Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Sinclair ZX Spectrum

1982, Sinclair Research • Spectrum
ZX Spectrum je 8bitový domácí počítač, vyvinutý ve velké Británii v roce 1982 firmou Sinclair Research Ltd. Původní označení bylo ZX81 Color, aby se odlišil od černobílého předchůdce ZX81.

Architektura počítače byla velmi jednoduchá z důvodu, aby se prodejní cena vešla do 100 liber. Tato cenová politika zajistila počítači masivní obchodní úspěch.

Hardware obsahoval jen pár integrovaných obvodů:
CPU Zilog Z80A na frekvenci 3,5 MHz,
paměť ROM 16 kB, obsahuje i jazyk BASIC ,
paměť RWM–RAM 16 kB, 7 kB této paměti sloužilo zároveň jako video RAM,
u verze 48kB byla osazena paměť 32kB
čip ULA odpovědný za buzení sběrnice a TV-výstup a zvuk (z integrovaného bzučáku),
televizní RF modulátor.

Pro zobrazení grafického výstupu bylo možné použít klasický televizní přijímač propojený se Spectrem přes anténní vstup. Text se zobrazoval v 32 sloupcích a 24 řádcích. Grafické rozlišení bylo 256 x 192 bodů , počet zobrazených barev 8 a každá mohla mít dvě úrovně jasu.

Počítač ZX Spectrum se vprůběhu výrobního cyklu objevil v mnoha vylepšených variantách: ZX Spectrum+ , ZX Spectrum 128K+, ZX Spectrum +2 , ZX Spectrum +3, ZX Spectrum +2A/+2B.
ZX Spectrum mělo díky podniku Didaktik Skalica i svůj Československý klon, v roce 1987 se začal vyrábět Didaktik Gama a v roce 1990 Didaktik M.

Počítač byl v Československu velice populární, svou kariéru s ním započal i František Fuka pod jménem Fuxoft.

Ke Spectru byla k dispozici i celá řada periferií jako jednojehličková tiskárna, paměťové médium - ZX Microdrive, disketové jednotky, zvuková zařízení, digitalizace obrazu, numerická klávesnice, joysticky i světelná pistole.

Na tomto počítači vzniklo mnoho kvalitních a originálních her, například Elite , R-Type, Manic Miner, Knight Lore, Chase H.Q. , Fantasy World Dizzy, Tir Na Nog Walkthrough, Bruce Lee, Commando.

Komunita příznivců tvoří další hry dodnes. Například jen v roce 2012 vzniklo více než 100 nových her.

Zdroj loga: http://www.blastprocess.com/blog/2015/08 ... s-arrived-lets-unbox

Autor popisku: joddy