The Fish Fillets II

The X Fillets II, Fish Fillets II

07.03.2007

Pokračování české logické hry Fish Fillets, ve které se opět ujmete rybích agentů Floundera a Guppyové. Je kladen větší důraz na příběh, který byl v prvním dílu jen letmo zmíněn.

Agenti dostanou úkol najít Virgila, bratra mocného krabího byznysmena Šéfa Kraba. Úkol se zdá být jednoduchý, už dříve byly hlášeny únosy a vraždy konané Jackem Vytahovačem. Ale po nalezení zmraženého kraba se zdá, že je něco v nepořádku.

Oproti prvnímu dílu, kde byly pouze dva hratelné charaktery, se zde do vyšetřování pustí i zmíněná dvojice krabů, dva šneci (Arnošt a Arnošt), mořský koník a stará želví Agentka Ž. Každý umí jiné věci a to hru oživuje.

Od prvního dílu nastal posun v grafice a hlavně v obtížnosti, která je stále těžká, ale už ne nezvladatelná. Byly přidány úlevy v konceptu, například klávesa, která vrátí jakýkoliv tah a více ukládácích pozic.

@Pralev (20.09.2022 21:09): jo, to vím, tu i mám. I když jsem si před lety nahrál české lokalizační soubory do té anglické verze, která na Steamu byla.

Já to vzdal někde u ufa, kam jsem se teda po svým prvním pokusu dostal při druhém hraní a upřímně nevím, jestli bych se tam dokázal chytnout takhle po letech z ničeho. Protože rozehrávat to úplně od začátku se mi upřímně taky moc nechce.:-D

Není moc her, kterým bych dal hodnocení 100 %, ale druhý díl rybiček si to v mých očích bezpodmínečně zaslouží. Jednoznačně nejlepší logická hra, kterou znám, a je to hra, které zkrátka nemám co vytknout. Od jedničky kupodivu ušla velký kus cesty a je tu několik skvělých nových prvků. V první řadě nová zvířátka, která tu nejsou jen proto, aby se tím autoři mohli pochlubit v promo materiálech, ale jsou skutečně skvěle promyšlená, každé zvířátko je jedinečné (tedy pokud odmyslím identické Arnošty), má své vlastní mechaniky a už jen vybraná kombinace zvířátek v místnosti drasticky mění způsob, jakým hráč místnost řeší. Každé zvířátko má navíc jedinečnou osobnost, takže dialogy jsou ještě pestřejší a zábavnější.

Kromě zvířátek jsou tu i nové typy předmětů, navíc předměty už mohou rybičky posouvat jedna druhé po zádech, což ještě výrazně zvětšuje možnosti. Oproti prvnímu dílu je tu také neomezený počet save pozic a možnost vracet tahy, takže už to není takové peklo na zemi. S tím souvisí i mnohem lépe udělaná křivka obtížnosti - je daleko pozvolnější a plynulejší než v prvním díle, člověk si ty mechaniky doopravdy osahá, než narazí na něco neskutečně tuhého a neudělatelného (ostatně tento díl jsem na rozdíl od jedničky dokázal dohrát kompletně celý, včetně bonusů). Navíc kromě pár výjimek (dívám se na vás, Ledové chrámy, Visutý moste a Botanické oddělení) už tu není ani tolik místností spočívajících v pekelné kombinatorice. Naopak, většina místností má spíš méně předmětů a jde o to vyřešit opravdu logické hádanky namísto několika hodinového trpělivého přesouvání předmětů sem a tam. A stejně jako v jedničce i tady se příběh větví, takže když se člověk zasekne, může jít luštit jinou místnost a k tamté se později vrátit, odpočinutý, s čerstvým novým pohledem.

Další skvělou novinkou jsou nepovinné hvězdičky, které přinášejí výzvu navíc v místnostech (absolutně nechápu, jak mohli autoři vymyslet místnosti tak geniálně, že s hvězdičkou je řešení téže místnosti s týmiž předměty úplně jiné a těžší). Za hvězdičky si člověk odemyká bonusový obsah, ať už strašně hezké puzzle obrázky, bonusová videa nebo třeba materiál z vývoje hry.

Hra má navíc skvělý příběh. Už to není taková okatá parodie Akt X, ale jednolitý originální uspokojivý příběh, který logicky plyne od první až do poslední místnosti. Střípky příběhu člověk skládá postupně v jednotlivých větvích, až vše na konci perfektně zapadne a uzavře se. Zmínit musím i neuvěřitelný cit pro detail (například když se místnost v příběhové mapě větví, opravdu má dva východy; dokonce když se větví tak, že některá zvířátka opustí místnost jedním východem a jiná druhým, tak přesně ta zvířátka jsou v těch dalších daných místnostech).

Dokázal bych napsat k téhle hře ještě tuny textu, nezmínil jsem například autory později vydaný editor místností, díky kterému si člověk design místností může zkusit sám nebo si z internetu stáhnout hodně povedené místnosti či celé kampaně jiných hráčů (doporučuji například fantastický Prison Break).

Tohle je prostě úplná džambalája.

Pro: Hra úplně pro každého včetně dětí, plynulá rostoucí obtížnost, humor a dialogy, lepší ovládání a vyladěnější mechaniky, spousta bonusového obsahu, délka, obrovská porce zábavy

Proti: Ukončená podpora ze strany vývojářů (například už vypnutý server, kam člověk mohl posílat ze hry výsledky, diskutovat a stahovat nové místnosti v rámci komunity atd.)

Respekt těm co tuhle hru dohráli, dal jsem myslím jen 71 levelů. Ale každopádně jedna z nejlepších logických her co jsem kdy hrál. Skvělá je také možnost porovnávat si své výsledky s ostatními hráči na webu. A nezapomeňte: "Tři piva a domů!" :)
Pro mě spolu s Gruntz nejlepší logická hra, skvěle kombinujcí logiku a humor. Obtížnost úrovní drasticky stoupá do míst pro větišnu lidí nepřístupncýh, ale mechanismus sbírání hvězdiček i přívětivější ovládání a grafika dělají hru podstatně přístupnější veřejnosti, než byl její předchůdce.

Pro: výzva pro mozek, příjmený nenáročný humor, koncept hvězdiček prodlužuje už tak dlouhou hratelnost

Proti: nejspíš to nedohrajete :)

Pokračování úspěšného Fish Fillets sebou přineslo řadu vylepšení. Od prodloužení hratelnosti pomocí hvězdiček, k nové grafice, až po několik nových postav, díky kterým se otevírají nové možnosti řešení jednotlivých map. Hru jsem si i přes nedokončení a občasný nervový výbuch náramně užil, obzvlášť srandovní hlášky postav :-)

Pro: humor, grafika, nové postavy, hvězdičky

Proti: málo kdo to dohraje

Líbí se mi to crazy spojení s The X-Files. Samotná hratelnost pak nepotřebuje většího komentáře, to jistě udělají (nebo už udělali) jiní. Taková poctivá, rodinná a s láááskou dělaná hra. Tina Guppyová!! :))