King's Quest III: To Heir is Human

18.07.2006

freeware

Chlapec Gwydion slouží u zlého kouzelníka Manannana. Právě dosáhl osmnáctých narozenin a hrozí mu, že se jej kouzelník zbaví stejně jako jeho předchůdců. Podaří se mu přežít, ale nejen to - přechytračit kouzelníka, naučit se magii, uprchnout ze země Llewdor a vrátit se do království Daventry, odkud byl jako mimino unesen? Čas běží.

První VGA remake klasické adventury King's Quest III: To Heir is Human společnosti Sierra, (druhý vydalo AGD Interactive v roce 2011). Mimo vzhledu se od původní verze odlišuje i zjednodušeným systémem kouzlení a plným namluvením postav (krále Grahama si opět zopakoval Josh Mandel). Příběh zůstal víceméně nezměněn.

Tohle jsem si opakovat po letech už po dnešním dohrání originálu (bohužel s návodem) nechtěl, ale nedalo mi to. A musím říci, že je to asi jediný ze všech těch Sierráckých remaků, u kterých bych mohl říci, že regulérně nahrazuje originál a dělá jej hratelný a celkově lepší. Je to dáno tím, že originál poprvé u Sierry považuji za hodně špatnou hru a remaster doslova vyžaduje, pokud si někdo chce tento příběh dnes užít. A jelikož je to skoro 1:1 remake, tedy dělá se tam vše jako v originále, avšak ve VGA grafice, dá se říci, že si tady hráč prožije to, co si má u KQ3 prožít. I když bylo by i zajímavé udělat takový remake v původní grafice, jen vypilovat ten gameplay :-) Protože nic proti remakérům, ale jednou lidi ten vizuál KQ 5 a 6, byť krásný, který do těch remaků celkem logicky cpou, omrzí a jedna hra se bude vizuálně příliš podobat druhé. A hrát 6 adventur ve stejné grafice...

V tomto remaku hlavně odpadá pitomé vypisování dlouhých textů z manuálu při kouzlení. Kouzel je 7 a člověk musel napsat cca 5 vět na složení kouzla, a pak básničku o 4 slokách. a stačilo blbé překliknutí a mohl to dělat celé znova. Mně to zabralo snad většinu doby, co jsem u hry strávil. Tak tady v tomto remaku stačí jen kliknout do knihy, mít všechny ingredience po ruce a zadat jen cast a kouzlo je hotovo.

Časový limit sice zůstal, ale díky tomu, že je to point and click, tak odpadá složité pídění se po řešení a tím psaní příkazů, u čehož stále běžel v originále čas. Takže tento remake super.

Ještě mě čeká remake od AGD, kteří do toho ale prý zase vložili plno věcí navíc, ten si dám asi někdy později, na potřetí za sebou na KQ 3 nemám už sílu :-)

KQ III remake byl pro mně po dohrání prvních dvou dílů (od Tierry/AGDI) docela šok - nejdřív jsem nechápal, proč mě čaroděj zabíjí, když seberu péro od slepice či mrtvou mouchu, proč sakra běží časomíra a vůbec mi to nešlo pod fousy. Pak jsem (tuším v manuálu) zjistil, že předměty jsou barevně děleny na "bezpečné" a "nebezpečné" a ty nebezpečné je lépe za kouzelníkovy přítomnosti schovávat pod postelí.

Hra se dá navíc velmi zjednodušit tím, že Manannana zlikvidujete hned po jeho první cestě pryč z domu chytře provedeným kouzlem aplikovaným na kaši od Tří medvědů. Poté už je hra naopak lehká, protože časový limit najednou přestává mít smysl. To mi popravdě i vyhovovalo:-P Ale je fakt, že poslední část hry byla značně depresivní, neboť království Daventry je zničeno a princezna Rosella, totiž ségra protagonisty, má být obětována drakovi. Naštěstí vše dobře dopadne a když Graham vyhazuje svou čapku, kterou nosil jako rytíř, tak ji chytí... ;)