Memento Mori

Memento Mori: The Secret of Eternal Life

07.11.2008 PC
Centauri Production
V point and click adventuře Memento Mori se ujímáte dvojice postav, detektiva Larisy Světlovové, pracující pro Interpol a Maxe Duranda, odborníka na umění a padělatele uměleckých děl v jedné osobě. Oba jsou kvůli okolnostem nuceni spojit své síly, aby vyšetřili krádež několika obrazů v petrohradské Ermitáži. Jak se záhy ukáže, nejedná se o běžné vloupání...

Během hry budete střídavě ovládat Larisu i Maxe. Ten bude pátrat přímo v Petrohradu, zatímco zástupkyni něžného pohlaví, Larisu, čeká cestování po různých koutech světa. Memento Mori nespadá do kategorie náročných adventur, autoři se zaměřili na atmosféru a plynule se odvíjející příběh.

Příběh Maxe a Larisy pokračuje v Memento Mori 2: Guardians of Immortality.

pajmič: Tyjo Pjaniči tohle mi nedelej, mizernej ceskej videoherni dabing takto po ranu? Jeden by se z toho pozvracel.

Jelikož jsem odjakživa velký fanda adventur, nemohla jsem si nechat ujít i tuhle lákavou detektivku od českých vývojářů se slibným dobrodružným názvem Memento Mori (Pamatuj na smrt). K mému překvapení nebylo úplně snadné nalézt tuto hru v češtině, atak jsem se směle pustila do anglické verze. Jde o 3D hru, jež se zprvu odehrává ve Francii, v bytě mladé Rusky Lary (v české verzi Larisy), kterou také ovládáte a která pracuje pro Interpol. Dobrodružství začíná telefonátem velitele policie v Petrohradě, Ostankovičem, který ručí za obrazy z Ermitáže, které byly bohužel ukradeny a který Laru požádá o pomoc. Současně si také vyžádá pomoc Maxe Duranda, franc. profesora s né moc růžovou minulostí, který se do pátrání s Larou, i když trochu neochotně, pustí. Jdete tedy po stopách zloděje, tudíž navštívíte i muzeum-místo činu, poohlédnete se po informacích v Interpolu, zařádíte si v rockovém klubu, počtete v knihovně, nebo navštívíte starou tetičku s věšteckými schopnostmi a další zajímavá místa. Max se setká se svým bratrem Andréem, který je tak trochu, no.. zvláštní ;-) A bude mít co do činění s koncem příběhu! Ve hře tedy střídáte postavy Lary a Maxe. Hra vás mile překvapí lehkým ovládáním, lokacemi s hezkou grafikou, ale především dějem, co má spád. Co je však třeba vytknout je, že i když chce být hráč uvědoměn s postavou za kterou hraje, někdy je velká přemíra informací na škodu. Dlouhé debaty, či sáhodlouhé čtení databáze v PC na dobrodružství moc nepřidávají. Co mě však osobně zklamalo nejvíc, bylo nesmyslné "prozkoumávání" věcí, díky kterým se třeba desítky minut nehnete z místa. Některé předměty musí být důkladně přečteny, dvacetkrát obráceny, znovu prohlédnuty a pak (konečně!) Max či Lara (podle toho koho ovládáte) vykřiknou, že na něco přišli a vy se podle toho zařídíte. Celkově se však jedná o hru se zajímavým příběhem a ještě zajímavějším a nanejvýš překvapivým koncem! Jak jsem také zjistila, konec může být různý-dopadne buď dobře, nebo méně.. Avšak to hlavní vám na konci hry buď vyrazí dech-nebo se potrháte smíchy nad absurditou příběhu :-) No nestojí to za to si hru zahrát? ;-))

Pro: Zajímavý příběh, děj má spád

Proti: Zbytečně mnoho informací a dialogů, nesmyslné zkoumání předmětů dokola.

Memento Mori jsem měl nainstalováno z Level DVD na starších sestavách již několikrát, ale pokaždé hra buď padala nebo se hýbala jak slimák po obrně. Znovu jsem hru nainstaloval v rámci Herní výzvy 2018 a tentokráte již hra běžela bezvadně.

Memento Mori (Pamatuj na smrt) je česká detektivní adventura, ve které řešíte prostřednictvím dvou hlavních hrdinů - Larisy Světlovové a Maxe Durranda - tajemnou krádež obrazů z moskevské Ermitáže související se smrtí profesora Abramčikova. Během svého pátrání navštíví oba ústředí Interpolu v Bruselu, Moskvu, Anglii, Portugalsko a nakokonec i tajemný klášter ve Finsku.

Příběh je klasický, místy tejmný a napínavý, avšak zakončený rozuzlením ála Horizont události či Šestý smysl. A to je možná nejslabší prvek celé hry. Obě díla totiž měla vynikající, dlouho a postupně budovanou atmosféru, v čemž bohužel hra není nejsilnější. O dost lépe se to daří například Posel smrti.

Hratelnost je naprosto pohodová. Pravým tlačítkem myši zkoumáte a levým použiváte. Hádanky jsou logické a nehrozí žádné delší záseky. Místy jsou různé "mezihry", které nepůsobí samoúčelně či rušivě. Hra tím pádem svižně ubíhá a odhaluje svoji nepříliš dlouhou herní dobu. Dabing a hudba jsou na slušné úrovni, i když úrovně již zmíněného Posel smrti nedosahují. Grafika je na velmi dobré úrovni a hezky se na ní dívá i dnes.

