Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Grand Theft Auto 2

GTA 2, GTA2

říjen 1999
30.10.1999
76
406 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware (dříve placená hra)
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Hlavním hrdinou v tomto díle je chlápek jménem Claude Speed, který, aby si vydělal nějaké peníze, plní různé úkoly pro několik gangů. GTA II se odehrává ve třech částech města: Downtown, Residential a Industrial. Tyto čtvrti se liší jinými gangy, auty a hlavně policií. V Downtownu po Vás jde maximálně normální policie, v Residentialu po Vás může jít i FBI a v Industrialu už na Vás můžou poslat celou armádu. Oproti prvnímu dílu se rozrostl i arzenál zbraní. Už tady najdete např. granáty, Molotovovy koktejly, brokovnici, elektrogun a podobně. Mapa je opět rozsáhlá a tak máte možnost prolézat všechny nejzapadlejší uličky a hledat třeba loga GTA.

GTA II obsahuje i multiplayer s několika různými módy. Takže pokud už vás nebaví plnit mise nebo už jste prošli celou hrou, můžete pro změnu pozabíjet vaše přátele v multiplayeru.

Série pokračuje hrou Grand Theft Auto III.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 65
Zpočátku mě GTA 2 docela bavilo. Nejsem sice ten typ, který by se vyžíval v ničení města, takže stejně jako u prvního dílu, jsem se snažil o plnění misí. V Downtown sektoru jsem dokončil všech 22 misí pro všechny tři gangy. Nebylo to sice úplně lehké, ale pořád zábava převládala nad frustrací. Bohužel v Residential sektoru se situace otočila. Obtížnost misí vzrostla nad mojí mez únosnosti a neustálé opakování misí mě přestávalo bavit. Hru jsem tedy nakonec nedohrál.

Přitom je to docela škoda. Příběhově to sice není žádná sláva, o městě a těch gangsterských skupinách se vlastně nic nedozvíte, resp. něco málo je v manuálu, ale jinak prostě dostáváte jeden úkol za druhým. Nicméně je potřeba uznat, že některé mise byly docela vtipné. Zajímavá je ta funkce reputace, kdy pokud máte v dané čtvrti reputaci špatnou, tak po vás střílí na potkání hlava nehlava. Navíc na hranicích znepřátelených gangů probíhá regulérní válka. V Residential sektoru jsem se pěšky přimotal na hranici mezi Zaibatsu a Redneck a najednou kolem mě začaly lítat rakety a molotovy z obou stran. Tohle jsou věcičky, které se mi na hře líbí, dokonce i s tím nepříjemným sejvovacím systémem jsem se celkem dobře vypořádal, ale obtížnost těch misí tu hru alespoň pro mě zabíjí. Mohl bych sice nahrabat trochu násobič na lehkých misích pro všechny tři gangy a pak začít dělat bordel a hrabat peníze, ale tohle mě fakt nebaví.

Pro: Živé rozlehlé město, Reputace u gangsterských skupin, Mise v Downtown sektoru, Spousta aut a výzbroje

Proti: Obtížnost misí v Residential sektoru, Způsob sejvování, Ovládání střelby

+21 +23 −2
  • PC 90
Výborné pokračování, které ač se pevně drží původního herního konceptu z jedničky, vylepšuje hromadu detailů, čímž úspěšně posouvá herní zážitek na novou (a lepší) úroveň. Města jsou přitažlivější, detailnější, v noci stylovější a nabízí i relativně dost vedlejších úkolů, či způsobů, jak se zabavit a maximálně proniknout do herního světa. S tím se také pojí zábavný a propracovaný příběh se špetkou černého humoru (sbírání lidí do autobusu pro masokombinát ruské mafie). GTA 2 se hraje skvěle, je to prvotřídní zábava, co vydrží na hodně dlouhou dobu a jakoby to nestačilo, nabízí i neuvěřitelně chytlavý multiplayer, kdo nezkusil, neuvěří... Jen by to chtělo nějakou mapu města a navigaci pro safehouse, protože než člověk pořádně pronikne do hry, hledání "úložiště" bude pro něj až nadlidský úkol.

Pro: Živé město, chytlavost, hratelnost, trvanlivost, příběh, multiplayer.

Proti: Absence mapy a navigace pro uložení hry, nechat se zapálit plamenometem je až příliš frustrující.

