The Godfather

21.03.2006
24.03.2006
19.09.2006
březen 2007

Godfather (Kmotr) je hra podle slavné knižní a v tomto případě hlavně filmové předlohy. Ze svých vzorů si však bere jen základní vlastnosti a nabízí svůj vlastní děj.

Hráč se v ní ujímá role zcela nové postavy, kterou si sám vytvoří v detailním editoru. Již od začátku hry se dostáváte pod ochranná "křídla" samotného Dona Corleona, ale plníte úkoly jen jako řadový člen rodiny (vybírání výpalného atp.). Postupně si získáváte respekt ostatních členů rodiny a začínáte plnit další a zajímavější úkoly (například ničení sídel ostatních rodin a je samotné). Ve hře také potkáte různé postavy známé z knih a filmů (například Sonny Corleone, Tom Hagen, Don Vito).

Godfather prakticky kopíruje herní systém série GTA a přidává do něj pár svých více či méně podařených funkcí.

V roce 2009 vyšlo pokračování s názvem The Godfather II.

[přesunuto z komentářů]

Hrál jsem verzi pro PSP.
A dohrál jen s velkým sebezapřením. Spousta technických chyb a repetetivní mise.

The Godfather je dobrá hra vytvorená podľa výborného filmu. Budujete si v nej vlastné mafiánske impérium, získavate územia, podniky,vyberáte výpalné, likvidujete nepriateľské rodiny... Dokonca sa môžete stať krstným otcom (bossom mafiánskej rodiny). Hra má zaujímavý príbeh, priemernú grafiku a fyziku (hlavne zlé ovládanie áut). Bohužiaľ pre fanušikou filmu mám zlú správu: Herný príbeh sa od filmového výrazne líši. Je to dobrá hra, ale na konkurenčnú Mafiu alebo Scarface nemá ani z ďaleka.

Pro: mimika postáv, veľká mapa, RPG prvky, systém bojov

Proti: herný príbeh sa od filmového výrazne líši, fyzika (hlavne áut), málo typou áut, chyby

Omlouvám se předem za neobjektivní komentář. Hru jsem hrál asi 20 minut a stačilo mi to. Četl jsem knihu, viděl jsem film, ale ani to mě nepřimělo snažit se vydržet u tohoto titulu. První souboj, první nahlednutí do ulici, první projížďka autem.. za tu chvili jsem zaznamenal vic chyb a nedostatku nez bylo pro me osobne unosne a hru jsem s poděkováním vrátil majiteli a byl jsem vážně rád, že jsem za ní nedal své peníze. 20% dávám z části za kvalitní tvorbu postavy a z části za sympatický pokus o realistické ztvárnění herců do počítačové podoby. Nemlaťte mě :)

Pro: tvorba postavy, poznatelní herci

Proti: přiblblé (konzolové) ovládání souboje, přiblblé chování AI, přiblblá jízda autem...

Po přečtení předchozích komentářů jsem do herního Kmotra moc nadějí nevkládal a nakonec z toho vyšla mírně nadprůměrná hra, dá se říci podle očekávání.

Na začátku mě překvapil systém tvoření postavy, i když jsem o něm věděl, takhle detailně zpracovaný jsem si ho nepředstavoval (můžete si třeba dát kamkoli na obličej jizvu). Následuje pouze 21 vcelku jednoduchých misí, které se snaží držet předlohy, ale většinou se jim to moc nedaří. Určitě musím vyzdvihnout dabing i vzhled většiny hlavních postav, který je věrný filmovému vzoru.

Mimo hlavních misí zde vydíráte obchodníky, kteří vám pak platí výpalné za ochranu a v některých obchodech se nacházejí i skryté černé obchody, kde dostanete podíl na zisku. Největší měsíční příjem vám ale plyne ze zabraných skladišť ostatních mafiánských rodin, které se ale nejhůře dobývají. Jednorázově si jde přivydělat i přepadením transportu nebo vykradením nějaké té banky, což mě hodně bavilo, ale bylo to, stejně jako všechny předešlé činnosti, čím dál tím více stereotypní. Interiéry všech budov se hodně opakují, čímž v EA sice došlo k úspoře času a peněz, ale na kvalitě to nikterak nepřidalo.

Samostatnou kapitolou jsou pak jízdní vlastnosti aut, kterých je zde všeho všudy pět a liší se jen rychlostí každého z nich a každý hráč jistě uzná, že je to proklatě málo.

Pro: editor postav, dabing a vzhled většiny postav, vykrádání bank

Proti: pouze 21 misí, stereotypnost vedlejších činností, jízdní vlastnosti aut

Pro fanouška filmu a zejména knihy bylo prvních několik hodin požehnání. Ve hře děláte úkoly, které ve filmu dělal "prostě někdo" nebo se občas nachomejtnete k něčemu z původního děje. Díky tomu jsem přehlížel na první pohled viditelné chyby - nechutný jízdní model, kolemjdoucí skákající pod kola (místo od kol) nevýrazné textury města a velmi chudý sndtrack.
Bohužel když hru "dohrajete", tak příběh opadne. A vy máte za úkol obsadit veškeré budovy, které vlastní nepřátelské rodiny. Čehož se nabažíte během původní příběhové linie a po několika obsazených hotelích je to fakt nuda.

Během hraní se setkáte s pár nesmysly - nemyslím si, že by mafiáni brali život civilistům kvůli "obchodu" (alespoň ne Puzovi mafiáni; ruku na srdce, Kmotr je trochu naivní příběh) vraždění členů mafiánských rodin na chodníku atd...

Mapa je nepřehledná (ale to už tak u městských akcí bývá...krom Mafie samozřejmě :-D ), město je nevýrazné a každá čtvrť vypadá stejně, žádné výraznější monumenty taky neobsahuje.

Nebýt toho města, je to výborně zpracovaná licence...ale takhle se městské akce dělat nedají - panejo, co kdyby Kmotr nebyl městská akce? Možná by to tak bylo lepší.

Pro: filmečky; zezačátku zábavné; muzika; děj (ale tak to není zásluhou hry)

Proti: jízdní model, nevýraznost města, chybí Al Pacino (já vim, Scarface vyšplouch Kmotrovi rybník), hlavnímu hrdinovi jsem nevěřil tu "drsnost"

Můj komentář a hodnocení možná nebude úplně objektivní..proč? Protože jsem tuhle sračku vydržel hrát jen cca dvě hodiny (doufaje že někde objevím důvod pro 8/10 v levelu - nenašel jsem ho).
Odporná grafika, odporné město, odporné ovládání...příběh komentovat nebudu, natolik jsem to nehrál, abych si to mohl dovolit.Každopádně na mě ale málo her zapůsobilo takhle negativně - s tím rozpočtem který EA měli, s tím neskutečným HYPEm..a nakonec se z toho vyklubalo takový fiasko, že se Puzo musí otáčet v hrobě.A Coppolovi se vůbec nedivím, že se od toho distancoval.Fakt pro mě jakožto milovníka Kmotra (přečteno pětkrát, viděno komplet třikrát) to bylo utrpení.

Ale přitom Mafia vyšla o několik let dříve, a má (zcela objektivně!) o několik světelných let lepší grafiku, fyziku,(pravděpodobně) příběh a samozřejmě i hratelnost.S nesrovnatelně menším rozpočtem.Tak jen doufám, že si v EA uvědomujou co to spáchali, a znovu už to neudělaj.