Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sega Mega Drive (Genesis)

1988, Sega • SegaMD
16-bitová herní konzole se v roce 1988 stala nástupcem 8-bitové Sega Master System a byla již čtvrtou generací herních konzolí japonského výrobce Sega a jeho nejúspěšnější konzolí se 40 miliony prodanými kusy. Do distribuce v Evropě se dostala až v roce 1990 pod označením Mega Drive, v Severní Americe se prodávala jako Sega Genesis a v Jižní Koreji jako Super Alladin Boy. V Evropě se dokonce zpoždění nástupu do prodeje projevilo jako výhoda, protože v té době již byla dostupná široká řada her pro tento systém.

Tato domácí konzole využívá procesor Motorola 68000, zvukový ovladač Zilog Z-80 a je vybavena grafickým čipem VDP. Výstup na televizní obrazovce má tedy rozlišení až 320x224 nebo 320x448. Dodávala se s dvojicí drátových gamepadů, v pozdějších modelech byly ovladače šestitlačítkové, a našly tak uplatnění především u bojových her. Konzole si za dobu své existence prošla vývojem a byla vydána v několika modifikacích, z nichž některé upravovaly i původní hardware. Naprosto odlišný vzhled nabídla Multimega, zmenšenou variantou byla Mega Drive II a Nomad byla přenosnou variantou konzole.

Pro Sega Mega Drive vznikla celá řada her, mezi oblíbené patřily sportovní hry od Electronic Arts, ale bezkonkurenčně nejúspěšnější hrou pro tuto konzoli se stala plošinovka Sonic the Hedgehog s více než 15 miliony prodanými kusy.

Produkce konzole byla ukončena v roce 1995, kdy se jejím nástupcem stala Sega Saturn.
Na podzim 2017 však přichází Sega s limitovanou edicí zmenšené herní konzole Mega Drive, kterou vydává k výročí 25 let hry Sonic The Hedgehog. Konzole mimo zmíněného Sonica obsahuje další osmdesátku klasik jako Mortal Kombat nebo Golden Axe.

Autor popisku: jazz1