Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

BlackBerry

1999, BlackBerry • BBerry
Když koncem 20. století nabíraly na popularitě pagery a PDA zařízení například od Nokie, která využívala operační systém od britských Symbian Ltd., nebo v USA populární PDA od firmy Palm, objevil se na trhu ještě jeden velmi silný hráč. Byla jím kanadská firma BlackBerry Limited, někdy známá také pod názvem Research In Motion (RIM). Původně firma soustředící se na bezdrátové sítě přišla roku 1999 na trh s vlastním pagerem BlackBerry 850, což nastartovalo éru populárního BlackBarry OS.

Zatím co většina ostatních výrobců postupem času své operační systémy přizpůsobovala masám a soustředila se hlavně na zábavu a jednoduchost pro běžné uživatele, BlackBerry razilo jinou strategii. Naprostou prioritou pro ně byla firemní korespondence a bezpečnost. Jednotlivé zařízení vždy překvapily vysokou cenovkou a firma neměla téměř žádnou snahu prosadit se na low-end trhu. Vysokou cenu ale vynahrazoval precizní systém disponující bezdrátovou synchronizací dat přes BlackBerry Enterprise Server a vysoká míra zabezpečení, což ocenili nejen vrcholoví firemní zaměstnanci, ale také třeba politici, včetně Barracka Obamy. Některé kancelářské funkce byly natolik populární, že je začala podporovat i vybraná zařízení od konkurenční Nokie, Samsungu nebo HTC a dalších.

Výrazným prvkem většiny BlackBerry zařízení je hardwareová QWERTY klávesnice, která přetrvávala i v dobách, kdy již trh naprosto zaplavily dotykové mobilní telefony. BlackBerry OS byl ale průběžně vyvíjen tak, aby zpříjemnil hardware ovládání systému. Zprvu populární trackball tedy později nahradil trackpad, který se však stále kombinoval s QWERTY klávesnicí až na pár ojedinělých pokusů, které nesklidily příliš úspěchu.

Roku 2013 již trh patřil trojici Google, Apple a Microsoft, přičemž BlackBerry muselo na rychlé změny na trhu reagovat. Odpovědí byla nová verze systému jménem BlackBerry 10 vyvíjená původně společností Quantum Software Systems. Chloubou byla především bohatá nabídka ovládacích gest a klávesových zkratek, hlasový asistent a samozřejmě zachovaná firemní korespondence a zabezpečení. Podíl na trhu však začal prudce klesat a nepomohl tomu ani ústupek v podobě možnosti spouštění Android aplikací v updatovaných verzích systému. Posledním zařízením s BlackBerry 10 se tak stal roku 2015 čistě dotykový BlackBerry Leap a firma nadále využívá systém Android.

Nikoho asi nepřekvapí, že se svým zaměřením nebylo BlackBerry OS nikdy příliš vyhledávanou platformou mezi hráči. Uživatelská základna čítající několik desítek milionů aktivních zařízení však byla dostatečně velká pro spoustu vývojářů a nabídka her byla vždy poměrně bohatá. Výrazných exkluzivit se sice BlackBerry OS nikdy nedočkalo, ale k dispozici byla spousta portů her z J2ME, Windows Mobile, iOS, Androidu a dalších.

Autor popisku: Fritol