Fish Fillets

07.04.1997
04.10.2004
28.02.2011
03.06.2011

freeware (dříve placená hra)

V této hře se vtělíte do role dvou rybích tajných agentů, kteří jsou vysláni plnit různé úkoly typu zjistit, proč se potopila Atlantida, co se děje v Bermudském trojúhelníku, najít potopené UFO a další. Celá hra je parodie na Akta X, kde dvě rybky (modrá a oranžová) zastupují dva známé agenty Muldera a Scullyovou.

V každé úrovni je vaším cílem dostat se pryč z úrovně, k čemuž musíte využít různé povalující se předměty, abyste dosáhli kýženého cíle. Malá, oranžová rybka neuzvedne ocel, ale všude se protáhne, zato její velký modrý kolega je neobratný, ale silný.

Celá hra je proslulá svou obtížností. Ve své době proběhla soutěž o nejrychlejší dokončení hry, vítěz dostal počítač.

Později byla hra (i se zdrojovými kódy) uvolněna jako freeware a vznikla díky tomu předělávka Fish Fillets: Next Generation na Amigu, Linux, BSD, Mac OS, Android a PSP. V roce 2007 (takřka na měsíc přesně po deseti letech) vyšlo pokračování The Fish Fillets II.

Logická pecka. Přiznám sa, že jsem ju nikdy nedotáhl do konca. Bylo to teda v mladším věku a už jsem sa k ní dlůho nedostal.
Rybí agenti sů velice sympatičtí a rybí humor je velice humorný. Každá obrazovka je takové malé umělecké dílko. Hudební doprovod néni nic vysoce kvalitního, ale podtrhuje atmosféru jednotlivých obrazovek. Hra také obsahuje různé spestření. Např.: v podobě zpívajících pozůstatků vikingů na obrazovce Eight Vikings in a Boat, nebo hlášky a ťukání na monitor zevnitř pokud necháte rybky odpočívat.
Při řešení hádanek opravdu probíhá vyšetřování a člověk je zvědavý na co narazí dál. Obtížnost hádanek postupně přituhuje a při záseku je dobré dat si pauzu a vrátit sa ke hře pozděj. Ke konci je obtížnost opravdu HC a nemosíte sa stydět, když nezvládnete všecko.
Hra už neco pamatuje, ale myslím že tento typ her nestárne, proto doporučuju každému alespoň ju zkusit.

Dnes by možná mohla zlobit kompatibilita s novýma OS, ale to určitě néni nic neřešitelného. :-)

Pro: vsjo

Proti: ničevo

Tahle hra patří podle mě ke špičkám v žánru logických her.
Mně osobně se na ní nejvíc líbí to, že je hodně obtížná. Dohrál jsem jí zatím zhruba do poloviny a tak se k ní čas od času ještě vracím a zkouším nová a nová řešení chybějících úrovní. A opravdu se mi povede tu a tam popojít o kousek dál. Tak snad se někdy dočkám i úplného dohrání.
A gratuluji všem, kteři hru už dohráli. To jsou opravdoví borci.

Pro: vysoká obtížnost a přitom jednoduchá grafika, komentáře rybiček, vtípky

Proti: lze hrát pouze v okně (ale to je maličkost)

• Android 70
Nikdy jsem nezamýšlel, že si někdy zahraji tuhle logickou hru, známou svou vysokou obtížností, a že ji dohraji už vůbec ne, ale stalo se. Nebýt Android verze, nejspíše bych o Fish Fillets zájem nikdy neprojevil, ale na dotykovém zařízení se to zdálo jako dobrá volba a svého rozhodnutí určitě nelituji.

Ze začátku je to snadné a většina úrovní z Rybího domečku slouží jako taková rozcvička. Jakmile se ale mapa začne větvit a odemkne se více levelů, obtížnost značně naroste. Už Vrakoviště ukáže, kam až jsou vývojáři schopni zajít, ale ani Silverova loď, Město v hlubinách, Ztroskotané UFO, Korálový útes, Jeskyně pokladů, Smetiště a Tajný počítač nezůstávají pozadu. Zvláště pak finální úrovně jednotlivých větví zaberou hodně času a každé posunutí předmětů je třeba řádně promyslet.

Jako nejlepší mi přišla úroveň s názvem Oblíbené položky, která se odehrává na ploše operačního systému počítače a je zde třeba projít i původní pracovní verzi Fish Fillets. Počet tahů jsem fakt neřešil a hlavně jsem chtěl jednotlivé úrovně dokončit. Byl jsem rád za možnost ukládání, i když pouze na jedinou pozici. Jen jednou se mi podařilo vyrovnat nastavené skóre, ale nepřekonal jsem jej ani jednou.

Obě rybky, pracující pro FDTO neboli Fakt Děsně Tajnou Organizaci, hází jednu vtipnou hlášku za druhou. Nejde však o žádný pubertální humor, tak typický pro tehdejší české adventury, ale o opravdu trefné narážky, které mě rozesmály i teď. Mimo Akt X nechybí ani odkazy na film Bohové musejí být šílení nebo na Tetris.

Často jsem oba rybí agenty zabíjel schválně, protože jsem byl z toho zdlouhavého řešení už frustrovaný. Hned se mi tím ulevilo a mohl jsem zase pokračovat. Možná se někdy dostanu i k pokračování, ale určitě to nebude hned, protože toho přemýšlení bylo dost na hodně dlouhou dobu.

Pro: spousta úrovní, úroveň Oblíbené položky, ukládání, trefný humor

Proti: často až frustrující obtížnost

Vynikající logická hra. Každá ze 70ti místností je svým vlastním unikátem, jak ve způsobu řešení, tak v jejím vzhledu. Hra nešetří příjemným pohodovým humorem prezentovaným nejen komentáři dvou hlavních rybích aktérů, jež zabaví i když se v místnosti zaseknete příliš dlouho. Někdy působí skoro jako živí, zvláště když vás ve vhodný okamžik dokáží trefně popichovat.
Propracované rébusy místností jsou opravdovou výzvou. Jistě nejsem jediný, kdo se rád vždy po čase k Fish Fillets vrací, aby se dostal zase o kousek dál než minule. Takže tato hra vám vydrží skutečně dlouho. Jednou jí i já snad konečně dohraju. To by v tom musela být zaseknutá želva, abych nedořešil tři zbývající místnosti! :-)
Fish Fillets je jedna z najťažších logických hier. Ovládate v nej 2 ryby, s ktorými sa musíte dostať z miestnosti, prípadne vyriešiť určitý problém. Modrá ryba je väčšia a hlavne silnejšia (odtlačí aj oceľ). Malá ryba (oranžová) je zase obratnejšia a dostanete sa s ňou takmer všade. Poviete si "Dostať sa z miestnosti? To znie ľahko." Ale jednoduché to určite nie je. Odporúčam všekým hráčom, pre ktotých nepredstavujú bežné logické hry žiadnu výzvu.

Pro: veľmi vysoká obtiažnosť (pre niekoho-), počet kôl, ryby spolu komunikujú-reagujú na váš postup a na dianie v jednotlivých kolách

Proti: veľmi vysoká obtiažnosť (pre niekoho+)