Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nintendo Wii

2006, Nintendo • Wii
Konzole Nintendo Wii byla uvedena na trh 19. listopadu 2006 jako nástupce předchozího modelu Nintendo GameCube, s jehož příslušenstvím je plně kompatibilní. Název Wii byl zvolen z toho důvodu, že při vyslovení zní jako "we" ("my"), což má naznačovat, že je to konzole pro každého.

Oproti svým tehdejším konkurentům v podobě Xbox 360 a PlayStation 3 sice Wii disponuje nižším výkonem, zato ale má ve své výbavě bezdrátový ovladač Wii Remote, jež hráči umožňuje ovládat zařízení pohybem. Mimo to lze některé tituly hrát i tak, že se ovladač uchopí oběma rukama, kdy se levou rukou ovládá pohyb směrovým křížem a pravou rukou ostatní činnosti stiskem akčních tlačítek.

Mezi další příslušenství konzole patří mimo jiné Nunchuk, jež slouží k ovládání pohybu u her, v nichž je třeba mířit, Wii Classic Controller, což je v podstatě gamepad či rozšíření základního ovladače Wii MotionPlus, které vylepšuje snímání pohybu. Dále lze také využít různé nástavce, jako je Wii Zapper, na který se připevní Wii Remote a Nunchuk, čímž vznikne obouruční zbraň nebo Wii Wheel, jež slouží jako volant.

Z nejznámějších her, dostupných na Wii, je třeba zmínit především titul Wii Sports, který byl dodáván současně s konzolí a zahrnuje pět sportů (tenis, baseball, bowling, golf a box), které plně využívají možnosti ovladače. Nelze opomenout ani závody Mario Kart Wii v čele se známým italským instalatérem, akční adventuru The Legend of Zelda: Twilight Princess s další ikonickou postavou Nintenda jménem Link nebo kritikou nejlépe přijatou hru na Wii 3D plošinovku Super Mario Galaxy.

Na konci roku 2011 přišla na trh verze Wii Family Edition, která již není kompatibilní s GameCube a o rok později také Wii Mini. Produkce původní konzole byla ukončena 20. října 2013, tedy v době, kdy byl již na světě nástupce jménem Nintendo Wii U, který se prodával od 18. listopadu 2012.

Autor popisku: Jumas