Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

DMA Design

Spojené království
Založeno 1987, zrušeno 2002
Herní studio DMA Design založil v roce 1987 ve skotském Dundee David Jones spolu s dalšími dvěma kamarády Russellem Kayem a Mikem Daillym. Název DMA vycházel z manuálu k programování na Amize a znamenal Direct Memory Access. Iniciály DMA byly později překřtěny na Direct Mind Access, ovšem změna se příliš neujala, a tak zakladatel vtipkoval, že DMA nemusí znamenat vůbec nic (Doesn't Mean Anything).

V roce 1988 uzavřelo studio partnerství s Psygnosis a vytvořilo vesmírné akční arkády Menace a Blood Money. Ty byly prvně vyvíjeny pro Amigu a následně portovány na Commodore 64, PC a Atari ST. Zlomový úspěch přišel v roce 1991 v podobě hry Lemmings, které se po portování na všechny tehdejší platformy prodalo nad 20 milionů kopií, což je úctyhodné číslo i v dnešní době. Hra se přirozeně dočkala svých pokračování i spin-offů těžících ze známého jména. Teprve kvůli tvorbě pokračování Lemmings bylo studio rozšířeno o další dva členy.

Mezi lety 1994 a 1998 vytvořilo studio několik videoher pro Nintendo (např. Body Harvest), které se svého portu na PC nedočkaly. Další hrou, která se na PC objevila a vzbudila snad ještě větší rozruch, než Lemmings, bylo Grand Theft Auto. To bylo následně portováno na PS1 a o dva roky později i na Game Boy Color.

Krokem k větší profesionalitě mělo posloužit zařazení společnosti pod Gremlin Interactive. Spolupráci však brzy začaly provázet neshody, zejména co se týkalo vývoje společných grafických enginů. V březnu 1999 bylo Gremlin Interactive odkoupeno většími Infogrames, což na krátkou dobu platilo i pro DMA Design. Téhož roku v září se naštěstí podařilo dokončit velmi povedené pokračování Grand Theft Auto 2, které se opět dočkalo vřelého přivítání hráči i recenzenty. Záhy poté Infrogames prodali DMA Design Take-Two Interactive Software. Souběžně s tím ale ze společnosti odešli dva zakládající členové - zmiňovaní kamarádi Davida Jonese. Během vývoje Grand Theft Auta III odešel také samotný David Jones, aby založil dceřinou společnost vývojářského studia Rage Software a jako své spolupracovníky přijal oba zakládající členy DMA Designu. V roce 2002 byl DMA Design přenesen pod křídla Rockstar Games a došlo k jeho přejmenování na Rockstar North.

Nejlépe hodnocené hry