Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog Genesis

Sonic Team •  Backbone Entertainment (PS3, X360) •  Smashing Studios (iOS) •  Brizo Interactive Corporation (J2ME) •  M2 Co. (Switch)
23.06.1991
17.05.2013
05.12.2013
29.05.2018
20.09.2018

Pozadí hry se odehrává na South Islandu, kde zlý vynálezce doktor Ivo Robotnik (přezdívaný Eggman) pochytal většinu živých tvorů a uvěznil je uvnitř svých bizarních vynálezů. Cílem jeho plánu je však získat šest smaragdů chaosu, díky nimž získá neomezenou sílu a může ovládnout svět. V tom mu však musí zabránit modrý ježek Sonic, který umí běžet rychlostí zvuku.

Hlavní hrdina musí projít několik tématických zón, rozdělených do třech aktů, přičemž poslední z nich představuje bosse v podobě Dr. Robotnika, který vždy přiletí ve vznášedle, ale pokaždé s jinou modifikací útočného vybavení. V průběhu hry Sonic sbírá prstýnky, které ho chrání před útoky nepřátelských robotů. Hra navíc obsahuje rotující bonusové úrovně, na jejichž konci se dají získat vzácné smaragdy.

Sonic the Hedgehog je plošinovka, které vyšla pro konzoli Sega Genesis/Mega Drive v roce 1991. Byla to vůbec první hra, kde se objevila postava ježka Sonica a první hra ze série Sonic her. Za jejím vznikem stojí Naoto Ōshima, Yuji Naka a Hirokazu Yasuhara. Sonic the Hedgehog se stala velice úspěšnou a dočkala se obrovského množství různých pokračování na řadě platforem. Ježek Sonic se dokonce objevil i ve dvou filmech, třech seriálech a několika komiksech.

Řekl jsem si, že komentář č. 100 by mohl být něco extra... A napadl mě jen Sonic the Hedgehog... STH osobně považuji společně s Doomem za svou úplně nejoblíbenější hru. Prostě TOP :) A asi bych měl vysvětlit, proč tomu tak je…

STH se strašně příjemně ovládá. S ježkem vždycky vyskočím tak, jak chci, letím směrem kterým chci a vždycky dopadnu, kam chci... Tím se podle mě Sonic lišil od jiných plošinovek, které byly vždycky tak trochu těžkopádné, přeskočit z jedné plošinky na druhou bylo značně obtížné, sem tam se člověk netrefil a spadl. Prostě – v žádné hře postava neskáče a nereaguje tak příjemně a pohotově jako Sonic. Jediným problémem pro ježka je nízký strop... U něj to občas dopadá blbě…

Díky tomu, jak se ježek dá dobře kontrolovat by se dalo říct, že je tato hra velice snadná. Ona tak trochu snadná je, což je věc, kterou na ní mám rád, protože na těžký věci moc nemám trpělivost. (A vlastně... celá hra je jen o tom udržet si víc, než 1 kroužek a nenechat se něčím rozdrtit...) Ovšem STH zase tak snadná hra není. Jasně – sice se Sonicovi nestává tak často, že by nedoskočil na plošinku, spadl a umřel, ale tvůrci samozřejmě museli jednotlivé levely koncipovat tak, aby obtížností byly úměrné schopnostem ježka. Prvních pár zón je snadných, ale pak příjde The Labyrinth, a tam už to těžší... Platí, že čím blíže je konec hry, tím těžší to je. Největší šílenost je pak level Scrap Brain Act 3…

Další skvělá věc na STH je, že je velice dynamický. Sonic běží a běží, blíží se shuttle loop, stisknu dolů a ježek se koulí, čímž se akumuluje ještě větší rychlost, jakou - vžžžůůům - obrazovka ani nestíhá scrollovat, ježek dopadne na pružinku a ta jej vymrští, ježek prolítne tunelem... prostě na chvíli není oddech. Je pravda, že první díl ještě tak dynamický nebyl a stále je to taková „opatrnější“ hra a teprve někde ve třetím díle začne pořádná divočina. První díl však ukázal ježkův potenciál už v zóně Star Light, kde vůbec poprvé je hromada různých shuttle loopů, pružinek a vůbec... Není divu, že pak vznikla hra Sonic Spinball, protože pinballu se to dost podobá už od začátku…

