Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Xbox

2001, Microsoft • Xbox
Xbox vyvinutý společností Microsoft je systém herní konzole šesté generace a ve svém „funkčním období“ byl přímým konkurentem Playstation 2 a Nintendo GameCube.

Uvedení

Počátky Xboxu sahají až do roku 1998, tehdy se čtyři inženýři, jmenovitě Kevin Bachus, Ted Hase, Seamus Blackley a Otto Berkes, stojící do té doby za vývojem rozhraní DirectX, rozhodli rozebrat několik laptopů společnosti Dell a z jejich dílů sestrojit první prototyp konzole založené na operačním systému Windows. Tento prototyp nesl jméno DirectX Box, což odpovídalo technologii, kterou systém využíval. Záměrem bylo od počátku vytvořit konkurenta pro Playstation 2.

S postupujícím vývojem bylo jméno DirectX Box zkráceno na jednodušší Xbox, avšak ani toto jméno nebylo označeno za vyhovující, proto vedení společnosti navrhlo několik alternativ, mezi nimiž se mělo rozhodnout pomocí testu mezi potenciálními zákazníky. Navzdory veškerým snahám bylo v testu zjištěno, že naprostá většina dotázaných preferuje právě jméno Xbox.
K oficiálnímu ohlášení došlo 10. března roku 2000 na Game Developer Conference, kde si konzole získala dostatečnou pozornost zejména díky vyspělým technologiím. Oficiální představení veřejnosti proběhlo 3. ledna 2001 na veletrhu CES v Las Vegas. Téhož roku byla na E3 ohlášena cena a první startovní tituly, například Halo: Combat Evolved či Dead or Alive 3.

Hardware

Konzole obsahuje 733 MHz procesor od společnosti Intel, založený na 32-bitovém Intel Pentium III Coppermine. GPU od Nvidie má takt 233 MHz a v útrobách konzole se nachází také 64 MB paměť typu DDR SDRAM. Na svou dobu nadstandardem byl pevný disk o velikosti 3,5 palce s kapacitou 8 či 10 GB při 5,400 otáčkách za minutu. Nechybí DVD-ROM mechanika a slot pro paměťovou kartu o velikosti 32 MB.

Ovladač

První Xbox disponoval dvěma typy ovladačů, původní dostal přídomek Fatty či Duke a byl kritizován za svou velikost. Vysloužil si proto zápis do Guinnessovy knihy rekordů či ocenění za nejhorší ovladač všech dob udělený webem IGN. Vedle tohoto původního ovladače vznikl menší „S“ ovladač, označovaný také jako Akebono. Tento ovladač byl menší, lehčí a původně byl určen pouze pro Japonský trh jakožto ovladač pro uživatele s menšími dlaněmi. Zájem o něj po celém světě měl za následek vyřazení většího ovladače z výroby už v roce 2002.
V roce 2002 Microsoft uvedl online rozhraní jménem Xbox Live, které bylo u Xboxu první generace podporováno do roku 2010.