Mafia: The City of Lost Heaven

Mafia

29.08.2002
27.01.2004
09.03.2004

Hlavní hrdina hry, mladý taxikář Tommy Angelo, si žije poklidným životem v americkém městě Lost Heaven. Probíhají 30. léta a v této krizí zmítané době je vděčný i za to. Vše se změní jednoho dne, kdy si Tom dává pravidelnou cigaretu u auta, když uslyší náraz; místní mafiáni nezvládli řízení v automobilové honičce a docela nutně potřebují svézt. Tom, dívaje se do ústí pistole, nemá na výběr, a aniž by si to sám uvědomil, právě se zapletl s něčím, z čeho už nelze couvnout. Začíná jeho život v rodině dona Salieriho

Mafia je akční hra viděná z pohledu třetí osoby, ve které hráč retrospektivně prožívá Tomův příběh. Stane se členem jedné ze dvou mafiánských rodin, jež válčí o moc nad městem. Právě na příběh klade Mafia největší důraz a mnohdy se díky velkému počtu hraných sekvencí blíží spíše filmovému zážitku. O dabing v českém znění se postarali mj. Marek Vašut (Tommy Angelo), Petr Rychlý (Paulie), Luděk Čtvrtlík (Sam), Antonín Molčík (don Salieri) a Linda Rybová (Sára).

Mise, jejichž náplní je vybírání výpalného, vyřizování tajných obchodů, zastrašování nepřátel, likvidace nepohodlných důkazů a osob a dokonce i účast v automobilovém závodu, jsou zasazeny do žijícího přímořského města, které křižují desítky dobových automobilů. Zbraňový arzenál, sestavený výlučně z reálných "kousků", čítá baseballovou pálku, Thompson 1928, dva typy brokovnic, Colt 1911 a řadu menších zbraní. Hra neumožňuje libovolné ukládání. Mimo stěžejní kampaně jsou k dispozici módy Jízda a Extrémní jízda.

Mafia po svém vydání sklidila velký ohlas jak u nás, tak v zahraničí, a to i díky své tématice, která byla v roce 2002 ve hrách ještě poměrně neprobádaná. Hra byla v roce 2004 portována na další platformy. Tato verze však byla výrazně osekaná a nezískala si tak pozitivní ohlasy. Illusion Softworks nebylo do portování hry zapojeno. Konzolová verze například neobsahuje extrémní jízdu, kterou nahradily závody.

Fanoušci se po dlouhých 8 letech dočkali druhého dílu, který se v rámci pokračování mafiánské mozaiky přesouvá do jiného města o několik let později. Potkáváme v něm nové postavy, rodiny, projedeme se v modernějších autech a zažijeme dobrodružství, které má k prvnímu dílu blíže, než by se mohlo na první pohled zdát. Trilogii v roce 2016 zakončila Mafia III vyvíjená studiem Hangar 13 a příběhově zasazená do šedesátých let.

V roce 2020 se hra při vytváření kompilace Mafia: Trilogy dočkala vydání kompletního remaku pod názvem Mafia: Definitive Edition, který předělává a inovuje nejen design úrovní, střelbu a jízdní model, nýbrž i příběhové části, jimž se dostává značného rozšíření.

Kdyby si odpustily ty dobový obleky, tak by to mohlo působit docela "aktuálně" a víc jako ucelený film, než jako fan projekt.

Mafia není jen hra. Je to symbol, ikona, legenda. Pro mnohé možná i životní styl. Je to naprosto unikátní dílo z rukou geniálních českých ručiček, skrývajíc v sobě neskutečné kvantum emocí a to nejen díky promyšlenému příběhu, protože hru s velkým H dělá z Mafie více věcí, ale popořadě.

Nebudu tady rozpitvávat příběhové pozadí či hratelnost, tohle není recenze. Ale nedá mi to, abych nevychválil design města do nebes. Prostředí a design celkově je pro mě ve hrách jedna z nejdůležitějších věcí a fakt, že i po několika letech od dohrání si některé části Lost Heaven pamatuju, znamená trefu do černého. Hlavní designér Dan Vávra se pro mě stal géniem v oboru, když skloubil na pohled poutavé, přesto však věrné a uvěřitelné město bez hluchých a prázdných míst a nelogických úseků.

A když už se procházíte po tomto designérském skvostu, je důležité mít jako doprovod kvalitní hudbu a té se vám tu dostane v porci více než pořádné. Český symfonický orchestr pod vedení pana Šimůnka dokázal nahrát tak geniální melodie, že i já, zarytý metalista/drum'n'bassista (blbý slovo), neměl ani na chvíli potřebu hudbu vypnout nebo nahradit. V kombinaci s profesionálním dabingem pánů Vašuta, Rychlého a dalších se jedná o lahodou symfonii pro mé uši. Českým dabingům se sice vyhýbám víc než uklízečky studentským kolejím, ale u Mafie si nic jiného představit nedokážu, což dokazuje fakt, ze s anglickým dabingem jsem hru nedokázal dohrát.

Mohl bych sem házet superlativy ještě hodně dlouho, leč místa není neomezeně a stejně, kdo by to pak četl. Pro mě je Mafia nejlepší česká hra a přestože obsahuje pár menších neduhů, jsou to jen nepatrná smítka na jinak parádním zážitku. Děkuju Illusion Softworks za zážitek, na který budu vzpomínat do konce života.

