Lemmings

DMA Design •  E&E Software (C64) •  Sunsoft (SegaMD, SNES) •  Ocean Software (NES, GB) •  Probe Software (SegaMS) •  FRED Publishing (SAMC) •  BANDIT Inc. (FMT, PC98) •  Psygnosis Limited (CDi) •  Kuusoukagaku (TG16) •  8bit Games (J2ME)
14.02.1991
1993
24.06.1994
1994
25.03.2005

V na první pohled jednoduché plošinovce máte za úkol dopravit vaše lemmingy (lumíky) na druhou stranu mapy. K tomu vám napomáhají speciální ability, které můžete přiřadit jednotlivým lemmingům. Ty jsou však časově nebo jinak omezené, například pokud máte překonat neschůdnou skálu, můžete buď vybudovat most nahoru, nebo použít schopnost kopání a prokopat se na druhou stranu. Problém je v tom, že vám lumíci neustále chodí po mapě, musíte je tedy zabezpečit proti pádu do vody nebo z velké výšky, a přitom ještě postupovat k cíli. Co se týče dveří, do kterých musíte lumíky dostat, těch je v některých mapách více a vy musíte zvážit, do kterých lze opravdu lumíky dostat, a které jsou naopak falešné. To kolikrát vyžaduje velkou dávku přemýšlení, zvlášť na velkém počtu složitých map. Těch je na výběr obrovské množství, další si můžete stáhnout i z internetu.

Obtížnost hry má 4 úrovně: Fun, Tricky, Taxing a Mayhem. Pokud byste se náhodou zasekli, k dispozici je také funkce, kterou odpálíte všechny lumíky současně a můžete začít znovu.

Tak jsem oprášil tuhle klasiku, kterou jsem se v devadesátkách něco nahrál, ale nebylo to nic systematického. Spíše šlo o výplňovou hru mezi dungeony, adventurami a strategiemi, takže když jsem si chtěl trochu odpočinout, pustil jsem na chvíli Lemmings a dal si pár úrovní. Ani nevím, jak daleko jsem se kdysi dostal, asi moc daleko ne. Myslel jsem, že si dám teď jen tak pár obrazovek a zase na to zapomenu, ale místo toho jsem u toho přikovaný už dva dny. Zatím level 60 :-) Tak jsem asi někde v polovině.

Čím začít? Napadá mě: zlaté staré časy a říkám si. Proč to bylo dříve tak super? Proč mě to tak bavilo? Proč, proč to?? Je jasné, že v tom má prsty mládí. Všechno je v tom věku jiné, dítě objevuje, objevuje a vše ho baví. Jsou to jasné plusové body, takže těžko srovnávat, jelikož jako dítě jste vždy o krok napřed. Když pomineme tento krásný věk, dá se přeci jen oproti dnešku vyzdvihnout jedna další, tentokrát vlastnost hry, která má se hrou lemmings hodně společného a tou je originalita. Vím, že je v dnešní době těžké dělat originální hry, je těžké vymýšlet jiné žánry a inovace a dříve to byla obrovská výhoda. Tenkrát byl herní svět ještě celkem v plenkách, přecházelo se na nové prostředí, grafiku, a když si představím, že skoro každá hra, ke které jsem se začátkem 90 let přimotal, byla buď úplně jiná, originální, nebo se alespoň z části vymykala již mě známým hrám, vychází mi z toho obrovská výhoda pro toho, kdo tohle skvělé období zažil.

Lemmings jsme s kamarádem objevili velmi brzy poté, co hra vyšla a přiznám se, že mě okamžitě chytla. Chytla mě atmosféra, i když mnozí by mohli namítnout, že tam žádná není, ale pro mě ano, tedy alespoň si jí pamatuji. Chytla mě ta originalita, nikdy předtím jsem nic podobného neviděl a nehrál. Výborná je i hudba, na tu dobu vynikající skladby, které snad nikdy neomrzí a co si budeme nalhávat, tolikrát, co jsem musel opakovat různá kola a poslouchat po tisícáté pořád to samé, to by mě ve většině her přestalo bavit, ale v Lumíkách ta hudba sedí ja ucho na hrnec.

Jako malý jsem měl tu výhodu, že Lemming pro mě byla obrovsky těžká hra. Dostal jsem se maximálně přes první obtížnost, a jelikož bylo hned ze začátku na výběr ze všech čtyřech, občas jsme zkoušeli i Mayhem, ve které jsme se ale nedostali ani přes 3 kolo. Proto jsem také u hry zůstal poměrně dlouho. Jsem jeden z těch, kterého baví pořád dokola zdolávat úroveň, kterou nemohu dokončit. Znám spoustu lidí, kteří to zkusí 2-3 krát a po nezdaru končí. Mě nevadilo zdolávat jedno kolo třeba týdny. Už si ani nepamatuji, kdy přesně jsem hru dohrál, ale bylo to určitě o mnoho let později, než jsem se k ní dostal poprvé.

