Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Xbox 360

2005, Microsoft • X360

Uvedení

Původní Xbox sice během čtyř let svého aktivního cyklu nedokázal zastínit veleúspěšný, byť výkonově slabší Playstation 2 od Sony, zato však na trh přišel v klíčové době rychlého rozvoje online hraní přelomu tisíciletí. Microsoft zúročil mnohaletou zkušenost s vydáváním PC her, kterými během 80. a 90. let podporoval své operační systémy řady DOS i Windows. Přestože s Xboxem dosáhl Microsoft na PC nemožné marže z prodeje každé 3rd party hry a placení za multiplayer skrze Live službu, zůstal Xbox ztrátový. Náskok v prodejích o více než rok dříve uvedeného PS2 nedokázalo výrazněji snížit ani portfolio po konzoli Sega Dreamcast, ani založení Microsoft Game Studios ani akvizice dalších 3rd party studií. Už od roku 2003 se proto intenzivně pracovalo na nástupci. Xbox 360 byl oznámen ve speciálním pořadu stanice MTV v květnu 2005 a na trh přišel na podzim téhož roku.

Xbox 360 těžil z postavení první HD konzole, stejně jako ze stále se rozšiřujícího katalogu herních titulů. Napomáhala tomu podpora malých titulů prodávaných v Arcade sekci digitálního Xbox Live Marketplace a zásadní odklon od vývoje PC titulů na celou následující dekádu. Mezi lety 2005 až 2010 Microsoft pozavíral nebo konzolově přeorientoval většinu svých někdejších PC studií, byť se tak částečně dělo pod rouškou sbližování PC a Xboxu, mimo jiné prostřednictvím spuštění PC obdoby Xbox Live jménem Games for Windows Live v květnu 2007. Více jak roční náskok, nižší cena, zprvu technicky lepší multiplaty i exkluzivní herní hity hned zpočátku konzolového cyklu zajistily Xboxu 360 v prvních pěti letech zřetelnou prodejní převahu nad Playstationem 3. Až zjevná nechuť Microsoftu investovat po roce 2010 do více nových AAA 1st party exkluzivit namísto časových spolu s pojetím „her jako služby“, tedy důrazem na free to play model mikrotransakcí, pomohly Sony úhlavního konkurenta dohnat.

Ovladač

Xbox 360 ovladač ergonomií všestranně překonal svého masivního předchůdce od původního Xboxu vzbuzujícího dojem Dreamcast ovladače bez displeje s přidanými analogovými páčkami. Ovladač se vyráběl v drátové i bezdrátové podobě na dvojici AA baterií nebo dobíjitelných AAA baterií uzavřených v oficiálním adaptéru. Zejména v prvních pěti letech dosahovaly prodeje multiplatformních titulů nejvyšších hodnot právě na konzoli Microsoftu. Také proto se stal xboxový ovladač modelovým pro 3rd party vývojáře multiplatformních titulů a na dlouhá léta také volbou č. 1 mezi ovladači pro PC hráče. Svůj díl na tom mělo i rozložení tlačítek a páček. Čtyřsměrný d-pad umístěný pod levým analogem na úrovni pravého analogu zůstává hlavním rozdílem oproti Dualshocku, který má analogy v jedné rovině a blíže u sebe, z čehož některé hráče bolí ruce.

Hardware

64-bitové Xenon CPU se třemi jádry o frekvenci 3.2 GHz vzniklo na zakázku Microsoftu v kanadské pobočce IBM Bromont. Úvodní model následovaly v letech 2006-2013 další dva XCPU modely vyráběné v Singapuru. Až poslední XCGPU revize, která umístila CPU, GPU a eDRAM na stejný integrovaný okruh, podobně jako u procesoru PS2 Slim, vrátila výrobu zpět do Kanady. GPU od Ati-AMD jménem Xenos má frekvenci 500 MHz s pamětí 512MB je srovnatelné s PC grafikou Radeon X1800XT; eDRAM s kapacitou 10 MB umožňuje hardwarové 4× MSAA v porovnání s 2× AA, nebo vůbec žádným vyhlazováním na konkurenční PS3.

Softwarový update z října 2006 přidal podporu rozlišení 1080p (1920 × 1080 při poměru stran 16:9).12x DVD mechaniku zprvu dodávala Toshiba a LG, tišší variantu pak od listopadu 2006 BenQ a LiteOn. Pro ukládání dat slouží paměťové karty (64, 256 a 512 MB) a proprietární 2.5´ SATA HDD, jehož kapacita v průběhu životního cyklu Xboxu 360 vzrostla z úvodních dvaceti na 320GB. Systémová paměť činí 512 MB CPU i GPU sdílené GDDR3 RAM o frekvenci 700 MHz s propustností 1.4 GHz a 128-bitovou sběrnicí. Konzoli lze zapojit přes kompozitní a S-video porty, dále SCART RGB, VGA, YPBPR porty, D-terminál, RCA i HDMI vstupy. Slim revize lze zapojit i přes S/PDIF a všechny revize Xboxu 360 spojuje externí zdroj přezdívaný „cihla“.

Periferie

Pro Xbox 360 vyšla během let aktivního cyklu celá řada periferií. Speciální místo mezi všemi však zaujímá pohybový ovladač Kinect, pracovně nazvaný Project Natal. Stejně jako Playstation Move byl oznámen na E3 2009 v reakci na úspěch konzole Nintendo Wii (2007), která vytěžila z vlny zájmu příležitostných hráčů o pohybové ovládání naprosté maximum. V porovnání s Move a Wiimote je Kinect jednoznačně nejpokrokovější, protože po uživateli nevyžaduje držet ovladač. Kamera Kinectu místo toho snímá 48 bodů celého těla, simultánně až u čtyř osob. Starší modely Xboxu 360 potřebují k zapojení Kinectu AC adaptér, zatímco poslední dvě zásadní revize konzole (2010, 2013) už mají dedikovaný port. Přestože šlo na rozdíl od Move o komerční úspěch, Kinect zůstává doménou „párty“ titulů menšího rozsahu a nikdy nedošlo k prosazení periferie na poli AAA produkce.

Revize

Xbox 360 byl během svého aktivního cyklu vystaven dvěma zásadním a desítkám dílčích revizí. Startovní Core bez HDD a do července 2007 i Premium model s 20 GB HDD v bílé barvě postrádaly HDMI porty. Od září 2007 v obchodech nahradil vysoce poruchový Xbox 360 Core nový Arcade model opět bez HDD, mimo jiné nezbytného pro zpětnou kompatibilitu s hrami pro původní Xbox. V říjnu 2007 byl uveden černý Xbox 360 Elite, jenž postupně nahradil Premium. V červnu 2010 přišla ze všech nejzásadnější Super Elite revize s integrovaným Wi-Fi.

V porovnání s předešlými modely je Super Elite tenčí, lehčí, tišší a disponuje vnitřním úložištěm pro pevný disk místo slotů na paměťové karty. Až tato hardwarová revize definitivně eliminovala vleklý problém s přehříváním Xboxu 360. Přibyly 2 USB a po jednom S/PDIF a Kinect portu. Slim E revize z června 2013 se inspirovala hranatým designem chystaného Xbox One a ubrala S/PDIF i jeden USB port. Jedná se o poslední model konzole před definitivním ukončením výroby Xboxu 360 v březnu 2016.

Autor popisku: RNDr. Gunár Pavel