Grand Theft Auto 2

Zpočátku mě GTA 2 docela bavilo. Nejsem sice ten typ, který by se vyžíval v ničení města, takže stejně jako u prvního dílu, jsem se snažil o plnění misí. V Downtown sektoru jsem dokončil všech 22 misí pro všechny tři gangy. Nebylo to sice úplně lehké, ale pořád zábava převládala nad frustrací. Bohužel v Residential sektoru se situace otočila. Obtížnost misí vzrostla nad mojí mez únosnosti a neustálé opakování misí mě přestávalo bavit. Hru jsem tedy nakonec nedohrál.

Přitom je to docela škoda. Příběhově to sice není žádná sláva, o městě a těch gangsterských skupinách se vlastně nic nedozvíte, resp. něco málo je v manuálu, ale jinak prostě dostáváte jeden úkol za druhým. Nicméně je potřeba uznat, že některé mise byly docela vtipné. Zajímavá je ta funkce reputace, kdy pokud máte v dané čtvrti reputaci špatnou, tak po vás střílí na potkání hlava nehlava. Navíc na hranicích znepřátelených gangů probíhá regulérní válka. V Residential sektoru jsem se pěšky přimotal na hranici mezi Zaibatsu a Redneck a najednou kolem mě začaly lítat rakety a molotovy z obou stran. Tohle jsou věcičky, které se mi na hře líbí, dokonce i s tím nepříjemným sejvovacím systémem jsem se celkem dobře vypořádal, ale obtížnost těch misí tu hru alespoň pro mě zabíjí. Mohl bych sice nahrabat trochu násobič na lehkých misích pro všechny tři gangy a pak začít dělat bordel a hrabat peníze, ale tohle mě fakt nebaví.

Pro: Živé rozlehlé město, Reputace u gangsterských skupin, Mise v Downtown sektoru, Spousta aut a výzbroje

Proti: Obtížnost misí v Residential sektoru, Způsob sejvování, Ovládání střelby

Výborné pokračování, které ač se pevně drží původního herního konceptu z jedničky, vylepšuje hromadu detailů, čímž úspěšně posouvá herní zážitek na novou (a lepší) úroveň. Města jsou přitažlivější, detailnější, v noci stylovější a nabízí i relativně dost vedlejších úkolů, či způsobů, jak se zabavit a maximálně proniknout do herního světa. S tím se také pojí zábavný a propracovaný příběh se špetkou černého humoru (sbírání lidí do autobusu pro masokombinát ruské mafie). GTA 2 se hraje skvěle, je to prvotřídní zábava, co vydrží na hodně dlouhou dobu a jakoby to nestačilo, nabízí i neuvěřitelně chytlavý multiplayer, kdo nezkusil, neuvěří... Jen by to chtělo nějakou mapu města a navigaci pro safehouse, protože než člověk pořádně pronikne do hry, hledání "úložiště" bude pro něj až nadlidský úkol.

HW: Minimum: Pentium 200 MHZ, 32 MB RAM, 4 MB 3D VGA / Doporučeno: P-II 300 MHZ, 64 MB RAM, 8 MB VGA

Pro: Živé město, chytlavost, hratelnost, trvanlivost, příběh, multiplayer.

Proti: Absence mapy a navigace pro uložení hry, nechat se zapálit plamenometem je až příliš frustrující.

GTA 2 je první hrou z celé série, co jsem hrál a jak jsem po hraní jedničky zjistil, v pár věcech se od ní liší. Stále se zde vydělává skoro na všem od bouračky, přes přejíždění lidí až po odvoz auta do lisovny. Rozdíl je však v množství peněz, které za tyto úkony dostanete. Již se nejedná o tisíce, ale o desítky, maximálně stovky dolarů.

Protože však potřebujete pro dostání se do další čtvrti milion, tři miliony a pro dokončení celé hry pět milionů dolarů, musíte plnit úkoly pro gangy. Není to ale tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, protože prací pro jeden gang si znepřátelíte druhý, takže musíte najít způsob, jakým udržíte rovnovážný stav.

