Grand Theft Auto

GTA

freeware (dříve placená hra)
Měsíc vydání:
říjen 1997
DMA Design
První díl celosvětově populární herní série zná snad každý. Ze začátku hry si vyberete jednu ze 7 možných postav a vydáte se do rušného Liberty City. Následně se vám otevřou i další dvě města: San Andreas a Vice City.

Ve hře musíte plnit úkoly, které vám zadávají různé osoby a to většinou po telefonu. Kromě plnění hlavních misí můžete plnit i vedlejší mise jako je např. Kill Frenzy nebo jen tak jezdit po městě a provokovat policii. Ve hře nalezne auta i motorky, které poté v některých dílech vymizely. Narozdíl od jiných dílů jsou ve hře pouze 4 zbraně (nepočítám-li pěst). I když jich je málo, je s nimi často obrovská zábava.

GTA 1 je kultovní hra a ve své době vzbudila hodně pozornosti, protože dříve se žádná podobná neobjevila. Později byl první i druhý díl uvolněn zdarma ke stažení prostřednictvím RockStar Classics.

Ke hře vznikly dva datadisky: Grand Theft Auto: London 1969 a Grand Theft Auto: London 1961.

Crash
Crash

No a i hned jsem pokořil druhou fázi San Andreas (získat 3 mega). Stačilo jen trochu více začít pracovat s mapou a kreslit si do ní místa, kde…

Revoluční hra. První městská akce, takže vlastně všechny ty GTAčka, Mafia, Saints row a pod. jsou vlastně potomci tohoto díla a čerpají z něj. Svého času jsme si říkali, že rozlehlejší hra nebude.

Zajímavé je, že třeba ve 3 chybí motorky, když už v jedničce byly 2 typy, bike a superbike.

Pamatuju se jak šel slyšet ten zvuk když šli za sebou ti žlutí mnichové. Přejet je na jeden zátah mi působilo nesmírné potěšení.

V 1 bylo pár věcí, které bych uvítal i v moderních GTA.

Pro: Zábavné, revoluční hra

Proti: Mám ji doma, ale dnes už to nevydržím hrát dlouho.

GTA otevřelo, dá se říct, nový herní žánr, který by se dal označit jako „akční volnost ve městě z pohledu ptačí perspektivy“. Totiž nejen ta volnost, ale i ta kamera byla věc pokud ne ojedinělá, tak málo vídaná.
Vlastně tím, co většinu hráčů na této hře fascinovalo, byla možnost se násilně vyřádit na jinak spořádaném životě ve městě. „Naprosto samozřejmé“ přivlastnění cizího vozidla obvykle předcházelo „chutnému“ přejetí několika chodců. Následovalo vrážení do jiných vozidel, kradení lepších vozidel, vyhledávání nájezdových ramp ke skokům ap. a u takového „blbnutí“ kdekdo dokázal vydržet dost dlouho.

Ze své hráčské a divácké „praxe“ mohu říci, že málokdo se zajímal o plnění jobů. Jakási úroveň snahy byla, to ne, že ne, ovšem plnit úkoly ve hře nesvázané pravidly se nikomu moc nechtělo. Svou „zásluhu“ na tom podle mě má také nemožnost ukládání, protože položit život vážně není těžké, stačí skončit ve vodě, a hráč má omezený počet životů.
Myslím si, že čtyři zbraně, když máte všechny, tak vlastně spíš tři, protože pistoli plně nahrazuje samopal, je málo a obzvláště v této hře, která na zabíjení a destrukcích staví, je to hodně vidět. Naopak jako pozitivum vnímám, že inkasování střely bez neprůstřelné vesty rezultuje v okamžitou smrt.

Na adresu architektury měst se pochvalně vyjádřit nemohu. Sám jsem měl problém někam zajet a vrátit se zpět, byť na startovní pozici, protože celé město se jeví stejně. Třeba alespoň minimapa by ten dopad zmírnila, ale ona není…
U málokteré hry si dovolím kritizovat grafiku, ale tady udělám výjimku. Na to, co nabízí Grand Theft Auto, se dnes bez sebezapření v tváři již prostě nedokáži dívat. A je na místě to kritizovat, poněvadž jiné hry mají grafiku ucházející i po letech… a není jich málo. Nejsem s to říct, jaké hodnocení grafika přijímala v době vydání, nicméně předpokládám, že o nadprůměr nešlo.
Po technické stránce bych vytkl ještě jednu vlastnost – stává se, že hlavní postava zůstane skryta za zdí vysoké budovy „vlivem nevhodně umístěné kamery“. Hodněkrát jsem se přistihl, kterak instinktivně vykláním hlavu doleva či doprava.

I když nedostatků má hra dost, lze je odpustit… zejména s ohledem na to, že se jedná snad o první dílo takto zaměřené. Mé hodnocení dost zvyšuje multiplayer.

