Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sega Saturn

1994, Sega • Saturn
Následníkem 16-bitové konzole Sega Mega Drive se stala 32-bitová Sega Saturn, s níž její výrobce přišel na trh v Japonsku v listopadu 1994, na evropský a americký trh ji pak přivedl v průběhu roku 1995. Jde o pátou generaci konzolí od Segy, která byla přímým konkurentem prvního Playstation a Nintendo N64.

Saturn měl v době vydání poměrně působivý hardware, ale jeho složitost a obtížnost programování pro vývojáře třetích stran měla dopad na konečnou prohru v porovnání s konkurenčními konzolemi. Kritikou prošla i pomalejší rekce konzole a nepochopitelný výpočet čtyřúhelníků jako polygonů (všichni konkurenti pracovali s polygony ve formě trojúhelníků), což se odráží na výsledném grafickém dojmu. Saturn disponuje dvěma 32-bitovými procesory Hitachi SuperH-2 7604, procesorem SH-1 pro ovládání CD-ROM a dalšími procesory, kterých je celkově osm. Grafický výstup na televizní obrazovku pak má rozlišení až 704x512 pixelů. Konzole se dodávala se dvěma ergonomickými joypady, u pozdějších modelů měly ovladače i analogovou páčku.

Do konce roku 2000 vyšlo na Sega Saturn 1123 her všech žánrů, velká řada z nich byla určena pouze pro japonský trh. Společně s vydáním konzole se na pultech objevil i jeden z nejpopulárnějších titulů své doby a historicky první 3D bojová hra na konzole Virtua Fighter Remix. Komerčně neméně úspěšný byl i jeho následovník Virtua Fighter 2, nebo Nights into Dreams.

Celkově se dá hovořit o páté konzoli od Segy jako o neúspěchu, s necelými 10 miliony prodanými kusy daleko zaostala za konkurencí (PS 321 milionů kusů a N64 33 milionů kusů). I díky tomu byla v roce 1997 na trh uvedena Sega Dreamcast jako šestá generace konzolí od Segy.

Autor popisku: jazz1