Pro: Vynikající příběh, perfektní design města a okolí, hudební doprovod, dabing a vše ostatní.

Proti: Opravdu jen pár malých chybiček a neduhů, ale nic velkého...

Mafia je pro mě nejlepší hra kterou jsem kdy hrál a zatím jediná, které dám 100%. Pro mě nezapomenutelným prvkem je příběh, ze kterého by se mohl poučit nejeden filmový scénář. Skvěle zachycená atmosféra 30.let, perfektně propracované zapamatovatelné město, kde každá čtvrť má svoji jedinečnou tvář. Velmi povedené dobové automobily, které není lehké řídit a klasické zbraně, v čele s legendárním Tommy gunem. Mafia je hra, po jejímž dohrání jsem si přál, abych si mohl vymazat vzpomínky na ní a prožít příběh od začátku...:) Je dělána s maximálním citem pro detail. Kapitolou samou pro sebe je hudba. Tehdejší songy jsou opravdu chytlavé a skvěle pasují do hry, stejně jako složená instrumentální část. K tomu všemu přidejte ještě bezchybný český dabing s nezapomenutelnými hláškami a máte postaráno o luxusní zážitek. Myslím, že mi tahle hra dala do života víc než jenom zábavu a právě proto těch 100%...

Pro: příběh, atmosféra, Lost Heaven, hudba, dabing, i na dnešní dobu pěkná grafika

Proti: nic zásadního

Mafia: The City of Lost Heaven je hra se vším všudy. Jak už psali jiní přede mnou, odehrává se v ní opravdu výjimečný (až filmový) příběh, který Vás vtáhne do děje a nepustí, dokud nedospějete k závěrečným titulkům. Už na úplném začátku mě uchvátilo skvěle vytvořené intro, doprovázené snad ještě lepší hudbou, která je s ním nesmazatelně spjata. Tuto úvodní skladbu mohu poslouchat téměř každý den a myslím si, že mě nikdy neomrzí.

Po zmíněném úvodu dojde ke spuštění hry, a to nejprve tutorialu (který se dá tuším přeskočit), kde se seznámíte se základním ovládáním Tommyho a většiny předmětů, včetně zbraní a vozu.

Nyní už se dostáváme k samotné hře. Hned první mise je jak vystřižená z mafiánských filmů, po ní se atmosféra malinko uklidní, když pracujete jako taxikář a následně se znovu ocitnete ve společnosti mafie, kde příběh pokračuje v jejích službách. Závod, který přijde později, považuji za jeden z nejlepších, co jsem kdy odjel a jeho obtížnost je pro mě spíše plusem, protože jeho vyhrání je velká výzva a po něm přijde neskutečná radost.

Sám jsem hru dohrál nejméně pětkrát a určitě tohle číslo není konečné. Český dabing je určitě nejlepší, jaký jsem v kterékoli hře slyšel a mé nadšení ještě umocnil fakt, že jsem Mafii hrál nejprve v anglickém znění, což nebylo ono. Měřit se s ním může snad jen dabing v Poslu Smrti, ale u mě stejně vyhrává ten z Mafie.

Hru řadím ve svém herním žebříčku na nejvyšší stupínek a myslím, že na něm zůstane, popřípadě tam bude stát se svým následovníkem jménem Mafia 2, který snad už letos opravdu vyjde.

Pro: příběh, hudba, český dabing, obtížný závod, znovuhratelnost, ...

Proti: snad jen neoficiální názvy vozů, za což ale vývojáři nemohli a co se dá lehce opravit módem

Vynikající hra, geniální dialogy, skvěle nezávisle fungující město. Musím uznat, před vydáním této hry, jsem si nikdy nemyslel, že takto vysoce kvalitní hra může vzniknout v naší české kotlině a to k tomu s profesionálním českým dabingem předních českých herců. První co mě zaujalo je obrovský herní svět(město, venkov atd.), pak příběh spolu na tu dobu perfektní grafika + chytlavá hudba, skvěle načasované zvratyletiště, ale i docela tuhá hratelnost. Jediné mínus s mého pohledu byl frustrující závod. Na závěr jen jediné: ať je dvojka alespoň stejná ne-li lepší.

Pro: příběh, český dabing,grafika, hudba, herní svět

Proti: snad jen ty závody

Mafia je geniální mistrovské dílo - jak jinak nazvat hru, která mě dokázala pohltit svým úchvatným příběhem, perfektní grafikou a precizním dabingem. Na Mafii jsem vyrůstal, dělala mi společnost po celé hodiny, někdy i dny. Obyčejně nemám tendence hru hrát několikrát po sobě, ale Mafia má v sobě velmi neobvyklé kouzlo, které ostatním hrám chybělo. Většinou mám velký problém s českým dabingem, Mafia jde ale s tímto tématem úplně jiným směrem. Profesionální český dabing, precizně namluvené hlášky - zkrátka nemám co hře vytknout. Velkou pochvalu si po dlouhé době zaslouží i perfektní grafika - příroda, město a auta jsou na té nejvyšší grafické úrovni, stejně tak akční scény a videa. Velmi pozitivně překvapen jsem především byl s výbornou hratelností, honičky v autech, ovládání hlavní postavy, střílečky - vše bezchybné a naprosto skvělé. Mafia je zkrátka jedním slovem geniální hra, na kterou budu do smrti vzpomínat ...

Pro: Úchvatný příběh, perfektní grafika, precizní dabing ...

Proti: Nic ...