Čím začít? Napadá mě: zlaté staré časy a říkám si. Proč to bylo dříve tak super? Proč mě to tak bavilo? Proč, proč to?? Je jasné, že v tom má prsty mládí. Všechno je v tom věku jiné, dítě objevuje, objevuje a vše ho baví. Jsou to jasné plusové body, takže těžko srovnávat, jelikož jako dítě jste vždy o krok napřed. Když pomineme tento krásný věk, dá se přeci jen oproti dnešku vyzdvihnout jedna další, tentokrát vlastnost hry, která má se hrou lemmings hodně společného a tou je originalita. Vím, že je v dnešní době těžké dělat originální hry, je těžké vymýšlet jiné žánry a inovace a dříve to byla obrovská výhoda. Tenkrát byl herní svět ještě celkem v plenkách, přecházelo se na nové prostředí, grafiku, a když si představím, že skoro každá hra, ke které jsem se začátkem 90 let přimotal, byla buď úplně jiná, originální, nebo se alespoň z části vymykala již mě známým hrám, vychází mi z toho obrovská výhoda pro toho, kdo tohle skvělé období zažil.

Lemmings jsme s kamarádem objevili velmi brzy poté, co hra vyšla a přiznám se, že mě okamžitě chytla. Chytla mě atmosféra, i když mnozí by mohli namítnout, že tam žádná není, ale pro mě ano, tedy alespoň si jí pamatuji. Chytla mě ta originalita, nikdy předtím jsem nic podobného neviděl a nehrál. Výborná je i hudba, na tu dobu vynikající skladby, které snad nikdy neomrzí a co si budeme nalhávat, tolikrát, co jsem musel opakovat různá kola a poslouchat po tisícáté pořád to samé, to by mě ve většině her přestalo bavit, ale v Lumíkách ta hudba sedí ja ucho na hrnec.

Jako malý jsem měl tu výhodu, že Lemming pro mě byla obrovsky těžká hra. Dostal jsem se maximálně přes první obtížnost, a jelikož bylo hned ze začátku na výběr ze všech čtyřech, občas jsme zkoušeli i Mayhem, ve které jsme se ale nedostali ani přes 3 kolo. Proto jsem také u hry zůstal poměrně dlouho. Jsem jeden z těch, kterého baví pořád dokola zdolávat úroveň, kterou nemohu dokončit. Znám spoustu lidí, kteří to zkusí 2-3 krát a po nezdaru končí. Mě nevadilo zdolávat jedno kolo třeba týdny. Už si ani nepamatuji, kdy přesně jsem hru dohrál, ale bylo to určitě o mnoho let později, než jsem se k ní dostal poprvé.

Asi pro její originalitu, atmosféru a hudbu slovo Lemming zmiňuji pokaždé, když se s někým bavíme o počátku hraní na PC. A myslím si, že už něco znamená, být zmiňován spolu s takovými hrami, jako byly: Dune 2, Prince of Persia, Monkey Island....

Pro: Originalita, hudba, námět, různorodost levelů

Proti: občas mi vadila obrovská zhuštěnost Lumíků, kdy se pod jedním skrývaly až desítky

Lemmings jsem hrál spolu se Ski or Die a Perestroikou, které jsme přezdívali zpívající žáby, na stařičké třiosmšestce u kamaráda na chatě. Co jsme se s lumíky nablbli a kolik jsme jich schválně zamordovali snad ani nejde spočítat.

Nejprve jsme zkoušeli jejich zvláštní schopnosti, a když jsme herní systém dostali do ruky, dařilo se nám vcelku rychle plnit počáteční kola. Obtížnost v nich však rychle narůstala, a tak znovu přišlo na řadu zabíjení převážně pomocí nově nabytých vlastností. U toho jsme pak skončili a sám jsem Lemmings dohrál až po dlouhé době doma přes DOSBox.

