Memento Mori 2: Guardians of Immortality

Memento Mori 2: Wächter der Unsterblichkeit, Memento Mori 2

15.06.2012

Hrdinové předchozího dobrodružství Memento Mori Max Durand a Lara Světlovová jsou šťastní. Lara s Maxem se vzali a oběma se jim daří i v práci; Max je perspektivní malíř, Lara vede při Interpolu Úřad pro pátrání po zmizelých uměleckých předmětech. Při svatební cestě v Jižní Africe je Lara požádána o pomoc při pátrání po pachatelích loupeže v Muzeu umění v Kapském Městě. Pak ale dojde k autonehodě a Max Durand zůstává nezvěstný, dokud není oficiálně prohlášen za mrtvého. Po čase Lara se svojí kolegyní Keirou vyšetřuje krvavý případ v San Franciscu. Minulost se navzdory všemu stále vrací, stopy naznačují, že Max by mohl být naživu. Mohl být zapleten do případu loupeže v muzeu? A co ho spojuje se zločinem v San Franciscu?

Pokračování point-and-click adventury, z dílny českého vývojářského studia, příběhově navazuje tam, kde předchozí část skončila. Vývojáři zde zajímavě pracují s příběhem a jeho atmosférou, která postupně houstne a pohrávají si s emocemi hráče, kterého drží po celou dobu v napětí. Odměnou za to mu může být několik různých zakončení příběhu. Stejně jako v předešlé části, i zde hráč ovládá střídavě Maxe a Laru, zde navíc hraje i za agentku FBI Keiru. Mimo hlavní linie příběhu, se kterou hráč řeší množství originálních a komplexních puzzlů, má možnost získání bodů vyřešením nepovinných úkolů. Po technické stránce doznalo pokračování výrazného vylepšení audiovizuálu.

Hra byla určena primárně pro německý trh. 13 května 2014 vyšla i na steamu a dočkala se anglické lokalizace, k dispozici jsou i české titulky.

Máme tu pokračování průměrné české adventury, tentokrát bez českého dabingu.
+ Dobrá atmosféra hry, ale možná je to tím, že jsem s postavami sžitý z jedničky. První akt se trošku pomalu rozjíždí, ale od druhého až do konce je vývoj hodně napínavý.
+ Vývojáři přidali možnost zvýraznění aktivních míst, jejichž hledání nyní nebude kazit atmosféru hry.
+ Celkem slušná grafická stránka hry.
+ Docela dobrý nápad s detektivními body. Čím víc najde hráč stop, tím více bodů. Pokud ale něco hráč sám nepřijde, nic se nestane. Buď to není pro hlavní příběhovou linii důležité a nebo k danému závěru dojde některý z kolegů. Díky tomu máme nenásilnou formou vložený mechanismus, který hráče nutí být co nejlepší, čeho dosáhnou aktivnějším studováním spisů, opatrnému prohledávání místa činu, apod., čímž se lépe ponoří do atmosféry hry. Každopádně to, jak moc je hráč dobrý nebo špatný částečně ovlivní konec hry (po příběhové stránce).
+ Jedno rozhodnutí v šestém aktu ovlivní finále
+ Některé puzzly se povedly: zkoumání otisků prstů, hledání stop z fotek vraždy, puzzle,
- Některé puzzly se nepovedly: Hledaní skrytého otisknutého textu v dokumentech
- Vývojáři se bohužel z jedničky nepoučili a hra hodně padá. Někdy nahodile, v jedné scéně bohužel opakovaně. Nevím, jestli je to špatnou optimalizací, nebo to padá úplně všem, ale ani po 5 letech, co je hra na trhu, nevyšel na toto opravný patch (nebo jsem jej nenašel). Naštěstí lze daný úsek udělat trošku jinak, takže následná animace má jiný průběh a hra nespadne. Stejně tak se mi několikrát stalo, že se mi po stisku Esc nenačetlo menu a párkrát hra vytuhla kompletně
- Dlouhé přepínání do menu a zpět
- Je fajn, že postavy při dvojkliku běží, ale jejich rozběhnutí trvají zatraceně dlouho. Je to blbost, ale zdržuje to.
- Drobné bugy, např. jsem si všimnul, že se občas některým vedlejším postavám nehýbou rty když mluví, sem tam je nějaký dialog bez dabingu (což je IMHO lepší řešení než tam dodatečně dát syntetický hlas jako v jedničce), atd.
- Občas nelogický sled událostí. Např. mám nějakou stopu, která mě evidentně vede k určitému místu. To místo však postava odmítá detailněji prozkoumat, dokud si s jinou postavou nepromluvím o tom, co by ta stopa mohla znamenat.

Největší pihou na kráse je padání hry, jinak je to fajn adventura. Příběh je trochu předvídatelný (hlavně pro hráče, co hráli jedničku), ale i tak stále napínavý.