Já jsem nejvíce peněz vydělával pomocí tanku, kterým jsem přejížděl auta na silnici. Honila mě sice při tom policie, ale jelikož mě z tanku nemohli vyndat, když jsem zrovna stál na některém z vybuchlých aut, nebyl to až takový problém.

Před policií se dalo utéct do nadzemky anebo přelakováním svého vozu (tank samozřejmě přelakovat nešel). Vozy šli navíc ještě vylepšit zabudováním zbraní nebo bomb, ale mým nejoblíbenějším vylepšením byl barel oleje, jenž jsem postupně vypouštěl na silnici v podobě olejových skvrn. Nejradši jsem tyto skvrny tvořil na nadjezdech, kdy ostatní auta, po najetí na skvrnu padala z nadjezdu buď na auta další anebo na nic netušící chodce.

Celá hra je navíc doplněna o nadabované hlášky, které neomrzí ani po opakovaném poslechu. Vedle klasických hlášek typu Wasted!, Busted! a Kill Frenzy! se zde vyskytuje jedna, která všechny hlášky díky zvláštní intonaci dabéra jasně převyšuje, a tou hláškou je Wipeout! (na odkazu čas 3:18).

Jediný zápor vidím, jak již zmiňují mnozí přede mnou, v systému ukládání. Nejen že uložení stojí nehorázné množství peněz, ale navíc lze provést jen na jednom místě v každé čtvrti. Když ale pominu tento neduh a přihlédnu k faktu, že GTA 2 už je stejně jako jednička zadarmo, nezbývá mi nic jiného než hru doporučit těm, kteří ji ještě nehráli.

Pro: intro, některé mise, tank, nadzemka, vylepšování aut, hlášky, nyní již freeware

Proti: systém ukládání

Hra Grand Theft Auto si na jednu stranu přízní, kterou získala, a na druhou stranu omezenými možnostmi a předpotopní grafikou přímo říkala o nějaké pokračování. Nemuseli jsme čekat dlouho a máme to, čím původní hra ohromila, s pestrým zbraňovým arzenálem, kostrou hry více posunutou do popředí a vypiplanou grafikou.

Už samotné intro a zpracování menu vzbuzují příslib skvělého herního zážitku. Hra sice není ve 3D, jak by se právě z intra a menu mohlo zdát, ale v době vydání GTA 2 by to nikdo neočekával a nikomu to nevadilo.
Bez nadsázky lze říct, že gró se nezměnilo. Začínáte s pěstí, můžete „si zastavit“ vozidlo, které chcete, obratem přecouvat původního řidiče, za lahodného zvuku „zarovnávat“ chodce k chodníku i vytvářet a potažmo rozšiřovat vrakoviště vozidel, klidně třeba na nejrušnější křižovatce. Ve hře nechybí organizované výtržnosti známé pod heslem kill frenzy a změnu dokonce neprodělal ani systém zadávání jednotlivých úkolů – stále se používají staré známé telefonní automaty.
Inovaci lze spatřit v celkové kompozici singleplayeru. Ten neminulo zjednodušení – již nemáme tři města po několika částech s vyloučením ukládání, nýbrž tři souvislé lokace s jedním slotem pro uložení, které stojí 50.000 USD. K uzavření levelu, tedy možnosti postupu do dalšího či dohrání hry, je přitom potřeba 1, resp. 3 a 5 mil. dolarů.

Tím, co na in-game obrazovce oproti prvnímu článku série přímo bije do očí, jsou ukazatele obliby ovládané postavy u městských gangů. Jedná se o novinku v herním systému, kdy je hráči nabídnuto přidat se na stranu jedné ze tří mafií (nebo i dvou ze tří, když to má někdo v ruce). Možnosti změny preferencí jsou jednoduché a logické – plnění úkolů a zabíjení mafiánů vždy u nějaké partaje přidá a u některé odebere „body“. Čím vyšší status, tím složitější a lépe honorované úkoly hráč může od dané skupiny přijmout. Navíc u srdce zahřeje, když členové spřáteleného gangu obrací zbraně proti policistům, kteří jdou proti vám.