+18
  • PC 80
GTA 2 je první hrou z celé série, co jsem hrál a jak jsem po hraní jedničky zjistil, v pár věcech se od ní liší. Stále se zde vydělává skoro na všem od bouračky, přes přejíždění lidí až po odvoz auta do lisovny. Rozdíl je však v množství peněz, které za tyto úkony dostanete. Již se nejedná o tisíce, ale o desítky, maximálně stovky dolarů.

Protože však potřebujete pro dostání se do další čtvrti milion, tři miliony a pro dokončení celé hry pět milionů dolarů, musíte plnit úkoly pro gangy. Není to ale tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože prací pro jeden gang si znepřátelíte druhý, takže musíte najít způsob, jakým udržíte rovnovážný stav.

Já jsem nejvíce peněz vydělával pomocí tanku, kterým jsem přejížděl auta na silnici. Honila mě sice při tom policie, ale jelikož mě z tanku nemohli vyndat, když jsem zrovna stál na některém z vybuchlých aut, nebyl to až takový problém.

Před policií se dalo utéct do nadzemky anebo přelakováním svého vozu (tank samozřejmě přelakovat nešel). Vozy šli navíc ještě vylepšit zabudováním zbraní nebo bomb, ale mým nejoblíbenějším vylepšením byl barel oleje, jenž jsem postupně vypouštěl na silnici v podobě olejových skvrn. Nejradši jsem tyto skvrny tvořil na nadjezdech, kdy ostatní auta, po najetí na skvrnu padala z nadjezdu buď na auta další anebo na nic netušící chodce.

Celá hra je navíc doplněna o nadabované hlášky, které neomrzí ani po opakovaném poslechu. Vedle klasických hlášek typu Wasted!, Busted! a Kill Frenzy! se zde vyskytuje jedna, která všechny hlášky díky zvláštní intonaci dabéra jasně převyšuje, a tou hláškou je Wipeout! (na odkazu čas 3:18).

Jediný zápor vidím, jak již zmiňují mnozí přede mnou, v systému ukládání. Nejen že uložení stojí nehorázné množství peněz, ale navíc lze provést jen na jednom místě v každé čtvrti. Když ale pominu tento neduh a přihlédnu k faktu, že GTA 2 už je stejně jako jednička zadarmo, nezbývá mi nic jiného než hru doporučit těm, kteří ji ještě nehráli.

Pro: intro, některé mise, tank, nadzemka, vylepšování aut, hlášky, nyní již freeware

Proti: systém ukládání

+18
  • PC --
Jelikož jsem v mládí hrál pouze první díl, tak jsem si nyní chtěl pořádně zahrát díl druhý. A vyměknul jsem, do hry jsem nedokázal dát dostatek hodin na to, abych ji ohodnotil číslem. Ale napíšu aspoň své postřehy.

Vylepšení oproti jedničce jsou znatelné. Pěknější grafika, vyšší rozlišení, plynulejší snímková frekvence, delší dohled (přišlo mi). To se technicky dalo očekávat. Důležitější mi však přijdou výrazně ovladatelnější auta. Člověk už se nerozseká v každé druhé zatáčce. Auta v průměru zrychlují pomaleji a jezdí pomaleji, i když samozřejmě pořád není problém najít pořádné žihadlo. S automobilovým provozem však souvisí i zhoršení, chodci se nyní pohodově procházejí po silnici, klidně čtyřproudé, a mimo přechody. Zároveň je jich nehorázné množství. Možná je to reálnější, ale kdyby aspoň přebíhali rychle, a při přibližujícím autu se občas nerozhodli utíkat souběžně se silnicí, místo rychle na nejbližší chodník. Stejný problém je u krajnice, spousta chodců jde částečně v silnici. Pokud tedy potřebujete někam rychle dojet, snadno za sebou můžete neúmyslně mít štrůdl mrtvol a tím pádem policii. Tohle mi nepřišlo jako vhodná změna.

Uživatelské rozhraní je také lepší, už nemusíte číst miniaturní zprávy na displeji pageru, všechno je dobře vidět jako text na spodku obrazovky (a není problém hru pozastavit a přečíst si to naráz celé). Jen při tom pozastavení hry by nemusel dabér zařvat FREEZE!, protože jsem se pokaždé lekl, že mě honí policie. Hudba v autech je pěkná, ale na můj vkus příliš často přerušovaná různými vtipnými hláškami, komentáři, telefonáty, atd. Ovládání aut a hráče je opět v "tankovém stylu", velká škoda, že autoři neumožnili ovládat hráče i v absolutním směru.