Pro: Atmosféra, detektivní body

Proti: Hra hodně padá

Pokračování české detektivní adventury jsem měl původně v plánu nejdříve příští rok, ale nakonec jsem ho stihl ještě letos. První díl mě totiž zaujal natolik, že jsem chtěl vědět, jakým směrem se bude příběh dále ubírat a zda půjde o stejný nebo alespoň o podobně kvalitní zážitek.

Lara s Maxem se vzali a líbánky se rozhodli strávit v Jihoafrické republice, konkrétně v Kapském městě. Nachomýtli se však k jednomu případu krádeže, který se táhne v podstatě celou hrou až do úplného konce a místo líbánek nastává cestování po celém světě.

Hlavní devízou této série je vyšetřování, a tady jsem se ho nabažil až až. Navíc je bodově ohodnoceno a abych dosáhl v každé kapitole 100 %, musel jsem se setsakramentsky snažit. Některé části byly opravdu zapeklité, ale podařilo se mi získat nejen všechny achievementy, které se k vyšetřování vztahovaly, ale i všechny ostatní.

Ve Steam verzi jsem narazil na pár chybek, které se týkaly především dabingu. Občas postava mluvila, ale nehýbala rty nebo naopak hýbala rty a vyskočily i titulky, ale vypadl hlas. Jindy třeba došlo i ke změně hlasu postavy na jiný, a pak zase zpět na ten původní, a to klidně během jedné věty. S technickou stránkou měli vývojáři potíže už v jedničce, a ani ve Strážcích nesmrtelnosti se tomu bohužel nevyvarovali.

Hra má, stejně jako první díl, více konců a kvůli získání všech achievementů jsem se dostal ke dvěma hlavním, které se opravdu výrazně liší. Ten zbytek je dle všeho spíše kosmetického rázu, kdy postavy pronesou jen jiné repliky, takže jsem se jimi ani nezabýval. Potěšila mě také značná provázanost s předchozí hrou (především Finsko). To mám u příběhových sérií hodně rád a mrzí mě, když tomu tak není. Škoda jen, že další díly už nebudou.

Pro: hlavní postavy, příběh, střídání lokací, vyšetřování, více konců

Proti: chyby v dabingu

První Memento Mori řadím mezi mnou oblíbené adventury. Oproti tehdejším žánrovkám měla neobvykle pokročilou grafiku a animace a s tím i spojenou řadu inovativních prvků. Hra to nebyla ani příliš dlouhá a ani příliš těžká. Příběhově civilní, lehce tajemná a díky velmi logickým kombinacím a menšímu počtu lokací hraní rychle odsýpalo.

Dvojka jde ve stejných šlépějích s jedním rozdílem. Hra je daleko rozsáhlejší a bohužel i o mnoho těžší. Zatímco u jedničky jsem do návodu nakoukl jednou, možná dvakrát, tady jsem ho musel používat až nezdravě často. Hra má řadu výborných části - zejména těch detektivních - ale i pár slabších. Zejména některé hádanky, které se musí do zblbnutí řešit metodou pokus omyl mi příliš nesedly a spíše než že by bavily, tak zdržovaly.

Graficky se hra posunula o kus dál a musím podotknout, že mě tenhle 3D engine fakt baví. Po technické stránce už je to ale poněkud horší. Hra je zabugovaná a celkově viditelně nedodělaná.. Nejedná se naštěstí o žádné game-breaking bugy. Setkal jsem se především s rozbitými nebo rovnou nedodělanými animacemi. Pathfinding také místy příliš nefunguje, stejně jako marná snaha donutit dvojklikem postavou rozběhnout. Hra v jedné lokaci nejde shodit do menu a tudíž ani ručně uložit (naštěstí se postup automaticky ukládá po každém přechodu mezi lokacemi). V té samé lokaci mi to i několikrát bez chybové hlášky spadlo. Ve hře často chybí anglický dabing a vždycky je to v místech, kde se odehrávají nějaká dějová rozhodnutí. Jak říká Dan9K o komentář vedle - jako kdyby se v tom spěchu zapomněly nadabovat některé příběhové větve. A když se tak stane i v poslední scéně celé hry, působí to fakt dost trapně. V neposlední řadě musím zmínit dost tragické české titulky plné překlepů a hrubek. Stav těch anglických si netroufám odhadovat.

Detektivnímu vyznění dopomáhá i implementace detektivních bodů, které sledují, jak moc je hráč pozorný a kolik toho objevil/vydedukoval. Jejich užití je občas trochu neférové a párkrát se mi stalo, že jsem o body přišel jen kvůli tomu, že jsem nevědomky na něco klikl, postava udělala bez mého přičinění nějakou neočekávanou kravinu, za což ale hra následně potrestala mě. A samozřejmě proběhla cutscéna, hra se automaticky uložila a manuální save 5 hodin nazpět, takže cenné bodíky nenávratně fuč. Takových podpásovek tam ale naštěstí tolik není a pokud nejste lovci achievementů, tak 100% splnění není nutně potřeba.

