Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Philips CD-i

1991, Philips • CDi
Philips CD-i (Compact Disc Interactive) je multimediální systém vyvinutý firmou Philips za velkého přispění gigantu Sony. Prodej těchto systémů byl zahájen koncem roku 1991 v USA, od roku 1992 i v Evropě. Ve své podstatě se jedná o vylepšený přehrávač kompaktních disků a herní konzoli v jednom. Počátky CD-i lze vysledovat už v roce 1986, kdy Philips a Sony vytvořili vlastní formát kompaktního disku, který umožňoval mimo zápisu a přehrávání hudby i využití programovatelných dat, grafiky a interaktivního videa.

CD-i se vyráběl v několika řadách, které se lišily nejen designem, ale i vybavením a určením cílového zákazníka. Například nejvyšší řada série CD-i 600 byla určena pro profesionální využití a pro vývojáře softwaru. Střední řada CD-i 400 pak byla hlavně herní konzolí a současně nalezla využití ve školách pro potřeby výukového softwaru. Distribuce Philips CD-i byla ukončena v roce 1998.

Přesto, že se nejedná o nikterak převratnou a úspěšnou herní platformu (kolem 600 tisíc prodaných kusů), našla si své místo v herní historii a dodnes je vyhledávaná mezi retro hráči. Exkluzivně na formátu CD-i vyšlo několik titulů, které vydal Philips Interactive Media díky licenčnímu ujednání s japonským koncernem Nintendo, v nichž se objevily kultovní herní postavy. Jde především o Hotel Mario a tři hry patřící do rodiny Zelda her: Zelda: The Wand of Gamelon, Zelda´s Adventure a Link: The Faces of Evil.

Autor popisku: jazz1