Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Grand Theft Auto

GTA

DMA Design •  Tarantula Studios (GBC) •  Visual Sciences (PS1)
28.11.1997
12.12.1997
22.10.1999
78
433 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

První díl celosvětově populární herní série zná snad každý. Ze začátku hry si vyberete jednu ze 7 možných postav a vydáte se do rušného Liberty City. Následně se vám otevřou i další dvě města: San Andreas a Vice City.

Ve hře musíte plnit úkoly, které vám zadávají různé osoby a to většinou po telefonu. Kromě plnění hlavních misí můžete plnit i vedlejší mise jako je např. Kill Frenzy nebo jen tak jezdit po městě a provokovat policii. Ve hře nalezne auta i motorky, které poté v některých dílech vymizely. Na rozdíl od jiných dílů jsou ve hře pouze 4 zbraně (nepočítáme-li pěst). I když jich je málo, je s nimi často obrovská zábava.

GTA 1 je kultovní hra a ve své době vzbudila hodně pozornosti, protože dříve se žádná podobná neobjevila.

Ke hře vznikly dva datadisky: Grand Theft Auto: London 1969 a Grand Theft Auto: London 1961. Série pokračuje hrou Grand Theft Auto 2.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 95
Revoluční hra. První městská akce, takže vlastně všechny ty GTAčka, Mafia, Saints row a pod. jsou vlastně potomci tohoto díla a čerpají z něj. Svého času jsme si říkali, že rozlehlejší hra nebude.

Zajímavé je, že třeba ve 3 chybí motorky, když už v jedničce byly 2 typy, bike a superbike.

Pamatuju se jak šel slyšet ten zvuk když šli za sebou ti žlutí mnichové. Přejet je na jeden zátah mi působilo nesmírné potěšení.

V 1 bylo pár věcí, které bych uvítal i v moderních GTA.

Pro: Zábavné, revoluční hra

Proti: Mám ji doma, ale dnes už to nevydržím hrát dlouho.

+23
  • PC 80
Ve své době neuvěřitelně originální a také poměrně kontroverzní hra. Žádné prosazování zákona na veřejných pozemcích, či udržování pořádku v nočních ulicích, právě naopak! Ukradněte auto, jeho majitele jím rovnou přejeďte, splňte pár špinavých práciček pro mafii a pokud bude na ulici zácpa, vemte to zkratkou po chodníku přes hlavy civilistů! Zpočátku bylo GTA velice návykové, bylo originálnní svým konceptem, intenzivní hratelností a vyloženě nás nutilo odhalovat temná zákoutí herního světa. Škoda, že nadšení, které hra zprvu vyvolává, není pravidelně "refreshováno" i v pozdějších fázích hry, protože ač Liberty City, či San Andreas, vypadá i hraje se to hodně podobně. Ovšem stále vydrží na mnohem delší dobu, než drtivá většina jiných akčních her.

Pohled zvrchu je docela přehledný a grafika na svou dobu ucházející, jen bych měl možná menší výhrady proti fyzice aut, zejména při srážkách, ale to už jsou detaily...

Pro: Výborná kombinace závodního simulátoru a akce, rozlehlý herní svět, chytlavá hratelnost.

Proti: Originalita časem vysychá, města i náplň misí mohly být více různorodé.

+21
  • PC 70
Jako dítě jsem GTA hrál s cílem udělání největšího chaosu ve městě a pro přestřelky s policií (cheat na všechny zbraně a tank, a jede se). Na mise jsem jazykově neměl. Povedlo se mi hru rozjet znovu, tak jsem byl zvědavý na své dojmy po tolika letech.

Základní smyčka hratelnosti je skvělá. Jezdění šílenou rychlostí po městě a provádění gangsterských akcí, pak unikání policii, je perfektně zábavné. Hudba je výborná, rádia v autě dodávají hře autentické kouzlo.

Bohužel v dnešní době je už k tomu až příliš mnoho ale. Auta jsou dost neovladatelná, a krátký dohled je často smrtelný. U aut mi "tankové ovládání" zas tak nevadí, ale při chůzi pěšky (a taktéž při střílení) je to opruz. Člověk dost často zemře jen proto, že špatně odhadne, kam je zrovna panáček otočený. Informace na pageru jsou v nečitelně malém okénku, které fakt nejde při jízdě městem sledovat, a hlavně člověk často mine, že vůbec něco přišlo. Úplně zásadní problém ale, alespoň u mě, jsou příliš složité ulice velkoměsta a nefunkční navigace (žádná mapa, a šipka neukazuje cestu ale směr vzdušnou čarou, tzn. často přes vodu). Motat se poslepu v krkolomných uličkách je frustrující a často i smrtící, takže je nutné znát město nazpaměť (včetně umístění garáží), nebo minimálně jako já hrát v okně a vedle mít zobrazenou mapu města. No a konečnou tečkou je nemožnost ukládat, což už u hráčů-rodičů fakt nejde dát.

