Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Mortal Kombat

Midway Games •  Probe Software (Amiga, GB, PC, SegaGG, SegaMS, SegaMD) •  Sculptured Software (SNES)
1992
02.08.1992
13.09.1993
74
197 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Respektovaný turnaj Mortal Kombat se pořádá každých padesát let a jeho pravidla jsou taková, že pokud Jinozemě (Outworld) vyhraje deset turnajů za sebou, Země se stane její součástí a ponoří se do temnoty a chaosu. Před pěti sty lety čaroděj Shang-Tsung do turnaje přivedl prince Gora, čtyřrukého obra rasy Shokan, který porazil šampiona Země, Kung-Laa, a od té doby vyhrál devět turnajů v řadě. Přichází další turnaj a s ním poslední šance, jak zachránit Zemi před záhubou.

Jedná se o 2D mlátičku, ve které si to v bitvách na dvě vítězství rozdávají dvě postavy. Základními údery a současně ovládacími klávesami jsou vysoký a nízký box a vysoký a nízký kop. Kombinací těchto úderů, směrů pohybu a bránění lze vyvolávat speciální schopnosti, mezi které se řadí útoky na dálku ve formě fireballů, teleporty aj. Cílem hracího kola je vyčerpat oponentovy hit pointy. Jakmile k tomu dojde a hráč již jedno kolo prohrál, vítěz může na poraženém "spáchat" brutální zabití protivníka, tzv. fatalitu. K mání je vytržení hlavy i s páteří, sežehnutí na popel nebo nejedna forma dekapitace. Hru doplňuje mezihra Test your might, ve které hráč zběsilým mačkáním kláves musí ke konci časovače nastřádat co nejvyšší úroveň na stupnici. Poté jeho charakter buď přetne, nebo nepřetne stoh dřeva, betonové nebo železné desky ap. Sólovému hráči Mortal Kombat navíc nabízí souboj v jednom kole postupně s dvojicí protivníků, tato varianta je v singleplayerovém tažení zastoupena třikrát, a souboje s dvěma bossy - Gorem a ultimátním "záporákem" Shang Tsugem.

Mortal Kombat od Midway Games z r. 1993 zaujal hráče hned několika aspekty. Kromě detailní grafiky a temné atmosféry se zapsal hlavně osobnostmi sedmi hratelných postav, z nichž každá disponovala jinými speciálními schopnostmi, od čehož se odvíjel její způsob boje. Postavy se různily také důvody, kvůli kterým vstoupily do turnaje. Někoho zajímala záchrana Země, někoho pomsta a někoho pouze peníze. Někteří bojovníci mají předlohu v reálných postavách či filmových hrdinech. Liu Kang je až nápadně podobný Bruceovi Leemu, Johnny Cage není nezaměnitelný s Jean-Claude van Dammem, nájemný žoldák Kano má zase kořeny ve filmu Terminátor, kde si T-800 spravuje v koupelně oko. Dále agentka Sonya Blade připomíná hrdinku akčních filmů Cynthii Rothrock a bůh hromů a blesků Raiden zase evokuje postavu z filmu Velké nesnáze v Malé Číně.

Velká popularita hře zajistila mnoho pokračování a portů, dva filmy i seriál.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Mortal Kombat je svojim spôsobom legenda. Prišla nečakane a na hernej scéne nejaký čas ostala. Jej hlavnou devízou bola premrštená, komiksová brutalita, ktorá dodávala hre jej výnimočnosť. Mortal Kombat by nebol bez krvi a brutality to, čím je - povedal kedysi jeden z jeho autorov (aby sa to o niekoľko rokov neskor pokúsil dokázať na poslednom z MK série, tým, že brutalitu značne obmedzili). Svojim spôsobom mal istotne pravdu. Vytrhnutá chrbtica má svoje zvrátené kúzlo, avšak MK mal ešte čosi. Každá bojová hra má postavy, a istým spôsobom má každá z tých postáv svoje pozadie, históriu. Mortal Kombat v tomto nebol výnimkou, skôr sa mu podarilo vytvoriť akúsi špecifickú mytologickú atmosféru okolo celej značky - resp. jej "príbehového" pozadia. A to bola jedna z vecí, pre ktorú som - aspoň ja osobne - mal túto sériu tak rád. Nikdy som špecificky nevyhľadával tento druh hier, ale skrátka MK má to povestné čosi. Veď okrem klasiky pre gamesweb (- po výmene stráží sa ťažko hľadá, tak mirror na blogu) som o tejto hre neraz písal. A nehľadiac na to, že z istého uhla pohľadu existujú dnes lepšie bojovky, ostáva pre mňa táto séria stále najlepšou.