Poslední vlastnost, která ze Sonica dělá příjemnou záležitost je fakt, že je ta hra naprosto minimalistická. Sonic umí vlastně jen běhat a skákat. Kromě skoku už nic dalšího... Díky tomu se dá Sonic dobře hrát na všem. Na klávesnici, na gamepadu a třeba i na mobilu. Nainstaloval jsem si Genesis emulator do androidu a zkoušel hrát různý hry a většina z nich byla nehratelná, protože dotykový tlačítka nereagovaly nejrychleji a když bylo potřeba v nějaké hře namačkat různé kombinace zároveň, byl to problém. Sonic je jediná věc, která je na tomto zařízení hratelná a v pohodě se dá dohrát. Ještě se dá rozhlížet nahorů a dolů, což podle mě snad nemuselo být, protože mi to trochu vadí – skrčíte se (třeba kvůli nepříteli, co po vás háže ostnatý koule) a obrazovka automaticky scrolluje dolů... Mohli vystřihnout i to, aby STH byl ještě minimalističtější :)

Zkrátka, Sonic the Hedgehog je po všech stránkách dost příjemná hra s velkou dynamikou, originálními nápady a šílenou hudbou. Zatímco všichni na mobilech šmrdlají ty různý blbinky, kde spojují kostečky a hvězdičky či co, tak já hraju Sonica...

Proti: meh...

• Android 85
O Sonicovi jsem donedávna moc nevěděl. Věděl jsem kdo to je, a že je to nějaká stará hra. Já byl spíše na Maria. No a když vyšel ten příšerný trailer na filmového Sonica, rozhodl jsem se že tu hru minimálně skusim, no a udělal jsem dobře.

Když jsem hru poprvé zapnul, bavila mě. Jenom jsem asi po prvních 5ti minutách zjistil, že se Sonic na mobilu ovládá příšerně, takže jsem musel použít ovladač, se kterým už to šlo pěkně.

Bez problému jsem proběhl Green Hill Zonou. Pak se nachvilku sekl v Marble zoně.

A pak přišla Spring Yard zona, kdy už se level design začel trochu horšit. Namísto čistého běhu z leva do prava nebo skákání po blocích to bylo spíš, že skáčete, doufáte že jdete správně nebo neumřete. No každopádně i jí jsem prošel celkem v pohodě.

A pak přišel level který se popisuje slovním spojením kterého se bojí i ti nejdrsnější hráči na světě: VODNÍ LEVEL! (aka Labirint zona). No a je to jeden z nejhorších vodních levelů které jsem kdy hrál. Spíš než nornální level udělaný vývojáři vypadá, jako nějaký nepovedený troll ROM hack. Všechno vás tu trollí. Plošinky které vás vyvezou k bodákům na stropě, když na ně stoupnete. Skoro zprva nezpozorovatelné potvory které na vás vyskočí z podlahy. Výtahy které vás dovezou ke chrliči ohně, který vás schodí dolů. Nekonečné vodopády ve kterých musíte vychytat moment, kdy vyskočíte. A nebo už i samotná voda, protože se váš Sonic může utopit. No a tak se pro mě Labirint zona stala několika měsíční zastávkou. No nakonec se mi jí poveslo projít a přišel jsem do Metropolis zony, ve které se konečně vrátil běh z leva do prava (jenom po grafické stránce je možná trochu odbitá).

A pak přišla Scrap Brain zona. Pokud jsem měl cokoliv proti Labirint zoně, beru to spátky. Tohle je teprve troll zona. Všechno se vás snaží zabít: platformy které se rozevřou a vy spadnete dolů, platformy které se protočí a vy spadnete dolů,
nějaké elektrické blbosti které vás zabijou, trubky které na vás chrlí oheň, pily které vás následujou, pily které se vám pletou v cestě a to jsem určitě ještě spostu zapoměl. No a aby toho nebylo málo, třetí act je pouze přeskinovaná labirint zona.

No a pak následuje Final zona, která je prostě jen boss fight.

Vizuální spracování se mi líbí (až na Metropolis zonu). Hudba je fajn, jenom zvukové efekty se mi po chvilce přišly otravné.

Sonic je fajn hra. Bohužel některé zony mají špatný level design. I tak se ale jedná o legendu, kterou je povinnost si zahrát.

Pro: Green hill zona, Marble zona, Metropolis zona, hudba, grafika

Proti: zvukové efekty, Labirint zona, Scrap Brain zona