Memento Mori

Memento Mori: The Secret of Eternal Life

07.11.2008 PC
Centauri Production
V point and click adventuře Memento Mori se ujímáte dvojice postav, detektiva Larisy Světlovové, pracující pro Interpol a Maxe Duranda, odborníka na umění a padělatele uměleckých děl v jedné osobě. Oba jsou kvůli okolnostem nuceni spojit své síly, aby vyšetřili krádež několika obrazů v petrohradské Ermitáži. Jak se záhy ukáže, nejedná se o běžné vloupání...

Během hry budete střídavě ovládat Larisu i Maxe. Ten bude pátrat přímo v Petrohradu, zatímco zástupkyni něžného pohlaví, Larisu, čeká cestování po různých koutech světa. Memento Mori nespadá do kategorie náročných adventur, autoři se zaměřili na atmosféru a plynule se odvíjející příběh.

Příběh Maxe a Larisy pokračuje v Memento Mori 2: Guardians of Immortality.

pajmič: Tyjo Pjaniči tohle mi nedelej, mizernej ceskej videoherni dabing takto po ranu? Jeden by se z toho pozvracel.

Jelikož jsem odjakživa velký fanda adventur, nemohla jsem si nechat ujít i tuhle lákavou detektivku od českých vývojářů se slibným dobrodružným názvem Memento Mori (Pamatuj na smrt). K mému překvapení nebylo úplně snadné nalézt tuto hru v češtině, atak jsem se směle pustila do anglické verze. Jde o 3D hru, jež se zprvu odehrává ve Francii, v bytě mladé Rusky Lary (v české verzi Larisy), kterou také ovládáte a která pracuje pro Interpol. Dobrodružství začíná telefonátem velitele policie v Petrohradě, Ostankovičem, který ručí za obrazy z Ermitáže, které byly bohužel ukradeny a který Laru požádá o pomoc. Současně si také vyžádá pomoc Maxe Duranda, franc. profesora s né moc růžovou minulostí, který se do pátrání s Larou, i když trochu neochotně, pustí. Jdete tedy po stopách zloděje, tudíž navštívíte i muzeum-místo činu, poohlédnete se po informacích v Interpolu, zařádíte si v rockovém klubu, počtete v knihovně, nebo navštívíte starou tetičku s věšteckými schopnostmi a další zajímavá místa. Max se setká se svým bratrem Andréem, který je tak trochu, no.. zvláštní ;-) A bude mít co do činění s koncem příběhu! Ve hře tedy střídáte postavy Lary a Maxe. Hra vás mile překvapí lehkým ovládáním, lokacemi s hezkou grafikou, ale především dějem, co má spád. Co je však třeba vytknout je, že i když chce být hráč uvědoměn s postavou za kterou hraje, někdy je velká přemíra informací na škodu. Dlouhé debaty, či sáhodlouhé čtení databáze v PC na dobrodružství moc nepřidávají. Co mě však osobně zklamalo nejvíc, bylo nesmyslné "prozkoumávání" věcí, díky kterým se třeba desítky minut nehnete z místa. Některé předměty musí být důkladně přečteny, dvacetkrát obráceny, znovu prohlédnuty a pak (konečně!) Max či Lara (podle toho koho ovládáte) vykřiknou, že na něco přišli a vy se podle toho zařídíte. Celkově se však jedná o hru se zajímavým příběhem a ještě zajímavějším a nanejvýš překvapivým koncem! Jak jsem také zjistila, konec může být různý-dopadne buď dobře, nebo méně.. Avšak to hlavní vám na konci hry buď vyrazí dech-nebo se potrháte smíchy nad absurditou příběhu :-) No nestojí to za to si hru zahrát? ;-))

Pro: Zajímavý příběh, děj má spád

Proti: Zbytečně mnoho informací a dialogů, nesmyslné zkoumání předmětů dokola.

Memento Mori jsem měl nainstalováno z Level DVD na starších sestavách již několikrát, ale pokaždé hra buď padala nebo se hýbala jak slimák po obrně. Znovu jsem hru nainstaloval v rámci Herní výzvy 2018 a tentokráte již hra běžela bezvadně.

Memento Mori (Pamatuj na smrt) je česká detektivní adventura, ve které řešíte prostřednictvím dvou hlavních hrdinů - Larisy Světlovové a Maxe Durranda - tajemnou krádež obrazů z moskevské Ermitáže související se smrtí profesora Abramčikova. Během svého pátrání navštíví oba ústředí Interpolu v Bruselu, Moskvu, Anglii, Portugalsko a nakokonec i tajemný klášter ve Finsku.

Příběh je klasický, místy tejmný a napínavý, avšak zakončený rozuzlením ála Horizont události či Šestý smysl. A to je možná nejslabší prvek celé hry. Obě díla totiž měla vynikající, dlouho a postupně budovanou atmosféru, v čemž bohužel hra není nejsilnější. O dost lépe se to daří například Posel smrti.

Hratelnost je naprosto pohodová. Pravým tlačítkem myši zkoumáte a levým použiváte. Hádanky jsou logické a nehrozí žádné delší záseky. Místy jsou různé "mezihry", které nepůsobí samoúčelně či rušivě. Hra tím pádem svižně ubíhá a odhaluje svoji nepříliš dlouhou herní dobu. Dabing a hudba jsou na slušné úrovni, i když úrovně již zmíněného Posel smrti nedosahují. Grafika je na velmi dobré úrovni a hezky se na ní dívá i dnes.

Celkově lze Memento Mori lze označit za příjemnou adventurní jednohubku pro všechny věkové kategorie začínajících i zkušených adventuristů. Příběh má navíc několik různých konců, které záleží na hráčově postupu hrou, čímž přináší prvek znovuhratelnosti, což není u adventur obvyklé.

