sludge Vohaulovi. Poté, co si užil patnáct minut slávy za záchranu domovské planety (které mu vyneslo především pozvání do talk show Davida Letter...droida, zde cameo zasloužilého Joshe Mandela neboli voice actora krále Grahama blahé paměti) je zase zpět ve vesmíru. Protože si ale dělal z Vohaula srandu v hlavním vysílacím čase, ten mu přísahá pomstu a unese ho i s raketoplánem, ve kterém milý Roger měl uklízet čísi blitky.

Vohaul se zachová jako správný megapadouch, Rogerovi vyslepičí svůj plán pomsty a místo, aby jej na místě odstřelill, pošle ho za doprovodu svých nohsledů z Planety opic makat do dolů... a poté, co se Roger vymotá ze zeleného pekla a uletí pryč, opět unese jeho raketoplán a vtáhne ho do svého asteroidu, aby ho nechal po svém sídle téměř beztrestně pobíhat. Hra po úmrtí během vypečených puzzlů volá po lobotomii herních vývojářů, tenhle (přiznaný) pastiš však dostane zcela novou úroveň poté, co se Alien pokusí dát Wilcovi francouzáka...

Výše zmíněné bych mohl napsat i k samotnému originálu, kdybych nebyl líný jej hrát (proč se mořit s parserem, když existuje point and click remake, že). SQIIVGA přináší kromě vylepšené grafiky, dabingu (dodatečně syntetizovaný hlas vypravěče připomíná Toma Bakera, resp. jeho vypravěče v originálním znění Little Britain) i kosmetické změny v designu některých puzzlů. To považuji za klad, protože sviňáren tu zůstalo i tak dost, pořád můžete spadnout z lávek a podobných vyvýšených oblastí.

Je škoda, že Infamous Adventures dokázali vydat pouze dvě plnohodnotné hry, nicméně rozumím tomu, že tvorbou freeware remaků si vývojář na chleba nevydělá. A tak stejně jako Tierra / AGDI vydávají své další produkty za peníze pod hlavičkou Himalaya Studios, i zde se tvůrci vydali komerční cestou pod názvem Infamous Quests a na slibovaný Space Quest III VGA Remake už nejspíš nedojde (minimálně ne od těchto autorů, údajně pracuje jiný tým na 3D verzi). Na to ale nejspíš čekat nebudu a podobně jako u King's Quest IV: The Perils of Rosella prostě překousnu ten parser... šest oficiálních dílů není zas tak moc (oproti 14 King's Questům + 5 Silver Lining a cca 7 příběhům o Larrym, o kterém nikdo žádnou fanouškovskou adaptaci neudělal, pokud nepočítáme Fuck Quest, to samé Police Questy. Nebo Eco Questy. Nebo ConQuesty nebo Laura Bow... ... ... ... ... )