Celkově lze Memento Mori lze označit za příjemnou adventurní jednohubku pro všechny věkové kategorie začínajících i zkušených adventuristů. Příběh má navíc několik různých konců, které záleží na hráčově postupu hrou, čímž přináší prvek znovuhratelnosti, což není u adventur obvyklé.

Pro: Různá zakončení příběhu, grafika, dabign.

Proti: Atmosféra je slabší, kratší délka hry.

Spíše podprůměrný adventurní zážitek, který sice obstojí po stránce příběhu, ale to ostatní už je dost bída. 3D grafika vypadá ošklivě a vymodelované postavy působí až příliš toporně. Hlavně pak quasimodovský styl chůze Lary vypadá otřesně. S optimalizací se nikdo moc nepáral, se zapnutým vyhlazováním už 8800GTS 512 ztrácí dech, což je na adventuru docela síla. Něco málo nepříjemných bugů a gamekixů taky moc nepotěší.

Memento Mori je velmi lehká adventura s dobrým příběhem a velmi dobrým zakončením, kterou strhává ke dnu hlavně odfláknuté technické zpracování.
Pro mě osobně se jedná o zklamání roku. Dle mého hra obstojí právě a díky jen grafice, která je na adventuru opravdu nádherná, a to i přesto, že jsem zastáncem klasických, ručně kreslených adventur. Příběh mě zklamal snad nejvíc. Dvě třetiny příběhu jsou jen hloupé žvatlání o ničem a za něco stojí až část, kdy se přesunete do kláštera uprostřed finských lesů. Pokud navrch přihodíte i tu trapnou obtížnost, kdy můj největší zákys trval 10 minut a to jen kvůli tomu, že odmítám takové vymoženosti, jako je zobrazení všech předmětů na obrazovce, tak to je určitě hodno zamyšlení. Nebýt toho opravdu podařeného vyvrcholení příběhu a povedené grafiky, kterou bych ale beze zbytku vyměnil za lepší hratelnost, tak bych nedal ani těch 50%.

Pro: závěr příběhu, grafika

Proti: v prvních dvou třetinách jedna velká nuda, velmi nízká obtížnost

Velmi zajímavá adventura. Zejména tím faktem, že vám hra dovolí jít dál, přestože jste danou situaci nevyřešili úplně nejlépe, a pak vám to sečte v závěru v jednom z mnoha možných variant zakončení. To mi přijde jako úplně úžasný nápad, trošku znervózňující, protože byste to rádi napravili, ale už to nejde, stejně jako v životě. Teda s tím rozdílem, že hru můžete hrát celou znova.

Nízká obtížnost mně naprosto vyhovovovala, jsem takový analfabet, že i přes nízkou obtížnost jsem se asi pětkrát trošku zaseknul. Na můj vkus to bylo naprosto akorát, a jsem zrovna v takovém období, kdy mě zajímají hlavně ty příběhy a když jsou hádanky logické, přesto ne stupidní, tak jsem nadmíru spokojený. Už mě nebaví po těch letech čučet desekrát během hodiny do návodu.

Gradace příběhu je vyjikající. Ze začátku se neděje zdánlivě vůbec nic, ale kousek po kousku přibývá záhad, napětí a konfliktu. Celková zajímavost příběhu sice nedosahuje závratných výšin, nepřiková vás k sedačce, ale je to celkem podařené mysteriózno, které si bere vzor v mnohých podobně laděných filmech, ale které mě neuráželo. Toho detektivního tam mohlo být klidně více. Nejvíce mě baví prozkoumávat záhadné artefakty, fotografie a odhalovat děsivé skutečnosti.

Co však musím velmi zkritizovat, je česká verze, která je k dispozici na Steamu. V jedné místnosti v lokaci Ermitáž vás to vždy vyhodí do Windows a jediné řešení je si stáhnout jinou jazykovou verzi, tuto lokaci projít a pak si zase stáhnout zpět tu českou. Navíc obrovské množství textu (odhadem 5%, většinou v rámci vedlejších nedůležitých rozhovorů, ale čas od času i třeba v předělových animacích) je odříkáno ne (jinak celkem kvalitním) dabignem, ale počítačovým hlasem (jako když si přehrajete text v google slovníku). Takovéhle věci by se opravdu neměly stávat a když už se stanou, měly by se bleskově opravit. Jenže na Steamu už je to docela dlouho a nikdo se s tím neobtěžuje nic dělat.

Hudba je moc pěkná, tracků je celkem málo, ale to málo je fajn. Grafika na mě působila lehce umělým dojmem. Zvláště v Lyonu. Ke konci už to bylo lepší. Mimika postav je příšerná, rty se takřka nepohybují a v některých momentech jsem měl problém rozeznat, kdo zrovna vůbec mluví. K charakterům jsem bohužel nedokázal přilnout tolik, jako v jiných adventurách, a proto nebyl emoční dopad tak velký, jak by mohl být, ale to může být jen subjektivní problém.

Přes drobné výtky (nepočíte tu velkou, která se týká Steam verze) za mě však rozhodně palec nahoru.