Arcade Volleyball

sportovní > nezařazeno *
akce > arkáda
freeware (dříve placená hra)
18.11.1988 PC
COMPUTE! Publications, Inc.
Jednoduché a velmi hratelné, i tak by se dal stroze popsat Arcade Volleyball. Jedna obrazovka, dvě cupitající hlavy, jeden míč a to celé ve čtyřech barvách. Princip je jednoduchý - pomocí myši nebo šipek na klávesnici ovládáte svoji postavičku a odpinkáváte balon na stranu protihráče. Skóre se počítá podle starých volejbalových pravidel, hraje se tedy do patnácti se ztrátami.

Hrát je možná proti počítači nebo ve dvou na jednom stroji. Podle úhlu, pod jakým do míče šťouchnete, je možné dávat dlouhá podání, pálit divoké míče záludně se odrážející od stěn nebo šikovně zasmečovat.

Marty McFly: Proti zivymu hraci je to fajn hra, ale to jsou skoro vsechny. Proti pocitaci to bylo po minute dost o nicem. Z CGA her jsem…

Když se řekne rok 1987, vybavím si minimálně tři věci s ním spojené. Zaprvé se jedná o rok mého narození a s tím souvisí i další dvě věci, které bych asi neměl tolik rád, kdyby vznikly v jiném roce. Jsou jimi film Smrtonosná zbraň a právě komentovaná hra Arcade Volleyball.

Dvě hlavy se směšně velkými nosy, z nichž jednu ovládáte vy a druhou buď počítač, nebo další člověk, hrají proti sobě volejbal a snaží se dosáhnout kýženého skóre patnáct. Na první pohled to sice zní a vypadá komicky, ale hra má opravdu příjemnou hratelnost, je neskutečně zábavná a skákající hlavy k ní nesmazatelně patří jako Tom k Jerrymu.

Jedná se o jednu z prvních her, co jsem hrál, o čemž samozřejmě svědčí i její stáří, a tak si ji vždy rád z nostalgie zahraji.

Pro: hra z roku 1987, hlavy s velkými nosy, příjemná hratelnost, zábavnost

Proti: míč občas nelogicky změní směr

Tato hra bývala velice oblíbená. A i když dnes žije většinou jen v paměti nás starších hráčů, pořád stojí za to. Hrál jsem jí hodněkrát, ale jen proti živému protivníku (zdálo se mi, že počítač podvádí a je nelidský rychlý - dnes bych si snížil rychlost v DOSBoxu na zvladatelnou).

Je vlastně velice jednoduchá a nabízí jen jedinou věc, skákat tak, aby se míč správně odrazil. Trochu zparoduji popis - ta hlava s nožičkami toho moc nedokáže, ale i tak hra dokázala zabavit. Dnes samozřejmě ne, zub času se na hře podepsal a takhle jednoduché hry se už nevyrábí (dnes se dělá zas jiný typ jednoduchých her), 90. léta tomu nasadila korunu (extra těžké hry).

Nostalgie vs zpětný pohled, klasická záludnost v hodnocení. Dejme tomu něco napůl. Krásné vzpomínky.
Tento skvost nás bavil ještě v roce 2006 kdy jsme si tím krátili chvíle na nudném školení.

Pro: Jednoduchost

Proti: Špatně se s tím končí