Pro: Různá zakončení příběhu, grafika, dabign.

Proti: Atmosféra je slabší, kratší délka hry.

Herní výzva 2020 - 2. Heuréka! (Hardcore)
Ačkoliv mám velmi rád adventury s touto ,,mystickou,, atmosférou podobné Poslu Smrti, k Memento Mori jsem se opravdu dlouho přemlouval a to především proto, že jsem věděl, že hra má spoustu možných konců a já zkrátku musím vše zakončit co nejlépe. "Jak proboha změním osud postavy v adventuře?", říkal jsem si.
Nejprve bych začal kladnou stránkou věcí a to příběhem. Ačkoliv z doslechu vím, že spoustu lidí příběh nezaujal, mě naopak naprosto dostal. Především naprostý zvrat na konci hry. Rozmanitost míst, postav a také velmi vysoká interaktivita se světem. Vytáčení čísla na telefonu, email a jiné působí velmi uvěřitelně. Stejně tak již zmíněné vícero konců se zkrátka odvíjí logicky od toho, co by člověk v dané situaci skutečně měl udělat. Zajistil jsi si žebřík proti pádu, nebo dlažební kostkou zajistil vchod do skryté místnosti? Super... Neudělal jsi to? No... Memento Mori (Pamatuj na smrt).
Nyní bych něco řekl k tomu, co někoho potěší a někoho zase zklame a to je hratenost. Pokud máte problémy s hraním adventur a to opravdu i pokud máte problém dohrát díly ze série Polda, tady budete jako doma. Lehčích adventur je opravdu poskrovnu a ostřílení hráči, kteří za sebou mají advenutry jako je již zmíněný Posel smrti se zde budou spíše nudit, jelikož co se týče obtížnosti logických hádanek jsme na úrovni jednoduššího RPG. O to lehčí hra je, že vždy máte jistotu, že rozuzlení záhady je skryto maximálně na 3-4 lokacích, kde prostředí k interaktivitě vyloženě nabádá. Ovšem jak řikám, pro někoho klad, pro někoho zápor.
Na závěr to nejhorší. Technický stav hry a dabing. Ačkoliv hru hraji takřka 12 let po vydání na Steamu, samozřejmě očekávám sem tam nějáký problém, ale tohle? Několikrát za hru bylo nutné hru kompletně přepnout z českého jazyka a danou část dohrát v jiném jazyce nebo se člověk pokaždé setkal s pádem hry. Hodnocení českého danignu je snad zcela zbytečné, zkrátka hra působí, jak kdyby ji dabovalo 5 lidí během nudného odpoledne v karanténě. To, že pomalu pětina hry vůbec nadabována není a je čtena pouze strojově, je kapitola sama pro sebe.
Zkrátka a dobře se jedná o poměrně zajímavou a originální adventuru, kterou bohužel sráží její technický stav a dabing. Jinak se jedná takřka o povinnost pro každého adventuristu.

Hodnocení: 75%

Pro: Originální příběh, interaktivita prostředí, různorodé oblasti

Proti: Technický stav, dabing, někdy až příliš lehké

Ačkoliv hra nezapře svůj malý rozpočet a má své chyby, „zhltnul“ jsem ji takřka na posezení a řádně si ji užil. Důvod je prozaický: Memento Mori je jízda. Jízda v tom smyslu, že na žádném místě nezkysnete nepřiměřeně dlouho a příběh přirozeně plyne. Ne že by se zde nenacházely hádanky, ale jsou udělány tak šikovně, abyste si po jejich zdolání připadali dostatečně důležitě, zároveň je však vyřešili do pěti minut. Jestliže doteď vaším pomocníkem při hraní adventur byl návod, zahoďte ho, tady není potřeba. Mimo jiné i díky možnosti zobrazit si všechna aktivní místa na monitoru. Příběh je veden v klasickém detektivně-mysteriózním duchu her typu Broken Sword. Žena a muž, každý s trochu jinými povahami a pátrající po celém světě. Na rozdíl od této legendární série se však dostanete do kůže obou protagonistů – Maxe i Lary, což hře dává o to větší spád. Zcela ve stylu seriálů končí epizoda vždy ve chvíli, kdy je to nejnapínavější. Autorům též nelze upřít snahu herní mechanismy ozvláštnit mezihrami, ty ovšem nepovažuji za nejšťastnější krok. Stejně tak musím zkritizovat příběh. Ten, jakkoliv se může zdá ze začátku dobrý, je pouhou vykradačkou stokrát viděného. Navíc konec mě osobně nepřinesl očekávanou satisfakci. Čekal jsem zkrátka velkolepější záhadu. Pomluvit musím i dabing, jenž mě na začátku hry praštil přes nos svým amatérismem. Postupem času jsem si však zvykl a herní charaktery mi přirostly k srdci. Přes všechny uvedené nedostatky pro mě Memento Mori zůstává nadprůměrným počinem, který mě upřímně překvapil a na nějž i přes značné výhrady budu rád vzpomínat.
Spíše podprůměrný adventurní zážitek, který sice obstojí po stránce příběhu, ale to ostatní už je dost bída. 3D grafika vypadá ošklivě a vymodelované postavy působí až příliš toporně. Hlavně pak quasimodovský styl chůze Lary vypadá otřesně. S optimalizací se nikdo moc nepáral, se zapnutým vyhlazováním už 8800GTS 512 ztrácí dech, což je na adventuru docela síla. Něco málo nepříjemných bugů a gamekixů taky moc nepotěší.

Memento Mori je velmi lehká adventura s dobrým příběhem a velmi dobrým zakončením, kterou strhává ke dnu hlavně odfláknuté technické zpracování.