Mezi diskutovaná témata každé akční hry patří zbraně. Pozdě, ale přece se v tom utvrdili i vývojáři série GTA, a proto zde vedle samozřejmostí v podobě pistole a samopalu a již zavedeného raketometu s plamenometem máme elektrickou pušku, samopal s tlumičem, brokovnici, granáty a zápalné lahve. Pochvalu si zaslouží hlavně zpracování raketometu, jelikož při zásahu postavy raketou je tato doslova vynesena nad střechy budov a umírá až po následném dopadu na zem. Z vlastní zkušenosti mohu povědět, že tento typ smrti je v multiplayeru ten nejpotupnější.

Charakteristická pro hru je úloha a „dostupnost“ ozbrojených složek. Zatímco v prvním levelu na vás z HUDu mohou mrkat maximálně čtyři páry policejních očí, což znamená zásahovou jednotku s neprůstřelnými vestami neváhající střílet, ve druhém lze dosáhnout pěti policejních hlav, znamenajících FBI s automatickými zbraněmi, a ve finální lokaci si to můžete „pohnojit“ tak, že za signalizace šesti symbolů po vás jde i národní garda s tanky.
Právě s tankem souvisí mé výtky. V Grand Theft Auto přejížděním vozidel tankem se tank opotřebovával, až se zničil. Ve „dvojce“ lze tank zničit jedině raketometem, granáty, zápalnými lahvemi nebo střelami z jiného tanku, díky čemuž k dokončení prvních dvou levelů postačí tank lokalizovat a mít dostatečnou trpělivost.
Druhou vadou na kráse hry je technická chyba – nemožnost zasáhnout tank v době, kdy stojí na vraku jiného vozidla. Tato skutečnost představuje nudnou, pomalou, ale jistou cestu k dohrání poslední úrovně.

Pro: mafie, zbraně, grafika, multiplayer

Proti: drobné nedostatky týkající se tanku, některé úkoly jsou příliš obtížné

Jelikož jsem v mládí hrál pouze první díl, tak jsem si nyní chtěl pořádně zahrát díl druhý. A vyměknul jsem, do hry jsem nedokázal dát dostatek hodin na to, abych ji ohodnotil číslem. Ale napíšu aspoň své postřehy.

Vylepšení oproti jedničce jsou znatelné. Pěknější grafika, vyšší rozlišení, plynulejší snímková frekvence, delší dohled (přišlo mi). To se technicky dalo očekávat. Důležitější mi však přijdou výrazně ovladatelnější auta. Člověk už se nerozseká v každé druhé zatáčce. Auta v průměru zrychlují pomaleji a jezdí pomaleji, i když samozřejmě pořád není problém najít pořádné žihadlo. S automobilovým provozem však souvisí i zhoršení, chodci se nyní pohodově procházejí po silnici, klidně čtyřproudé, a mimo přechody. Zároveň je jich nehorázné množství. Možná je to reálnější, ale kdyby aspoň přebíhali rychle, a při přibližujícím autu se občas nerozhodli utíkat souběžně se silnicí, místo rychle na nejbližší chodník. Stejný problém je u krajnice, spousta chodců jde částečně v silnici. Pokud tedy potřebujete někam rychle dojet, snadno za sebou můžete neúmyslně mít štrůdl mrtvol a tím pádem policii. Tohle mi nepřišlo jako vhodná změna.