Mortal Kombat bol prvý, mal skormný výber postáv (7), ale skvelú hrateľnosť, ktorá sa stala klasickou. Dnes už sa bojovky podobným štýlom nerobia - i keď občas niektorý vývojári zisťujú, že ten dvojrozmerný priestor mal svoje kúzlo. Scorpion-ové "Get over here!" a "Come here!" (nahovoril jeden z dvojice tvorcov - Ed Boon, a to nie len pre hru, ale aj film) si človek pamätá dodnes.

Naučiť sa fatality, špeciálne pohyby a poraziť Shang Tsunga - ultimátny cieľ :) A nesmiem zabudnúť ani na obligátnu minihru - Test Your Might, ktorá však v neskorších pokračovaniach už chýbala (s výnimkou neskorších pokračovaní na PS2). Skrátka ak mám nejaku bojovku a je to moja srdcovka - je to Mortal Kombat.

Pro: Fatality, štart MK mytológie, hudba

+23
  • PC 85
Jedna z nejkontroverznějších her, co kdy spatřila světlo virtuálního světa. Někde to došlo dokonce tak daleko, že byla zakázána úplně. V dobách kdy světu vládly "našlapané mašiny" za statisíce a první PSX byla v té době snad jen na papíře, vydalo dnes již zaniklé studio Midway jednu se svých nejslavnějších her Mortal Kooombaaat, kterému se na kobylku nedostal ani v budoucnu vydaný TEKKEN.

Hra nebyla ve své době unikátní jen svým brutálním ztvárněním, ale i pohybem postav, audiovizuální složkou a také, dnes již pro mnohé ze světa divů, protipirátskou ochranou (napiš číslo v daném řádku a sloupci, naleznete v manuálu). Je sice fakt, že nabízí v podstatě pouze a jen jedinou činnost - vyhrát buď hlavní turnaj nebo proti živému soupeři - o to více ale člověk přizvukoval zpracování. Všechny ty komba, chvaty, speciální útoky a v neposlední řadě samotné gró celé hry, fatality, na které se snad každý těšil daleko nejvíc (přesně si vzpomínám na jednu z nejtěžších, v podání Liu Kanga, hotový prstozlom). Hra má také slušnou obtížnost, tedy až na strážce finálního bosse Gora, u kterého to bylo vždy o pověstný první chlup na prsou. Mou nejoblíbenější figurou se stal Sub-Zero a jeho ledové útoky.

Jedinou podstatnější výtku bych směřoval k občasnému padání na některých konfiguracích (dá-li se tomu dnes tak nadávat). V souboji proti skutečnému hráči (mé mladší sestře třeba) byl také docela opruz, pokud ten (ta) uměl rychle používat stále ten samý útok, přes který se jen těžko dostávalo a dokázal si mě tím držet od těla, dokud nevyprší čas - to bych ale spíše řadil k mé vlastní neschopnosti, než k nevýhodám hry.

Pro: fatality, postavy, komba

Proti: nestabilita, obtížnost

+23
  • PC 70
"Mám doma novou super hru! Mlátíš se tam s dalším bojovníkem, lítá tam krev a můžeš mu i vytrhnout srdce!". Tak zhruba těmito slovy mě kamarád na základce navnadil, abych ho později odpoledne navštívil a tak jsem se setkal se svým prvním Mortal Kombatem. S bojovkami jsem už pár zkušeností měl (např. Karateku nebo International Karate na Atari), ale žádná z nich nebyla takového brutálnějšího charakteru, takže mě hraní s kamarádem ihned nadchnulo. Já jsem si oblíbil Raidena a jeho torpédo, kamarád zase Scorpiona s jeho přitahováním. Na vytrhávání srdce a ostatní fatality sice nakonec nedošlo, protože seznam schopností a fatalit jsme tehdy tak nějak neměli, tak jsme si ho tehdy užili jen v podání počítače, ale i tak to bylo super. Ani nám tehdy nijak nevadilo, že jsou veškeré zvuky jen přes PC speaker.

