Golden Axe II

Sega •  Backbone Entertainment (PS3, X360, PS2, PSP) •  Digital Eclipse Software (PS2, PSP) •  M2 Co. (Wii)
26.01.1992
10.02.2009
26.10.2010
20.04.2011
15.12.2022

Hrdinové Golden Axe, barbar Ax Battler, amazonka Tyris Flare a trpaslík Gilius Thunderhead zachránili království Yuria před uzurpátorem Deathadderem, aby vzápětí vyvstala nová hrozba. Temnopán Dark Guld se zmocnil zlaté sekery a kam se s tímto někdejším symbolem míru v Yurii rozmáchne, tam jeho přisluhovači udělají lidem ze života peklo. Hrdiny čeká nelehký úkol, probít se silami zla zamořenou zemí až k Dark Guldovi a udělit mu smrtící lekci.

I v případě druhého dílu se jedná o skrolovací akci, ve které se za jednoho z trojice hrdinů probíjíte různými prostředími. Mezi několik inovací tohoto dílu patří úprava útoku s výskokem, při kterém nyní utrpí újmu i ti nepřátelé, kteří se nacházejí za zády a po stranách vašeho hrdiny. Dále byla pozměněna magie u všech tří hrdinů. Ax zaměnil výbušnou magii za větrnou, Gilius bleskovou za kamennou, Tyris jako jediná zůstala věrná ohnivé magii. Nově lze v nastavení zvolit systém sesílání kouzel, máme tu možnost "normal", kterou dobře známe z předchozího dílu, nově však přibyla i volba "special", která umožňuje při seslání zvolit sílu kouzla a nemusíme si tak vyplýtvat všechnu magii naráz.

Během hry s charaktery, disponující magií, sbíráte kouzelné knihy, rozšiřující kapacitu sloupce magie. Místy jdou osedlat Bizzariáni, magická stvoření fungující na principu válečného oře. Na konci každé oblasti (Ravaged Village, Ruins, Tower, Dragon’s Throat Cave) je po souboji s bossem hráč ohodnocen ve skóre tabulce. Nechybí ani duel mód, ve kterém se mohou střetnout hráči v aréně. Hra vyšla poprvé v roce 1991 a až 2010 se dočkala svého vydání na PC, ve službě Steam a jiných digitálních distribucích. Celou Trilogii pak uzavírá její pokračování, Golden Axe III.

• SegaMD 60
Trojice neohrožených hrdinů z prvního dílu musí opět zachraňovat svět. Zlatá sekera je znovu ukradena Dark Guldem, který se jí nehodlá se jí vzdát.

Hra je de facto stejná, jako u jedničky. Opět si můžeme vybrat, jestli budeme hrát za trpaslíka, barbara nebo amazonku. Hráč se může do boje s nepřáteli pustit buď sám a nebo v co-opu. Samotný herní zážitek je velmi podobný jedničce, má však trošičku jiný grafický kabátek, který mně osobně úplně nesedl. Zvuky byly podle mě v jedničce taky povedenější. Hratelnost je ale prakticky stejná.

Občas se ale stane, že nějaký útok nemá žádný efekt, protože nepřítel je o pár pixelu výš nebo níž, což působí značně otravně. Hlavně v případě bezhlavých rytířů.

+ atmosféra
- Méně líbivá grafika
- Stále stejně hloupá AI
- Občas nepřesné zásahy v soubojích
- Souboj s finální bossem je oproti jedničce velmi snadný

Suma sumárum, hra je stále zábavná, ale už to není úplně ono.
Hráno na SegaMD emulátoru na Steamu.

Pro: Atmosféra

Proti: Grafika, AI, souboje

Dávám 100% protože je to neskutečná nostalgie. Tohle jsem hrával na mém prvním stroji, což byla Amiga 500. A když přišel bratránek a hráli jsme ve dvou, tak to bylo super. Hlavně dohady o tom kdo bude mít trpaslíka :-)
Stará dobrá zlatá sekyrka. Druhé pokračování rubačky s gobliny, kostlivci, obrněnými bezhlavými rytíři a další havěťí je nakonec poměrně jednoduchou záležitostí.

Po pár pokusech, kdy jsem byl vykostěn ve vyšších levelech, jsem prosvištěl s trpajzlíkem až k samotnému bossovi a nemilosrdně jsem s ním zatočil.

Ve výsledku to vidím, i s dávkou nostalgie, na lepší průměr.

Proti: Krátká herní doba, hloupounká herní inteligence