Hra je opět zábavné gangsterské peklo. Opět jsem u toho ovšem nedokázal setrvat ze dvou důvodů - navigace a ukládání. Mapa města (minimálně prvního) je výrazně lepší než u prvního dílu. Je kompaktnější a není složená z dílů, mezi kterými je pouze jeden až dva spoje, ale je výrazně prostupnější. To snižuje frustraci, ale ne dostatečně. Nejsem schopen zapamatovat si bludiště uliček bez výraznějších poznávacích bodů (inu, typické americké velkoměsto). Navigační šipky to mohly zachránit, ale nezachránily. Opět ukazují pouze směr vzdušnou čarou, a bohužel i bez indikace zbývající vzdálenosti. To způsobuje spoustu špatných rozhodnutí, protože netušíte, jestli váš cíl je už ten barák na dohled, nebo ještě pojedete tímto směrem kilometr. Sice vám to zhoršuje a zpomaluje hru, ale ještě by se to dalo překousnout, kdyby se dala kdykoliv uložit hra, nebo alespoň ne za tak šílený poplatek. Pokud je cenou za uložení efektivně ztráta např. půlhodiny hraní (než si na něj vyděláte zpět), tak je to fakt špatný. To znamená, že musíte hrát alespoň několik hodin v kuse, aby se to vyplatilo. A to je bohužel u mě nereálný. Takže jsem si na tomto vylámal zuby, a nehodnotím.
+15
  • PC 80
Po zklamání z prvního dílu, je toto příjemné překvapení. Zlepšení prakticky ve všem.

Po dvou letech vychází Grand Theft Auto 2 a má, za mě stále dobře vypadající, kreslenou grafiku, která chytře spolupracuje s jednoduchou 3D grafikou budov a některých dalších objektů. Policajti jsou stále na prd, ale nyní je jich aspoň více druhů a řízení doznalo také velké zlepšení.

Narozdíl od prvního dílu, kde hrajete ve třech různých městech, zde měníte 3 různé čtvrti.
Každá čtvrť má opět svůj osobitý vzhled a nyní i 3 frakce, pro které můžete plnit úkoly. Ve hře je jednoduchý systém reputace pro každou z nich. Každá frakce ovládá část města a její příslušníci se pak procházejí po jejich území. Následným plněním úkolů pro frakci dle výběru, vám pak reputace roste, nebo klesá. Na ulici to poznáte tím, že na vás členové gangu u kterých máte špatnou reputaci začnou střílet. Není to nic velkého, ale hra vám tímto jednoduchým efektem stále připomíná, že tato mechanika ve hře je a funguje dobře.

Mise jsou nyní velmi různorodější, stále se zde hodně řídí, ale taky si pěkně zastřílíte a vyhodíte pár věcí do vzduchu. Hra má nově taky plnohodnotné rádio s několika stanicemi.

V komentáři na první díl jsem zmiňoval, že pokud jsem nad hrou uvažoval, jako nad arkádou z automatu, tak jsem se vlastně bavil. Zde mne napadla jiná myšlenka. Ukamenujte mě, ale já to stejně řeknu :D. Hra by se podle mého strašně hodila na mobily. Krásná a jednoduchá 3D grafika, by na ručních přístrojích vypadala stále obstojně, dotykové ovládání by také fungovalo dobře a mise jsou krátké (10min +-), ale dost zábavné, aby při cestě v autobuse, nebo kdekoli na cestách zabavily.

Ovšem i zde se najdou dvě chybičky, které se tady drží již od prvního dílu. Jak jsem řekl, hra přináší mnohá zlepšení a různé gangy mají daleko víc osobnosti a charakteru. To ale nezachrání opakující se absenci jakéhokoli komplexnějšího příběhu. Mise jsou stále seznam náhodných činností a úkolů, které na sebe nijak hluboko nenavazují a nic v podstatě nevytváří.

Prostředí čtvrtí se liší a už jsem se tak neztrácel a oproti minulému dílu, jsem již dokonce některé ulice znal nazpaměť. Ale stejně jak u odstavce výše, to nezachrání od chyby, že ta mapa tam prostě chybí. Né tak moc jako v GTA 1...ale prostě chybí.

Celkově však velmi příjemné překvapení a někdy si to nejspíš dám rád znovu.

Pro: Plnohodnotné rádio, grafika se pořád drží, celkové zlepšení.

Proti: Policajti jsou stále k ničemu, příběh, chybějící mapa

+14