Asi pro její originalitu, atmosféru a hudbu slovo Lemming zmiňuji pokaždé, když se s někým bavíme o počátku hraní na PC. A myslím si, že už něco znamená, být zmiňován spolu s takovými hrami, jako byly: Dune 2, Prince of Persia, Monkey Island....

Pro: Originalita, hudba, námět, různorodost levelů

Proti: občas mi vadila obrovská zhuštěnost Lumíků, kdy se pod jedním skrývaly až desítky

Lemmings jsem hrál spolu se Ski or Die a Perestroikou, které jsme přezdívali zpívající žáby, na stařičké třiosmšestce u kamaráda na chatě. Co jsme se s lumíky nablbli a kolik jsme jich schválně zamordovali snad ani nejde spočítat.

Nejprve jsme zkoušeli jejich zvláštní schopnosti, a když jsme herní systém dostali do ruky, dařilo se nám vcelku rychle plnit počáteční kola. Obtížnost v nich však rychle narůstala, a tak znovu přišlo na řadu zabíjení převážně pomocí nově nabytých vlastností. U toho jsme pak skončili a sám jsem Lemmings dohrál až po dlouhé době doma přes DOSBox.

Pro: zábavné, velké množství levelů, spousta vlastností lumíků

Proti: ke konci vysoká obtížnost

Ha! Tak tohle je jedna z nejlepších akčně logických her jaká kdy vznikla. Ten nápad byl vskutku originální. Vypustit haldu malých smradů, kteří jdou a jdou, do toho jejich abstraktního světa a dát hráči pár prostředků, kterými má dosáhnout toho, aby se ti mužíčci dostali na místo určení.
Grafika je roztomilá, pidihajzlíci se hýbou, třepou a tak dále a je to opravdu vtipné. Mě osobně v té době přišly hodně zajímavé lokace. Celý ten svět Lemmings vypadal tak zvláštně, tak trochu i "umělecky". Dodneška si Leminksy zahraju rád. Bohužel jen nějaké klony. Ale to nevadí. Byla to jedna z nej her mého dětství. Vytknout ale musím již zmiňované označování těch trpajzlíků. Kolikrát to vypadalo že jde jeden, a přitom to byli dva nebo tři. Taky obtížnost měla laťku celkem vysoko. Ale i tak, jedná se o klasiku PC her.

Pro: Zábavnost, zajímavé prostředí, vtip.

Proti: Celkem obtížné.

Legendární záležitost, jednoduchý jasný a stručný koncept, který funguje na výbornou, kdo by čekal tolik zábavy s haldou zelenovlasých tlouštíků, kteří pochodují na smrt:) Map bylo velké množství, některé celkem těžké. Chválím taky výborné melodie, které se mi nevím proč nikdy nezprotivily jako v jiných hrách. Vytknul bych možná kolikrát obtížné zaměření určitého lemídka, když byli blízko u sebe, ale na druhou stranu, nenapadá mě jak jinak pořešit lepší výběr a zaměřování konkrétních lemídků.

Co je ale skutečně výborné na téhle hře je možnost hry ve dvou hráčích. Hráli jsme to tenkrát s bráchou na Mega Drivu, a byla to neskutečná sranda až jsme se váleli po zemi, neni nad to druhýmu rozkopat, rozmlátit, rozežrat a rozmombardovat pracně vytvořené cestičky svými záškodníky:D Mapy pak vypadaly skutečně výborně, kolikrát byla obrazovka skoro prázdná, úplně vykousaná a rozvrtaná. Hra ve dvou byla na téhle hře to nejlepší:)

Pro: koncept a nápad, hudba, hra ve dvou, spousta zelených afro hlaviček:)

Proti: nic co by stálo za zmínku mě nenapadá

Klasika a jedna moje oblíbená hra. Pravda hodně jsem se při tom i navstekal, protože některé levely byly velmi težké. Prostě hra s totálně blbými skřitky co ti klidně spadnou ze srázu jen proto že jsi je nezastavil :) Při dlouhodobém hraní Lemmingsů vám hrozí, že budete jak oni a půjdete po chodníku spadnete do kanálu s nadávkama jakto, že vás nezastavili nebo nepostavili schody :)

Pro: Jednoduchá a dobře vymyšlená hra

Proti: Některé levely jsou obtížné