Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nintendo DS

2004, Nintendo • DS
Kapesní konzole Nintendo DS (DS) byla uvedena na trh 21. listopadu 2004 jako nástupce předchozího modelu Game Boy Advance (GBA). Konzole se rozvírá, podobně jako Game Boy Advance SP a disponuje WiFi připojením a dvěma LCD displeji (jedním dotykovým), což zdůrazňuje zkratka DS, která znamená Dual Screen.

Nintendo DS je kompatibilní s hrami pro svého předchůdce Game Boy Advance, které se hrají jen na jedné obrazovce, přičemž si lze zvolit, jestli to bude ta horní, nebo dolní. Kvůli procesoru Sharp Z80 však nelze spustit tituly pro původní Game Boy a Game Boy Color. Mezi největší konkurenty té doby lze zařadit kapesní konzoli Gizmondo od švédské společnosti Tiger Telematics, čínský GameKing od Timetop, a především pak PlayStation Portable od Computer Entertainment.

Nintendo DS se, stejně jako jeho předchůdce, ovládá oběma rukama, přičemž nalevo je směrový kříž k ovládání pohybu a tlačítko pro zapnutí konzole, uprostřed dotykový displej, sloužící k ovládání některých titulů a napravo tlačítka pro nastavení či spouštění her a akční tlačítka A, B, X a Y. Zespoda je posuvník pro nastavení hlasitosti, konektor pro sluchátka a slot na kazety GBA a seshora dva triggery spolu s konektorem na napájení, stylusem a slotem na DS kazety.

V roce 2006 přišla na trh verze Nintendo DS Lite, která má mírně pozměněné rozložení ovládacích prvků, disponuje kvalitnějším displejem a stejně jako původní DS je kompatibilní s GBA hrami. O dva roky později spatřil světlo světa Nintendo DSi, který je obdařen vnitřním a vnějším fotoaparátem, ale již není kompatibilní s GBA hrami. Na konci roku 2009 se objevila ještě verze Nintendo DSi XL, jež je větší, než původní DSi a její baterie vydrží déle.

Z nejznámějších her, dostupných na Nintendo DS, je třeba zmínit závody Mario Kart DS se známým italským instalatérem, akční adventuru The Legend of Zelda: Phantom Hourglass s další ikonickou postavou Nintenda jménem Link nebo kritikou jednu z nejlépe přijatých her na Nintendo DS plošinovku Castlevania: Dawn of Sorrow.

Produkce kapesní konzole Nintendo DS byla ukončena v roce 2014, tedy v době, kdy byl již tři roky na světě nástupce jménem Nintendo 3DS, který se prodává od 26. února 2011 nejprve v Japonsku a o měsíc později také ve zbytku světa.

Autor popisku: Jumas