Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sega

Japonsko
Založeno 1940
Společnost SEGA má své kořeny ve společnosti Service Games (SErvice GAmes) založené v roce 1940 na Honolulu Raymondem Lemairem a Richardem Stewartem. Ti společnost přesunuli v roce 1951 do Tokya se záměrem vyrábět různé hudební a herní automaty na mince. Na konci padesátých let vyrostla v Japonsku konkurenční firma Rosen Enterprise, provozující síť heren. Rosen Enterprise nakonec svého konkurenta hlavně kvůli výrobě herních automatů a společnost přejmenovala na Sega Enterprises.

V roce 1969 koupila Segu americká společnost Gulf+Western (vlastník Paramount Pictures) a udělal z ní svou dceřinnou společnost. V 70. letech Sega zaznamenala úspěšný rozvoj hlavně díky boomu arkádových automatů, nicméně v roce 1983 nastal tzv. videoherní krach a tržby společnosti rapidně poklesly. Sega sice zareagovala vytvořením první domácí konzole SG-100, nicméně Gulf+Western se rozhodli společnost rozprodat. Americkou část koupila firma Bally Manufacturing, a japonskou část společnosti nejprve zakoupila skupina podnikatelů v čele s bývalým šéfem společnosti Davidem Rosenem a finanční podporou japonského konglomerátu CSK.

V období 1985 - 2001 se společnost se intenzivně orientovala na trh domácích herních konzolí. Postupně tak byly vyrobeny konzole Sega Master System, Sega Mega Drive/Genesis, Sega Saturn a nakonec Sega Dreamcast. Na trhu ovšem probíhala ostrá konkurenční válka a Sega v ní nakonec prohrála a v roce 2001 trh herních konzolí opustila, a začala se věnovat tvorbě softwaru pro jiné platformy.

Od roku 1983 měla Sega i vlastní vývojářská studia a vytvořila spoustu vlastních her, z těch nejslavnějších lze jmenovat např. Golden Axe, Out Run, Space Harrier, Alexx Kidd, Phantasy Star, Virtua Fighter, atd. Během konzolové války hledala Sega nějakou ikonickou herní postavu, aby mohla soupeřit s fenoménem Maria od společnosti Nintendo. Tak vznikla postavička ježka Sonica, který se poprvé objevil v roce 1991 ve hře Sonic the Hedgehog pro konzoli Sega Genesis.

V následujícím období pak proběhlo několik reorganizací jejich interní studií a zároveň pohlcení i některých studií externích (The Creative Assembly, Sports Interactive, Relic Entertainment, atd.).