Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nintendo Entertainment System

1985, Nintendo • NES
Konzole Nintendo Entertainment System (NES) byla uvedena na trh nejprve v Japonsku 15. července 1983 v mírně odlišné verzi pod názvem Family Computer (Famicom), následovala Severní Amerika 18. října 1985 a o rok později také Evropa. Pokud se nebere v úvahu Color TV-Game, jde o první domácí konzoli od Nintenda, která je současně považována za jednu z nejlepších konzolí v celé herní historii. Největšími konkurenty v té době byly konzole Sega Master System a Atari 7800.

Na primárním obdélníkovém ovladači je nalevo umístěn směrový kříž k ovládání pohybu, uprostřed tlačítka pro nastavení a spouštění her a napravo akční tlačítka A a B. Mezi další příslušenství konzole patří mimo jiné světelná pistole Zapper, podlahová podložka Power Pad, jež umožňuje ovládat vybrané tituly nohama nebo robotický spoluhráč Robotic Operating Buddy známý pod zkratkou R.O.B.

Hry na NES jsou dostupné na kazetách a z těch nejznámějších je třeba zmínit především plošinovku Super Mario Bros. v čele se známým italským instalatérem, akční RPG The Legend of Zelda s další ikonickou postavou Nintenda jménem Link nebo kritikou jednu z nejlépe přijatých her na NES plošinovku Metroid.

Produkce Nintendo Entertainment System byla ukončena 14. srpna 1995. Japonská verze Famicom se přestala vyrábět až 25. září 2003 tedy ve stejný den, kdy došlo k ukončení produkce nástupce jménem Super Nintendo Entertainment System, který se prodával od 21. listopadu 1990.

Autor popisku: Jumas