Pro: originalita, svoboda, volné zabíjení a ničení, multiplayer

Proti: malý důraz na joby (systematické hraní), grafika, nemožnost ukládání

Ve své době neuvěřitelně originální a také poměrně kontroverzní hra. Žádné prosazování zákona na veřejných pozemcích, či udržování pořádku v nočních ulicích, právě naopak! Ukradněte auto, jeho majitele jím rovnou přejeďte, splňte pár špinavých práciček pro mafii a pokud bude na ulici zácpa, vemte to zkratkou po chodníku přes hlavy civilistů! Zpočátku bylo GTA velice návykové, bylo originálnní svým konceptem, intenzivní hratelností a vyloženě nás nutilo odhalovat temná zákoutí herního světa. Škoda, že nadšení, které hra zprvu vyvolává, není pravidelně "refreshováno" i v pozdějších fázích hry, protože ač Liberty City, či San Andreas, vypadá i hraje se to hodně podobně. Ovšem stále vydrží na mnohem delší dobu, než drtivá většina jiných akčních her.

Pohled zvrchu je docela přehledný a grafika na svou dobu ucházející, jen bych měl možná menší výhrady proti fyzice aut, zejména při srážkách, ale to už jsou detaily...

HW: Minimum: 486 66 MHZ, 16 MB RAM, 1 MB SVGA / Doporučeno: Pentium 133 MHZ, 16 MB RAM, 2 MB SVGA

Pro: Výborná kombinace závodního simulátoru a akce, rozlehlý herní svět, chytlavá hratelnost.

Proti: Originalita časem vysychá, města i náplň misí mohly být více různorodé.

U prvního GTA jsem nestrávil tolik herních hodin, jako tomu bylo u jeho mladších bratříčků, což je způsobeno asi tím, že jsem ho hrál až po třetím díle. Přesto mě však překvapilo, že se zde nacházejí motorky, které se znovu objevily až ve Vice City.

Za vše tu dostáváte peníze. Za přejetí majitele vozu, který jste před chvílí ukradli, za samotnou krádež vozu, za přejetí chodců na chodníku, za bourání do ostatních vozů, ale nejvíce se dá v prvním GTA vydělávat na přejíždění nebo střílení policistů.

Zvuky zde jsou opravdu líbivé a ještě zlepšují skvělou atmosféru, a tak mě jen zamrzelo chybějící rádio v autě, které by určitě zlepšilo herní zážitek. I když si první díl této slavné série už asi nezahraji, ostatním jeho vyzkoušení vřele doporučuji, protože na odreagování je tato dnes již freewareovka zcela ideální.

Pro: motorky, zvuky, hratelnost, zábavnost, atmosféra

Proti: dnes již to není ono, chybějící rádio

Nemožnost ukládání, na kterou jsem si původně stěžoval, se nakonec ukázala klíčovou vlastností, která mě u hry udržela až do konce. Se "sejvováním", by totiž GTA značně ztratilo ze své herní výzvy. Po nepovedené akci bych hru prostě nahrál znovu a záhy by mě to přestalo bavit. Takhle jsem si ovšem nejenom počet životů, ale hlavně vysoký násobič skóre, hlídal jako oko v hlavě.

Cílem hry v každé její fázi, je totiž dosáhnout předem stanoveného a poměrně vysokého výdělku. A pokud tu nechcete strávit mládí i se stářím dohromady, tak právě násobič skóre je vaším pokladem. Za každou splněnou misi se vám násobič zvýší, další možností jsou bedny, ve kterých se kromě běžné výbavy, nachází i větší poklady jako např. životy a nebo právě zvýšení omílaného násobiče. V této souvislosti pak skoro více než ztráta života, bolí zatčení policií, protože to vám okamžitě srazí násobič na jeho polovinu (pokud nemáte velmi důležitý klíček od vězení)!

Možná si říkáte, o čem to tu vlastně píšu, vždyť GTA bylo v první řadě o bezhlavém řádění v ulicích města. Možná, nicméně to není úplně mým šálkem kávy, a tudíž mě to přestalo bavit po pár minutách. Zato chuť dosáhnout toho požadovaného balíku peněz a posunout se tak do další části hry, mi vydržela mnohem déle. A nebylo to tak úplně lehké. Obtížnost některých misí zvyšovalo ne úplně přátelské ovládání střelby a řízení. Takže o nepovedené mise nebyla nouze.

Nakonec jsem musel začít taktizovat, začal jsem pracovat s mapou, kam jsem si zaznamenával polohu beden, a doplňoval popř. opravoval polohu autoservisů (originál mapy mají v několika případech jejich polohu zakreslenou špatně). Práce s mapou zvýšila výrazně moji schopnost orientace ve městech, což zase přinášelo příznivější herní dojmy, neboť jsem nemusel slepě následovat žlutou šipku, ale vybrat si výhodnější trasu. Což zvláště u časově omezených misí, přinášelo své ovoce.

Shrnu li tedy na závěr své dojmy, tak musím říct, že hra je to vcelku povedená. Jen mám pocit, že chvíli trvá, než člověk objeví i jiné její přednosti, než jen párminutové vyblbnutí, lítáním zběsilou rychlostí po obřím městě a zabíjením všech.

Pro: Slušná nelineární hratelnost; Celkem výzva díky nemožnosti ukládání; Obří města

Proti: Ovládání hlavně u střelby; SAVE & EXIT by se ale fakt hodil; Občas jsem netušil co se po mě v misi chce