Pro: zábavné, velké množství levelů, spousta vlastností lumíků

Proti: ke konci vysoká obtížnost

Ha! Tak tohle je jedna z nejlepších akčně logických her jaká kdy vznikla. Ten nápad byl vskutku originální. Vypustit haldu malých smradů, kteří jdou a jdou, do toho jejich abstraktního světa a dát hráči pár prostředků, kterými má dosáhnout toho, aby se ti mužíčci dostali na místo určení.
Grafika je roztomilá, pidihajzlíci se hýbou, třepou a tak dále a je to opravdu vtipné. Mě osobně v té době přišly hodně zajímavé lokace. Celý ten svět Lemmings vypadal tak zvláštně, tak trochu i "umělecky". Dodneška si Leminksy zahraju rád. Bohužel jen nějaké klony. Ale to nevadí. Byla to jedna z nej her mého dětství. Vytknout ale musím již zmiňované označování těch trpajzlíků. Kolikrát to vypadalo že jde jeden, a přitom to byli dva nebo tři. Taky obtížnost měla laťku celkem vysoko. Ale i tak, jedná se o klasiku PC her.

Pro: Zábavnost, zajímavé prostředí, vtip.

Proti: Celkem obtížné.

Legendární záležitost, jednoduchý jasný a stručný koncept, který funguje na výbornou, kdo by čekal tolik zábavy s haldou zelenovlasých tlouštíků, kteří pochodují na smrt:) Map bylo velké množství, některé celkem těžké. Chválím taky výborné melodie, které se mi nevím proč nikdy nezprotivily jako v jiných hrách. Vytknul bych možná kolikrát obtížné zaměření určitého lemídka, když byli blízko u sebe, ale na druhou stranu, nenapadá mě jak jinak pořešit lepší výběr a zaměřování konkrétních lemídků.

Co je ale skutečně výborné na téhle hře je možnost hry ve dvou hráčích. Hráli jsme to tenkrát s bráchou na Mega Drivu, a byla to neskutečná sranda až jsme se váleli po zemi, neni nad to druhýmu rozkopat, rozmlátit, rozežrat a rozmombardovat pracně vytvořené cestičky svými záškodníky:D Mapy pak vypadaly skutečně výborně, kolikrát byla obrazovka skoro prázdná, úplně vykousaná a rozvrtaná. Hra ve dvou byla na téhle hře to nejlepší:)

Pro: koncept a nápad, hudba, hra ve dvou, spousta zelených afro hlaviček:)

Proti: nic co by stálo za zmínku mě nenapadá

Klasika a jedna moje oblíbená hra. Pravda hodně jsem se při tom i navstekal, protože některé levely byly velmi težké. Prostě hra s totálně blbými skřitky co ti klidně spadnou ze srázu jen proto že jsi je nezastavil :) Při dlouhodobém hraní Lemmingsů vám hrozí, že budete jak oni a půjdete po chodníku spadnete do kanálu s nadávkama jakto, že vás nezastavili nebo nepostavili schody :)

Pro: Jednoduchá a dobře vymyšlená hra

Proti: Některé levely jsou obtížné

Leendární lumíci - kdo nezažil v devadesátkách, je snad jen ten, kdo nečuchnul k PC hrám :-)

Skřítkoví jedni malí, mizerní, toužící po jediném - dostat se do chrámu spásy za jakoukoliv cenu. Do cesty se jim ale staví různé překážky, visuté srázy, zdi a podobné a tak nezbývá než hrabat, kopat, zastavovat, stavět, létat s paraplíčky a někteří se musí obětovat pro kolektivní blaho.

Jak už je zřejmé. s narůstajícím počtem úspěšných levelů stoupá obtížnost, takže ke konci už lámete mozkové závity i klávesnici vzteky, když se nepodaří včas zareagovat a v požadovaném počtu ty mrchy poslat do tunelu. Nostalických 80 %

Pro: hratelnost, spousta levelůq

Proti: nahuštěnost a nepřehlednost desítek lumíků