Každopádně, ačkoliv jsem negativ vyjmenoval hodně, hra pořád je v jádru dobrá a zábavná. A věřím tomu, že ve své době to byl opravdu výjimečný kousek. Pro současného hráče to ale spíš bude kousek pro oživení nebo doplnění herní historie, tak jako u mě.

Celkové hodnocení: Výborná (v době vydání) / Nic moc (v současnosti)
+21
  • PC 70
Nemožnost ukládání, na kterou jsem si původně stěžoval, se nakonec ukázala klíčovou vlastností, která mě u hry udržela až do konce. Se "sejvováním", by totiž GTA značně ztratilo ze své herní výzvy. Po nepovedené akci bych hru prostě nahrál znovu a záhy by mě to přestalo bavit. Takhle jsem si ovšem nejenom počet životů, ale hlavně vysoký násobič skóre, hlídal jako oko v hlavě.

Cílem hry v každé její fázi, je totiž dosáhnout předem stanoveného a poměrně vysokého výdělku. A pokud tu nechcete strávit mládí i se stářím dohromady, tak právě násobič skóre je vaším pokladem. Za každou splněnou misi se vám násobič zvýší, další možností jsou bedny, ve kterých se kromě běžné výbavy, nachází i větší poklady jako např. životy a nebo právě zvýšení omílaného násobiče. V této souvislosti pak skoro více než ztráta života, bolí zatčení policií, protože to vám okamžitě srazí násobič na jeho polovinu (pokud nemáte velmi důležitý klíček od vězení)!

Možná si říkáte, o čem to tu vlastně píšu, vždyť GTA bylo v první řadě o bezhlavém řádění v ulicích města. Možná, nicméně to není úplně mým šálkem kávy, a tudíž mě to přestalo bavit po pár minutách. Zato chuť dosáhnout toho požadovaného balíku peněz a posunout se tak do další části hry, mi vydržela mnohem déle. A nebylo to tak úplně lehké. Obtížnost některých misí zvyšovalo ne úplně přátelské ovládání střelby a řízení. Takže o nepovedené mise nebyla nouze.

Nakonec jsem musel začít taktizovat, začal jsem pracovat s mapou, kam jsem si zaznamenával polohu beden, a doplňoval popř. opravoval polohu autoservisů (originál mapy mají v několika případech jejich polohu zakreslenou špatně). Práce s mapou zvýšila výrazně moji schopnost orientace ve městech, což zase přinášelo příznivější herní dojmy, neboť jsem nemusel slepě následovat žlutou šipku, ale vybrat si výhodnější trasu. Což zvláště u časově omezených misí, přinášelo své ovoce.

Shrnu li tedy na závěr své dojmy, tak musím říct, že hra je to vcelku povedená. Jen mám pocit, že chvíli trvá, než člověk objeví i jiné její přednosti, než jen párminutové vyblbnutí, lítáním zběsilou rychlostí po obřím městě a zabíjením všech.

Pro: Slušná nelineární hratelnost; Celkem výzva díky nemožnosti ukládání; Obří města

Proti: Ovládání hlavně u střelby; SAVE & EXIT by se ale fakt hodil; Občas jsem netušil co se po mě v misi chce

+19
  • PC 70
U prvního GTA jsem nestrávil tolik herních hodin, jako tomu bylo u jeho mladších bratříčků, což je způsobeno asi tím, že jsem ho hrál až po třetím díle. Přesto mě však překvapilo, že se zde nacházejí motorky, které se znovu objevily až ve Vice City.

Za vše tu dostáváte peníze. Za přejetí majitele vozu, který jste před chvílí ukradli, za samotnou krádež vozu, za přejetí chodců na chodníku, za bourání do ostatních vozů, ale nejvíce se dá v prvním GTA vydělávat na přejíždění nebo střílení policistů.

Zvuky zde jsou opravdu líbivé a ještě zlepšují skvělou atmosféru, a tak mě jen zamrzelo chybějící rádio v autě, které by určitě zlepšilo herní zážitek. I když si první díl této slavné série už asi nezahraji, ostatním jeho vyzkoušení vřele doporučuji, protože na odreagování je tato dnes již freewareovka zcela ideální.

Pro: motorky, zvuky, hratelnost, zábavnost, atmosféra

Proti: dnes již to není ono, chybějící rádio

+18