Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Atari Lynx

1989, Epyx, Atari Corporation • Lynx
Atari Lynx byla 16-bitová kapesní konzole vydaná firmou Atari Corporation v roce 1989. Největší konkurencí byly Game Boy od Nintenda, Sega Game Gear a TurboExpress od NEC Home Electronics. Konzoli původně vytvořila firma Epyx pod názvem Handy Game, ta však neměla dostatek zdrojů na uvedení na trh. To se povedlo až ve spolupráci s Atari Corporation s tím, že Epyx měl na starosti softwarový vývoj a Atari výrobu a marketing. Nicméně Epyx ještě na konci roku 1989 zkrachoval, a tak se prakticky celý projekt dostal do rukou Atari.

Největší předností oproti konkurenci byl barevný podsvícený LCD displej, který Lynx obsahoval jako první kapesní konzole na trhu. Uhlopříčka displeje byla 3,5 palce a rozlišení 160x102 pixelů. Díky svému displeji dokázal zobrazit až 4096 barevných odstínů.

Atari Lynx se ovládá oběma rukama, v levé části je směrový kříž, vpravo čtyři tlačítka - 2x A a 2x B. Čtyři z toho důvodu, že lze konzoli otočit a přenastavit pro leváky. Je zde také 6 tlačítek pro nastavení, po třech na levé a pravé straně displeje. Hry byly dodávané na cartridge.

Přestože měl Lynx po technické stránce co nabídnout, v prodejích prohrával souboj s konkurencí. Důvodem byla jak cena, která byla dvojnásobná oproti největšímu konkurentovi Game Boy (US$179.99 vs. US$89.95), tak počet her pro zařízení. Z toho důvodu v roce 1991 uvedlo Atari na trh Atari Lynx II, který byl menší, obsahoval stereo zvuk, pogumované rukojeti a vylepšení se dočkal i displej, jehož podsvícení se dalo vypnout a tím šetřit energii. Cena tak spadla na $99, což sice prodeje lehce zvedlo, nicméně trhu už vládla konkurence v podobě Nintenda.

Během let 1989 -1995 se prodalo kolem 3 milionů jednotek. Na konzoli oficiálně vyšlo kolem 76 her, patří mezi ně i klasiky jako Chip’s Challenge, Rampart, Ninja Gaiden či Lemmings.

Autor popisku: Zoltan