Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Game Boy Advance

2001, Nintendo • GBA
Kapesní konzole Game Boy Advance (GBA) od Nintenda byla uvedena na trh 21. března 2001 jako nástupce předchozího modelu Game Boy Color. Jedná se o vůbec první kapesní konzoli, jež byla vybavena 32-bitovým procesorem. Game Boy Advance je kompatibilní se svým nástupcem Nintendo DS a také s domácí konzolí Nintendo GameCube, kde si lze, mimo vybraných GBA herních titulů, zahrát také některé hry pro původní Game Boy a Game Boy Color.

Mezi největší konkurenty té doby lze zařadit Neo Geo Pocket Color od SNK Corporation, Tapwave Zodiac, Nokia N-Gage či WonderSwan od Bandai a Game Park 32, které však byly distribuovány pouze v Japonsku respektive v Jižní Koreji.

Game Boy Advance se, stejně jako jeho předchůdce, ovládá oběma rukama a podobné je i rozložení ovládacích prvků, kdy nalevo je směrový kříž k ovládání pohybu a tlačítka pro nastavení a spouštění her a napravo akční tlačítka A a B. Zespoda je kolečko pro nastavení hlasitosti, konektor pro sluchátka a tlačítko pro zapnutí a seshora dva triggery spolu s portem na připojení příslušenství.

V roce 2003 přišla na trh verze Game Boy Advance SP, která se rozevírá a disponuje kvalitnějším displejem. GBA SP dosahuje asi poloviční velikosti původní konzole, čemuž je přizpůsobeno také rozložení tlačítek. O dva roky později spatřil světlo světa Game Boy Micro, který je celkově ještě menší než Game Boy Advance SP a umožňuje výměnu krytu za jinou barevnou variantu.

Z nejznámějších her, dostupných na Game Boy Advance, je třeba zmínit plošinovku Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3 se známým italským instalatérem, strategii Advance Wars nebo kritikou jednu z nejlépe přijatých her na Game Boy Advance závody Mario Kart: Super Circuit.

Produkce kapesní konzole Game Boy Advance byla ukončena 15. května 2010, tedy v době, kdy byl již šest let na světě nástupce jménem Nintendo DS, který se prodával od 21. listopadu 2004.

Autor popisku: Jumas