I přes řadu zejména technických chyb je to klasická chytlavá point & click adventura s nadstandardní herní dobou přes 20 hodin, s dobrým příběhem a uspokojivou hratelností. Hráče jedničky může zaskočit vysoká obtížnost a absence českého dabingu. Mě zaskočil především ne moc povedený konec, který se snaží být až příliš shyamalanovsky wtf, ale nedává moc smysl a trochu degraduje mé předchozí detektivní snažení.

Pro: klasická hratelnost s důrazem na detektivní vyšetřování, pár fakt lahůdkových a originálních hádanek, lehce nelineární průběh, detektivní body, engine a grafika, do poslední chvíle zajímavý příběh

Proti: blbej konec, bídný technický stav hry, občas frustrující hádanky a dezorientace, mizerná česká lokalizace (což je u české hry, ač určené primárně pro německý trh, docela lol)

Opravdu dlouhá point'n'click adventura. Asi nejdelší, co jsem kdy hrál. Memento Mori 2 je rozdělená do sedmi kapitol a hned ta první je delší, než většina jiných adventur, s kterými jsem měl tu čest, a to je to teprve takový prolog.

Memento Mori dvojka a jednička jsou jak dvě strany jedné mince, nebo jako měsíc v úplňku a v novu. V jádru prakticky stejná hra, ale vyznívá úplně jinak. Jestliže je jednička jedna z nejlehčích adventur, co existují, dvojka je, i díky své délce, poměrně oříškem. Detektivní práce si zde hráč užije neskonale více, než v jedničce. Hráč musí zapojit své mozkové závity na vyšší level. Přesto je vše logické. Obzvláště kapitoly 3 a 4 jsou fakt zapeklité. Naopak kapitoly 2 a 7 trošku připomenou pohodlný průnik hrou ála jednička.

V recenzi v Levelu jsem se dozvěděl, že kapitola první je nejhorší a pak se příběh rozjede na plné obrátky. Já mám názor opačný, nejvíce jsem si užil hned tu první kapitolu, ta je vysoce racionální a taková pohodová. Pak již přijde na řadu mystika a ke konci jsem z toho již bylo trochu unavený. Možná to i souvisí s tím, že mám raději postavu, za kterou hrajete v první kapitole, než ty postavy další.

Podobně jako v jedničce v průběhu hraní ovlivňujete to, jaký budete mít závěr. Na rozdíl od jedničky, kde bylo těchto okamžiků tak pět, zde i díky statistikám, je těchto momentů daleko víc. Ovšem ve výsledku jsou konce víceméně dva a tyto dva pak mají drobné diference vzhledem k tomu, jak dobře jste si vedli. Můžete některé situaci vyřešit ideálně, nebo trochu hůře, nebo to dost pokazit a pak se vám to sečte, a i v tom konkrétním okamžiku zažijete trochu jiný průběh události. Je to maličkost, ale dělá to z této hry něco přecijenom trochu víc, než jsou běžní lineární zástupci žánru.

Hra má ovšem znovu problémy na Steamu. V jedničce byla česká verze silně zabugovaná a mnoho rozhovorů bylo vedeno pomocí počítačového hlasu místo dabérů. Dvojka je i v české verzi namluvena anglicky, počítačový hlas tu není, místo toho je spousta rozhovorů prostě úplně tichá a hráč čte jen titulky. Zvlášť se to týká těch rozhovorů, které souvisí s rozvětvěním příběhu. Jako kdyby autoři prostě zapomněli namluvit některé větve příběhu. Fakt to nechápu. Zvlášť při závěrečném outeru to mrzelo, a výsledný dojem to značně sráží.

Hudba stejně jako v jedničce výborná. Grafika se posunula dopředu, i ty pohyby úst už jsou znatelnější, i když je to stále velmi nedokonalé.

Celkově se jedná o kvalitnější hru, než předchůdce. Hodnotím ji však stejně, neboť jednička, ačkoliv byla krátká a jednoduchá, působila soudržnějším dojmem a její příběh na mě měl větší dopad. Dlouhá dvojka má své naprosto vynikající pasáže, zvláště ty, které souvisí s detektivní činností (otisky prstů, průzkum fotografií, průzkum obrazců na stěně, ohledání místa činu, objasnění průběhy vraždy), je však taková roztěkaná a ke konci už mě tolik nebavila, což je škoda, neboť bych právě čekal, že budu na konci strhnutý.

Po prvních dvou kapitolách jsem uvažoval o tom, že by z toho mohla být nejlepší adventura, co jsem hrál. Celkově však přesto výborná práce českého studia, které už bohužel není mezi živými. Ta česká podpora však mohla být lepší.