Při hraní v dnešní době už hru vnímám pochopitelně trošku jinak, předně jsem si vyzkoušel schopnosti a fatality všech postav. Obtížnost hry je poměrně vysoká, obzvláště když počítač značně podvádí. Jeho countery jsou někdy až neuvěřitelné. Někdy je dokonce vidět, že začne s jiným útokem, ale v momentě mého útoku najednou dělá counter. Třešničkou na dortu jsou potom endurance souboje hned se dvěma soupeři a oba finální bossové. Ti dají extrémně zabrat, ale po nějaké době se mi je podařilo porazit.

Docela zajímavá je minihra "Test your might", kdy je potřeba rozbít dřevo, kámen nebo kovadlinu. Myslím, že šlo o dobré rozptýlení mezi souboji. Škoda, že tato minihra z nejbližších verzí hry zmizela.

Z časů historky uvedené v prvním odstavci si nesu i ještě jednu zajímavost a tou je rozložení klávesnice. Tehdy jsem se u kamaráda naučil postavy ovládat na numerické klávesnici podle jeho tehdejšího rozložení s nulou na spodní kop. A právě toto rozložení se mnou jde u MK her dodnes a nedám na něj dopustit. Ale něco mi říká, že ty nejnovější díly už budu hrát spíš už na gamepadu, no uvidíme.

První díl Mortal Kombatu nemá tolik bojovníků ani tolik možností co jeho mladší verze. Nicméně je to právě ta nostalgie, díky které ze hry stále cítím to kouzlo, které mě u této hry tehdy tak drželo.

Pro: Souboje, Fatality

Proti: Podvádějící AI

+20
  • PC 80
Živě pamatuju dny, kdy maminka cca mé 8 leté já přihlásila do kroužku výpočetní techniky v místním domu dětí a mládeže, abych se trochu technicky vzdělal a naučil se s počítačem, než si jeden takový pořídíme domů. Kdyby tušila, že jedna z prvních věcí, ve které se spolu s ostatními dětmi vzděláme, bude Mortal Kombat, nejspíš by mi zvolila nějaký jiný koníček, třeba chlapecké mažoretky…

V roce 1996 bylo hraní po síti pro běžné smrtelníky stále utopií, proto u nás suverénně vítězily hry, které se daly hrát ve více lidech na jednom PC. Když k tomu připočtete pro 8 leté hochy pořádné virtuální rvačky a krev stříkající z obrazovky na všechny strany, bylo hraní Mortal Kombatu jasná volba! Nezáleželo na tom, že charakterů bylo jen 7, stejně jsem hrál většinou jen Scorpiona a zkoušel různé kombinace kláves, abych objevil skryté specialitky. Ano, absence „moves listu“ a internetu pro jeho vyhledání měla své nezapomenutelné kouzlo. Člověk něco chaoticky pomačkal a ono to vystřelilo kopí, nebo fireball, načež se další půlhodina strávila odhalováním toho, jaká kombinace kláves to vlastně byla. A co teprve fatality – ty si svou tajemnou auru udržely několik let… Kvůli prvním třem dílům Mortal Kombatu jsem dokonce založil speciální sešit, kde jsem si odhalené kombinace úderů psal, a to je co říct. :)

První Mortal Kombat je skutečně legenda, i když charaktery měly jen dvě specialitky, jednu fatalitu a žádné comba, nikomu to nevadilo, tehdy to stačilo. Grafika byla koukatelná a zvukovku jsme neměli. Snad jen to hraní proti PC nebylo v porovnání s multiplayerem tolik zábavné…
+18
  • PC 90
Naprosto ultimatni bojovka, ktera vysla presne v pravy cas. Kdyz jsem ji tenkrat hral poprve na skolnich 386, byl jsem naprosto unesen a kdyz jsem ji po case hral u kamose rovnez na 386, ale se zvukovkou, malem jsem si vykloubil celist, jak mi rychle klesla. Prvni dil ma podle me unikatni atmosferu, kterou podtrhuje skvela grafika (samozrejme na tehdejsi dobu), zvuk a mnozstvi pohybu. Kdyz jsem poprve videl fatalitu (od ty mrchy Sonyi), bylo to neco nepopsatelneho. Dodnes umi snad vsechny specialni pohyby, vcetne fatalit (krome Liu Kangovy, ktery ji mel takovou divne haluzackou) a to uz o necem svedci :-).

Pro: Skvela grafika, hudba, mnozstvi pohybu, atmosfera.

Proti: Postav mohlo byt vic.

+15