Uživatelské rozhraní je také lepší, už nemusíte číst miniaturní zprávy na displeji pageru, všechno je dobře vidět jako text na spodku obrazovky (a není problém hru pozastavit a přečíst si to naráz celé). Jen při tom pozastavení hry by nemusel dabér zařvat FREEZE!, protože jsem se pokaždé lekl, že mě honí policie. Hudba v autech je pěkná, ale na můj vkus příliš často přerušovaná různými vtipnými hláškami, komentáři, telefonáty, atd. Ovládání aut a hráče je opět v "tankovém stylu", velká škoda, že autoři neumožnili ovládat hráče i v absolutním směru.

Hra je opět zábavné gangsterské peklo. Opět jsem u toho ovšem nedokázal setrvat ze dvou důvodů - navigace a ukládání. Mapa města (minimálně prvního) je výrazně lepší než u prvního dílu. Je kompaktnější a není složená z dílů, mezi kterými je pouze jeden až dva spoje, ale je výrazně prostupnější. To snižuje frustraci, ale ne dostatečně. Nejsem schopen zapamatovat si bludiště uliček bez výraznějších poznávacích bodů (inu, typické americké velkoměsto). Navigační šipky to mohly zachránit, ale nezachránily. Opět ukazují pouze směr vzdušnou čarou, a bohužel i bez indikace zbývající vzdálenosti. To způsobuje spoustu špatných rozhodnutí, protože netušíte, jestli váš cíl je už ten barák na dohled, nebo ještě pojedete tímto směrem kilometr. Sice vám to zhoršuje a zpomaluje hru, ale ještě by se to dalo překousnout, kdyby se dala kdykoliv uložit hra, nebo alespoň ne za tak šílený poplatek. Pokud je cenou za uložení efektivně ztráta např. půlhodiny hraní (než si na něj vyděláte zpět), tak je to fakt špatný. To znamená, že musíte hrát alespoň několik hodin v kuse, aby se to vyplatilo. A to je bohužel u mě nereálný. Takže jsem si na tomto vylámal zuby, a nehodnotím.
Osobne povazujem GTA 2 za kvalitneho nastupcu GTA 1, ktoreho dokonca prevysoval. Krajsia grafika, rozlahlejsie mesta, viacero frakcii a zabavnych momentov a policajti konecne za nieco stoja :).
Taktiez vyborny multiplayer pri ktorom sa dalo za kazdych podmienok dobre vybavit (hlavne ak ste nasli tank ako prvy}. Za minus povazujem drahe ukladanie len v jednom moznom mieste na mape.

Pro: atmosfera, policajne nahanacky, zabavne misie, zbrane, frenzy, herny mapy a multiplayer

Proti: savovanie, ked bol clovek nepozorny, tak sa v neznamom meste riadne stratil

Vše perfektní zůstalo z prvního dílu, přibyla stylová noir atmosféra měst a už tak proklatě černočerný humor byl ještě víc zčerněn. Města byla opět skvěle propracovaná, takže i obyčejné projíždění bylo zábavné. Na proseďěné dny u GTA2 nikdy nezapomenu.

Pro: Atmosféra měst, humor, skvělě zpracované města

Proti: Nic

U mě vesměs pozitivní dojmy, zejména díky multiplayeru, díky kterýmu si nepamatuju nic z počítačových hodin z prváku. :)

Pro: mulťák, plamenomet vypadá hezky, exploze taky

Proti: města i auta jsou celkem škaredá, moc zábava to neni

-2(4-6)
Po skvělé jedničce následoval tenhle zmetek. Co to má být? Kde vzali to divné prostředí a ještě divnější auta? Nevím. Každopádně je tohle nejhorší GTA. Celé se to do té série nějak nehodí. Je to divné.

Proti: Divné.

-8(4-12)
Souhlasím s pipboyem pode mnou, dvojka byla rozhodně nejslabší díl série. Nejen grafika, ale celý to bylo takový divný..
-10(3-13)
Druhý díl považuju za nejhorší ze série. Dalo se to hrát, ale to je tak všechno. Grafika divná, první díl byl podle mě mnohem zábavnější.
-13(3-16)